فهرست
کی‌روش و توسعه فوتبال ایران؛ مستبد باهوش
کی‌روش و توسعه فوتبال ایران؛ مستبد باهوش

کی‌روش و توسعه فوتبال ایران؛ مستبد باهوش

آی‌اسپورت- مستبد، لجوج، اصولگرا، کاریزماتیک و بسیارباهوش؛ این صفاتی است که شاید تمام موافقان و مخالفان کی‌روش درباره‌اش توافق دارند. مردی که برانگیختگی مهارناشدنی و بی‌پایان او در برابر کوچک‌ترین مخالفت‌، تصویری از دیکتاتورهای کلاسیک را به ذهن می‌آورد. بیخود نیست که درشت‌گویی پر از صراحتش گاه زبان حامیانش را هم از دفاع قاصر کرده است. تنها باید کارلوس کی‌روش باشی که از یک سو معمار فوتبال نوین پرتغال بنامندت، از سویی اما با قهر و غیظ و غضب از زادگاهت هجرت کنی.

فوتبال به عنوان پدیده‌ای مدرن در دنیای امروز، که لاجرم بی‌ هیچ انحرافی بر مدار قوانین حاکم بر دیگر سیستم‌های پیچیده‌ی انسانی می‌گردد، از تمامی وجوه اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی آیینه‌ی تمام‌نمای جوامع انسانی است؛ تا جایی که حتی به گونه‌ای نمادین محتوای فرهنگی هر جامعه بر فرم بازیِ بازیکنان هر کشور تاثیرگذار است. از این‌رو است که شاید بتوان تمامی روندهای موثر بر کمال یا زوال هر جامعه را در بستر اتفاقات فوتبالی آن مورد مطالعه‌ی تطبیقی قرار داد. با بررسی روند توسعه‌ی فوتبال در کشورهای مختلف و تطبیق آن با الگوهای توسعه در کشورهای توسعه‌یافته یا در حال توسعه، بیشتر به تشابه شگرف پرطرفدارترین ورزش دنیا با رخ‌دادهای اجتماعی مهم پی می‌بریم.

الگوی توسعه‌ی آمرانه به‌عنوان یکی از الگوهای شناخته شده‌ی توسعه در کشورهای توسعه نیافته یا در حال توسعه، به‌ خصوص در مقاطعی که فقر، فساد و بحران‌های اجتماعی در بدنه‌ی جامعه به حد غیرقابل تحمل رسیده است، مورد استفاده قرار گرفته‌است. در ایران نیز پس از زوال سلسله‌ی قاجار و در شرایطی که کشور در وخیم‌ترین شرایط اقتصادی و سیاسی پس از جنگ‌جهانی قرار داشت، پهلوی اول با برقراری دیکتاتوری مطلقه قصد اجرای چنین خوانشی را از توسعه داشت که به دلیل درون‌زا نبودن توسعه‌ی مورد نظر رضاخان -که در سطور بعد به آن اشاره خواهد شد- هیچ گاه به توفیقی پایدار دست نیافت.

توسعه یافتگی فردی آحاد جامعه، به عنوان کنش‌گران اصلی با قابلیت تاثیرگذاری بر ساختارهای کلان، کلیدی‌ترین وجه در نهادینه شدن و تسریع فرآیندهای توسعه در هر کشور است. به گونه‌ای که تمامی نمونه‌های موفق توسعه‌ی پایدار و درون‌زا در تمام دنیا، مبتنی بر کنش فردی اصیل و توسعه‌یافتگی فردی آحاد جامعه بوده‌است. بازسازی و پیشرفت خیره‌کننده‌ی آلمان و ژاپن پس از ویرانی حاصل از شکست در جنگ جهانی دوم، بارزترین و اصیل‌ترین نوع از الگوی توسعه‌ی درون‌زاست؛ سبکی از توسعه که پیشرفت و تعالی جامعه را بدون نیاز و وابستگی به قدرت‌ها و جریان‌های خارجی و بین‌المللی رقم می‌زند. در مقابل شاید مشهودترین مثال از الگوی توسعه‌ی برون‌زا، باز هم توسعه‌ی مورد نظر پهلوی اول بود که به‌دلیل نبود زیرساخت‌های مناسب در ساختارهای حکومتی و البته توسعه‌نیافتگی فردی جامعه‌ی ایرانی در آن زمان، به بن‌بست کامل و در نهایت سرنگونی او انجامید.

تمام آنچه که در این ۷ سال حضور کی‌روش در ایران دیده‌ایم را می‌توان در یک عبارت خلاصه کرد: «مرد چالش‌های بی‌پایان.» کسی که در تمام این سال‌ها کوچک‌ترین مخالفتی را برنتابیده، و در برابر نرم‌ترین انتقادات، سخت‌گیرانه‌ترین واکنش‌ها نشان داده است. آیا کی‌روش پرچم‌دار توسعه‌ی آمرانه در فوتبال ماست؟ حضور در دو جام‌جهانی، به پایان بردن آخرین بازی تیم ملی در برابر اسپانیا با میانگین سنی کمتر از ۲۵ سال، شور و شوق فزاینده‌ی بازیکنان جوان لیگ برای عرض‌اندام و پیوستن به تیم‌های اروپایی به جای خیره ماندن به برق سکه‌های باشگاه‌های حاشیه‌ی خلیج فارس، ساختارسازی مدون و سیستماتیک در کادر فنی تیم ملی و حتی فدراسیون که منجر به توفیق تیم‌های پایه و فوتبال ساحلی و فوتسال بانوان و آقایان در سطح جهانی و آسیایی شده است، و مهم‌تر و ریشه‌ای‌تر از همه‌ی این‌ها ساخت کمپ تبم‌های ملی به عنوان یکی از مجهزترین و مدرن‌ترین کمپ‌های ملی در دنیا، اگر این لیست بلند بالا و قابل اطناب، نشانه‌ای بر توسعه‌ی ساختاری و پایدار فوتبال ایران در سال‌های اخیر نیست، پاسخ سوال فوق منفی است.

در نگاه اول، حضور مردی اروپایی در رأس هرم توسعه‌ی فوتبال ایران، تمامی آن‌ چیزی است که از برون‌زایی یک الگوی توسعه به ذهن می‌آید. با بررسی دقیق‌تر اما تمامی نشانه‌ها بر درون‌زایی عمیق توسعه‌ی فوتبال در ایران دلالت دارند. بازگشت و ورود مربیان با کیفیت اروپایی به ایران و آقایی دو باشگاه پرطرفدار ایرانی در آسیا به کمک همان مربیان، ارتقای سطح فنی و مسئولیت‌پذیری اجتماعی مربیان داخلی نظیر امیر قلعه‌نویی و علی دایی، بازگشت احترام و منزلت اجتماعی به هویت فوتبالیست ایرانی در بطن جامعه و افزایش ضریب تاثیرگذاری فوتبال ملی در خانواده‌ها، و در نهایت تبدیل فوتبال به یک «امر اجتماعیِ» هویت‌بخش و وحدت‌آفرین در جامعه‌ی ایران، نشان از شروع یک تغییر بنیادی و بسیار جدی در ساختارهای حاکم بر فوتبال ایران دارد که تا پیش از این به‌عنوان یکی از پایگاه‌های اصلی فساد و تبانی در کشور از آن یاد می‌شد.

همان‌گونه که پیشتر نیز اشاره شد، فوتبال به عنوان یک سیستم پیچیده‌ی انسانی، این اقبال را یافته است که با ضریب نفوذی بی‌بدیل در مقایسه با سایر پدیده‌های جمعی، راه خود را در دست‌نیافتنی‌ترین و غیرقابل نفوذترین لایه‌های جامعه باز کند و حتی با اثرگذاری همراه باشد. فارغ از اینکه کی‌روش را دوست داشته باشیم یا از وی متنفر باشیم، او کسی است که نقشه‌ی راه الگوی توسعه‌ی درون‌زا و پایدار را به ما نشان داده‌است. الگویی مبتنی بر جدیت، امید، توسعه‌یافتگی فردی و البته شایسته سالاری. آن‌چه نباید فراموش شود این است که سلحشوران ایرانی حاضر در میدان سن‌پترزبورگ و کازان، پرورش یافتگان همین آب و خاک و فرهنگ‌اند؛ قهرمانانی که بی‌شک تمامی‌شان به نقش بی‌نظیر کی‌روش در پیشرفت و توسعه‌ی فردی‌شان صحه می‌گذارند. و آن‌چه نیازمند باور است این است که دستاورد کی‌روش در تمامی زمینه‌های اجتماعی، سیاسی، فرهنگی و اقتصادی نیز قابل تکرار است. از فوتبال درس بگیریم، فوتبال خودِ زندگی است.

۳۲ ۱۱  
آی اسپورت
2018-06-25 05:18:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۱۱ نظر
امید از تفت
دوشنبه ۴ تیر ۱۳۹۷، ۰۶:۲۲
کیروش یه کالای لوکس به دردنخور خارجی است. کاری که کیروش انجام میده و حمایت رسانه ای که از کیروش میشه، بهتر از اون را قلعه نوعی که استاد فوتبال فیزیکی و بکش زیرش هست هم میتونه انجام بده. حتی اکبر میثاقیان. برید ببینید پکرمن با کلمبیا چیکار کرده، بیلسا با شیلی چیکار کرده و . . . فوتبال ایران بعد جام جهانی برای توسعه فوتبالش باید به فکر یه مربی بهتر مثل بیلسا و پکرمن و تاتا مارتینو و . . . باشه. امیدوارم داورزنی سر قولش بمونه و مربی بهتر بیاره و اگه قراره کیروش بمونه که قلعه نوعی خیلی بهتر از کیروش است با سالی 20 میلیارد صرفه جویی
حمید
دوشنبه ۴ تیر ۱۳۹۷، ۰۹:۴۷
با که تو افاضات کردی کوچولو !!!!
۶
پرسپولیس واقعی ❤
دوشنبه ۴ تیر ۱۳۹۷، ۰۶:۴۳
یه حقیقت اینقدر نیاز به سینه چاک نداره!
پس فراتر از توصیفات دروغین حامیان کیروش باید در کلیدواژه های منفعت شخصی و سودِ ماندن کیروش به دنبال واکاوی این حمایت ها بود!
تصور کنید کسی دو هفته اخیر بی خبر از جهان وارد سایت آی اسپورت و خبدآنلاین و سایت روزنامه خبرورزشی می شود و با هجم ستایش های مبالغه آمیز روبرو می شود. قطعن اینگونه می اندیشد که ایران با شش امتیاز و مقتدرانه و بازی های چشم نواز در صدرجدول است:)))
القائات رسانه ای را جدی بگیرید
تمام رفتارهای کیروشی پور را رصد کنید
آنجا که می گوید ترجیح می دهد فقط ایران صعود کند و ژاپن حذف شود
چیزی فراتر از نگاه فوتبالی پشت این تفکر خوابیده
بحث جرینگ جرینگ دلاره و داداش فردوسی پور که دلال حرفه ای ست
بقیه رسانه ها هم لنگه فردوسی پور
یه روزی که دیر نیست دستِ همه شون رو میشه
خیلی زود
خیلی زود
مموتی هستم بزرگترین اسطوره تاریخ ششتایی ها
دوشنبه ۴ تیر ۱۳۹۷، ۰۶:۴۶
جواد شایق وجود خارجی نداره خخخ
چقدر بد که آدم از ترس ِ هویت واقعی یهویی از شقایق بشه شایق و اسمش هم بشه جوات:)))
امیر
دوشنبه ۴ تیر ۱۳۹۷، ۰۹:۲۱
واقعا جای تاسف داره که غرور ملی ما شده یه لایی انداختن به پیکه ... متاسفانه تو دو هفته اخیر تمام قیمت ها چند برابر شده و سر مردم رو با فوتبال گرم کردند . غرور هر فردی اینه که دستش جلوی زن و بچه و خونوادش تو جیبش بره نه این مزخرفاتی که توهم سازمان یافته اون آقای به اصطلاح عادل هست که شبی 20 ،30 تومن ازبابت اجرای اون برنامه به جیب میزنه و دار و دسته خودش رو تو تمام برنامه هاش داره ... تو رو خدا یکمی هم راجع به وضعیت اقتصادی و معیشتی مردم بگید اگر واقعا غم مردم رو دارید ...
۵
sasa
دوشنبه ۴ تیر ۱۳۹۷، ۰۹:۲۲
نمیدونم این واژه هارو از کجا میاورید ولی خیلی ذوق زده شدید، این همون فوتبالیه که سال ها بازی می کردیم استادش هم آقای پروین و قلعه نوعی بودن برید مربی بیارید که تربیت داشته باشه و به ما فوتبال یاد بده وگرنه لمپنیسم رو استادیمممم
۴
مصطفی
دوشنبه ۴ تیر ۱۳۹۷، ۰۹:۴۲
اتفاقا این سبک بازی فوتبال هیچ نشون از توسعه و پیشرفت فوتبال نداره دقیقا مثل یونان اتوری هاگل وحتی میلان مورینیو که دقیقا بعد از این مربی‌ها به قهقرا رفتن اصولا این سبک بازی بیشتر ناشی از شور وهیجانیه که مربی با کاریزمای خودش به تیم تزریق می‌کنه نه براساس تاکتیک وبار فنی بزودی خواهید دید که کی‌روش با پیاده کردن این سبک بازیش چه بلایی رو سر فوتبال ما آورده
۹
سفید
دوشنبه ۴ تیر ۱۳۹۷، ۰۹:۵۰
آقا این تحلیل ها چیه؟ می خوای توافق برجام را هم به حضور کی روش ربط بده ... اتفاقا همین حرف ها و تحلیل ها نشانه هایی هستند از تاثیرات منفی کی روش بر فوتبال ما که اتفاقا سالهای سال هم با ما خواهد بود، کی روش با رفتارهای مغرورآمیز خود، با نگاه از بالا، با نیش و کنایه های خود که شبیه به خاله زنک ها بود یک دو قطبی در فوتبال ایران درست کرد که اثرات منفیش عمیق و درونی است. برای منی که جام جهانی 78 را هم کم وبیش بیاد دارم هیچ وقت چنین دودستگی شدیدی در جامعه فوتبال ندیده بودم.
از نشانه های این دودستگی ، همین مقالات کورکورانه است ، کسانی که مجذوب شخصیتی شده و حاضر نیستند نقائص احتمالیش را ببینند.
این سرخوشی های این روزها تمام می شود، حتی اگر به مرحله بعد برویم، اما فوتبال ایران پس از کیروش فاجعه خواهد بود و این بزرگترین میراثی است که او و فذراسیون ما برای ما می گذارد.
۷
((
دوشنبه ۴ تیر ۱۳۹۷، ۱۱:۴۴
فکر نمیکیند دیگه حمایت چشم بسته از کیروش و توجیه رفتارهای سخیفش بیش از حد تهوع اور شده؟ هیچ کجای دنیا یه فرد هتاک، زورگو و مستبد رو ستایش نمیکنن؛ لااقل غرور مردم رو زیرپا له نکنید این اقا همونیه که بارها لیگ و مربیانش رو تحقیر کرد. همین الان یه عده به تیم ملی پشت کردن فقط و فقط به خاطر رفتارهای توهین امیز کیروشه. خواهشا مردم رو احمق فرض نکنید.
۶
@
دوشنبه ۴ تیر ۱۳۹۷، ۱۱:۴۶
سالهاست طرفدار فوتبالم ولی هیچ وقت چنین دودستگی رو در مورد تیم ملی به خصوص تو تورنمنت بزرگی مثل جام جهانی ندیدم همه اینها نشأت گرفته از رفتارهای غیرقابل تحمل کیروشه. اتوبوس چیدن و تا سرحد مرگ دفاع کردن هنر نیست
۵
یک نفر با چندین کاربری مختلف
دوشنبه ۴ تیر ۱۳۹۷، ۱۳:۲۷
یک نفر با چندین نام کاربری مجهول و البته یک نام کاربریش که معلومه ، خیلی منتظر حذف و شکست تیم ملی ست. خاک بر سر این وطن فروش بی مایه که امیر قلعه نوعی مافیا که دیگه استقلالی ها هم به همین نام می شناسند ایشون رو، شده اسطوره ی مربیگری و ناجی این وامانده تهی مغز!
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر