فهرست
همسرانی که سکوی رشد یا چوب لای چرخ می‌شوند
همسرانی که سکوی رشد یا چوب لای چرخ می‌شوند

همسرانی که سکوی رشد یا چوب لای چرخ می‌شوند

۱-  تصویر را که دیدم بلافاصله لبخند و بغض جایشان را با هم عوض کردند. تصویر پدری را نشان می‌داد که در سالنی ورزشی نشسته و دختر کوچکش را در آغوش گرفته است. شیشه شیر در دست پدر است و مواظب دختر اما نگاهش به روبروست. یعنی دقیقا جایی که همسر و مادر دختر دلبندش در حال مسابقه دادن است. الکسیس کری همسر سرنا ویلیامز در تصویر بود. جایی که همسرش در میدان مسابقات فدکاپ تنیس مسابقه می‌داد و او نظاره‌گر دختر و همسرش به‌طور توأمان بود.

۲- چند وقت پیش می‌شنیدم مردی که به تازگی از همسر ورزشکارش جدا شده بود در درددل‌هایش اینطور می‌گفت: «که واقعا راحت شدم. با حضور او اصلا زندگی نداشتم. مدام یا در تمرین بود یا در مسابقه. اصلا به زندگی‌اش نمی‌رسید.» مردی که از ابتدا می‌دانست با یک ورزشکار حرفه‌ای ازدواج کرده است و نمی‌تواند انتظار داشته باشد همسرش همچون سایر زن‌ها که فراغت بیشتری برای رسیدن به خانه دارند، در خانه حضور داشته باشد و قطعا با آگاهی به تمام این موارد با او ازدواج کرده بود.

۳- روز گذشته همسر علی علی‌پور در اینستاگرامش با خوشحالی از ملی‌پوش شدن شوهرش خبر داد. علیپور که حسابی در این روزها در لیگ و بازی‌های تیمش پرسپولیس می‌درخشد گویا بالاخره کارلوس کی‌روش را متقاعد کرد تا به جمع اردونشینان تیم ملی دعوتش کند. همسر علیپور خوب می‌داند ملی‌پوش شدن شوهرش مساوی است با کمتر دیدن او در خانه و حضور کمترش برای پدری کردن. با این وجود اما از شادی همسرش حسابی شاد بود.

۴- وقتی نیلوفر اردلان از سوی همسرش ممنوع‌الخروج شد همه شوکه شده بودند. مردی که اهل رسانه و ورزش بود چطور دلش آمد همسرش را از حضور در مهم‌ترین رویداد ورزشی زندگی‌اش محروم کند؟ مهدی توتونچی با این توجیه که آغاز مدرسه رفتن پسرشان نزدیک است و نیاز به مادرش دارد، اجازه نداد همسرش در مسابقات فوتسال قهرمانی آسیا شرکت کند تا برای همیشه داغی در دل او بگذارد. ماجرایی که شبیه به آن بهار امسال برای زهرا نعمتی هم رقم خورد. رهام شهابی‌پور که خودش ورزشکار بود به واسطه مسائل خانوادگی با همسرش او را از یک اعزام مهم محروم و ممنوع‌الخروج کرد.

۵- طیبه سیاووشی نماینده مجلس هم روز گذشته خبر بدی منتشر کرد. او اینطور نوشت که:« مقاومت و مانع‌تراشی‌های زیادی در مسیر طرح تصویب امکان خروج نخبه‌های علمی و ورزشی از کشور بدون اذن همسر وجود دارد. متأسفانه طرح هنوز در دستور کار کمیسیون امنیت ملی قرار نگرفته است.» یعنی بعد از دادن چنین قربانی‌هایی، هنوز هستند مسئولانی که معتقدند دختری که توانایی کسب مدال برای کشورش را دارد، دختری که با افتخارش باعث می‌شود پرچم ایران بین کشورهای دیگر به اهتزاز درآید لازم است برای خروج‌اش از کشور از همسرش اجازه بگیرد.

6) ماندانا دهقان نخستین دوچرخه‌سوار لژیونر زنان ایران است. کسی که چندماه پیش توانست با یک باشگاه عربی به توافق برسد و به واسطه حضور در این باشگاه در چند ماه اخیر مقام‌های خوبی هم به دست آورده است. وقتی با او به گفت‌وگو نشستم مدام می‌گفت بخش اعظم موفقیت‌هایش به خاطر داشتن همسری است که همیشه همراهش بوده و حمایتش کرده است. می‌گفت استارت موفقیت‌ها و شروع پیشرفت‌اش در ورزش را بعد ازدواج به دست آورده است.

۷- نمونه خارجی و ایرانی زیاد است. از زنان و مردانی که در زندگی یا حامی یکدیگرند و یا چوب لای چرخ هم می‌گذارند. اما زمانی شرایط بحرانی می‌شود که نحوه تنظیم قوانین به یک کدام از این دو نفر قدرت بیشتری برای کنترل اوضاع و یا ضربه زدن به طرف مقابل در شرایط منفی بدهد. شاید همه زنان نتوانند شبیه به همسر علی علیپور حامی شوهرشان باشند حتی به قیمت اینکه کمتر او را ببینند، شاید همه مردان نتوانند شبیه همسر سرنا ویلیامز و ماندانا دهقان کنار زن‌های قدرتمندانشان سکویی برای رشد بیشترشان شوند، ولی قوانین را می‌توان به نحوی اصلاح کرد که دو نفر با دو جنس مخالف به یک اندازه بتوانند از فرصت‌ها استفاده کنند و به یک اندازه تهدیدها برایشان خطرآفرین باشد.

 فرهنگستان فوتبال 

۲۳ ۴  
آی اسپورت
2018-02-14 02:00:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۴ نظر
بی طرف
چهارشنبه ۲۵ بهمن ۱۳۹۶، ۰۳:۱۷
از اینکه مثل همکارانتون یک طرفه به موضوع نگاه نکردید باید تشکر کرد.
میثم شاهرخی
چهارشنبه ۲۵ بهمن ۱۳۹۶، ۰۸:۲۴
همسر آقای کاوه رضایی که خودش بدون تیم موند تا همسرش رو در بلژیک همراهی کنه.
۴
علی پرسپولیسی
چهارشنبه ۲۵ بهمن ۱۳۹۶، ۱۱:۵۲
نقطه ضعف مطبوعات و خبرگزاری های ما اینه که هدف ندارن . مثلا الان یه متنی راجع به این موضوع مینویسید میره تا یه سال دیگه! آقا جان اگر این قانونو تصویب نمیکنن این وظیفه شماس که روز و شب تو روزنامتون یا سایتتون یا پیجتون ازش بنویسید و انتقاد کنید تا مجبور به تصویبش بشن .
متاسفانه هیچکدون از خبرنگارای ما جریان ساز نیستن و همه چیو رو دوش مردم میندازن .
۲
علیرضا
چهارشنبه ۲۵ بهمن ۱۳۹۶، ۱۳:۰۲
مثالتون از همسر علیپور رو نمیفهمم. نمونه ای داریم اصلاً که یه خانم از دعوت همسرش به تیم ملی ناراحت شده باشه؟
همسر کاوه رضایی که توی کامنتها هم بهشون اشاره شده خیلی بهتره.
۴
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر