فهرست
دکتر رفت؛ دستیاران فکری چه می‌کنند؟
دکتر رفت؛ دستیاران فکری چه می‌کنند؟

دکتر رفت؛ دستیاران فکری چه می‌کنند؟

آی اسپورت - از روزی که محمود فکری سرمربی استقلال شده، همیشه یا دستیاری از کادر فنی خارج شده یا قرار بوده دستیاری به جمع دستیاران پرتعداد او اضافه شود و یا دوباره یکی از دستیاران از مجموعه کادر فنی جدا شده! این داستان که از شروع فصل کلید خورد، همچنان ادامه دارد و در آخرین پرده، اصغر قربانعلی‌پور کمتر از یک ماه دوام آورد و از جمع مربیان استقلالی جدا شد. قربانعلی‌پور که به‌عنوان مربی بدنساز جذب شد، همان کسی است که محمود فکری در مصاحبه مطبوعاتی سرپایی با هواداران، از او با لفظ «دکتر» یاد می‌کرد و هواداران معترض را به باد انتقاد می‌گرفت که چرا از این مربی که چهره‌ای رسانه‌ای نیست حمایت نمی‌کنید!

قربانعلی‌پور در فوتبال ایران یک مربی بدنساز شناخته شده است و حتماً ویژگی‌هایی دارد که در این عرصه فعالیت می‌کند اما فراتر از آنکه کیفیت کار و اثربخشی او مورد قضاوت قرار گیرد، این پرسش مطرح می‌شود که کمک‌مربیان فعلی استقلال، دقیقاً چه وظایفی بر عهده دارند و آیا تقسیم وظایفی میان آنها صورت گرفته است؟ چطور می‌شود که از سیروس دین‌محمدی و علی شیخ‌الاسلامی تا اصغر قربانعلی‌پور، چند صباحی می‌آیند و وقتی می‌بینند شرایط برای ادامه همکاری مساعد نیست، از تیم جدا می‌شوند؟ آیا در مجموعه کادر فنی استقلال، وظایف به‌حدی تفکیک‌شده هست که بدانیم کدام مربی چه وظیفه‌ای بر عهده دارد؟

سال گذشته که استراماچونی به استقلال آمد، ترکیب دستیارانش و نقشی که هر کدام ایفا می‌کردند، به‌سادگی مشخص بود. طراحی و اجرای تمرین بر عهده عمر دانسی بود. مارکو کاسر در نقش مربی بدنساز، مسئول حفظ آمادگی جسمانی بازیکنان بود. سباستین لتو که فوتبالیست مشهوری بود و به‌تازگی کفش‌ها را آویخته بود در قالب دستیار دوم، بیشتر در نقش مشاور سرمربی ظاهر می‌شد. صالح مصطفوی آنالیزور تیم بود و تمرین دروازه‌بان‌ها به بهزاد غلامپور سپرده شده بود اما امسال به‌جز سعید عزیزیان که مربی اختصاصی دروازه‌بان‌هاست، به نظر می‌رسد برای سایر مربیان نقش ویژه‌ای پیش‌بینی نشده. صمد مرفاوی طبعاً به‌دلیل سن و سال و سابقه‌ای که به‌عنوان سرمربی استقلال داشته، دستیار اول محمود فکری است و در تمرینات هم غالباً «سوت» در دستان او است اما بقیه چه؟ حنیف عمران‌زاده، آرش برهانی، امیدعلی دفتری که می‌گویند در آمریکا مربی بچه‌های زیر 14 سال بوده و همین اصغر قربانعلی‌پور که به‌تازگی جدا شده، در تمرینات چه می‌کنند؟

محمود فکری چند ماه پیش مصاحبه‌ای تصویری انجام داد و دوبار در تلفظ واژه «آنالیزور» به مشکل خورد. اینکه سرمربی استقلال آنالیزور را چطور تلفظ می‌کند، اهمیتی ندارد اما تمام تیم‌های لیگ برتری به آنالیزور تمام‌وقت نیاز دارند و استقلال هم حتماً یک نفر را برای آنالیز حریفان به کار گرفته اما مهم است که بدانیم چه کسی بازی حریفان استقلال را آنالیز می‌کند. پیش و بعد از قربانعلی‌پور، چه کسی تمرینات بدنسازی آبی‌ها را زیر نظر می‌گیرد و کدام دستیار، تمرینات را طراحی می‌کند؟

در فوتبال حرفه‌ای وظایف هر مربی در کادر فنی با جزئیات کامل از سایرین تفکیک می‌شود. هر دستیار پیش، حین و بعد از تمرین می‌داند که چه کاری باید انجام دهد. روش‌هایی مثل تمرین مدافعان با حنیف عمران‌زاده که خودش مدافع بوده و تمرین مهاجمان با آرش برهانی هم بشدت ناکافی است. در این رفت‌وآمد بی‌پایان دستیاران، محمود فکری (اگرچه دیرهنگام) باید مشخص کند دستیاران پرتعدادش مسئول کدام بخش از فرآیند آماده‌سازی تیم هستند.

 

ایران ورزشی 

۱۳ ۱  
آی اسپورت
2021-03-01 23:59:00
نظر دهید

۱ نظر
اقلیت تاس
سه شنبه ۱۲ اسفند ۱۳۹۹، ۰۹:۳۳
تقصیر وزیره
۹
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر