فهرست
سه چالش اساسی یحیی در پرسپولیس
سه چالش اساسی یحیی در پرسپولیس

سه چالش اساسی یحیی در پرسپولیس

آی اسپورت - جدايی گابریل كالدرون از پرسپولیس، از مدتها قبل قابل انتظار به نظر می‌رسید، اما حضور زمستانی یحیی گل‌محمدی به جای او چیزی نبود كه راحت پیش‌بینی شود. به هر حال یحیی از حالا به بعد سرمربی پرسپولیس است و به دلایل گوناگون، سخت‌ترین پروژه عمرش را پیش رو خواهد داشت؛ در این مطلب سه چالش اساسی یحیی در پرسپولیس را بررسی خواهیم كرد.

بالا نگه داشتن تیم برنده

شاید این جمله بیش از حد كلیشه‌ای به نظر برسد، اما كاملا درست و منطقی است: «صعود به قله دشوار است، اما در قله ماندن بسیار سخت‌تر خواهد بود.» این حكایت پرسپولیس است. یحیی گل‌محمدی تیمی را تحویل گرفته كه سه فصل پشت سر هم قهرمان شده و در نیم‌فصل اول امسال هم از هر سه سال قبلی بهتر نتیجه گرفته است! بالا نگه داشتن این تیم از جهات مختلف دشوار است؛ هم از حیث تزریق انگیزه به بازیكنان اشباع‌شده و هم از این جهت كه هر نتیجه‌ای غیر از استمرار موفقیت‌ها، یك ناكامی بزرگ برای كادرفنی جدید محسوب خواهد شد. بعد از آنكه برانكو سه قهرمانی آورد و كالدرون هم همان روند را حفظ كرد، برخی هواداران پرسپولیس به سطحی از شكم‌سیری رسیدند كه در صفحه اجتماعی مربی آرژانتینی كامنت‌هایی با این مضمون می‌گذاشتند: «تیم ما با چوب خشك هم قهرمان می‌شود.» و همین مساله نشان می‌دهد حتی مقام دومی لیگ هم برای یحیی یك شكست بزرگ خواهد بود. قطعا او به زودی با فشار روانی وحشتناك ناشی از این انتظارات مواجه خواهد شد. فراموش نكرده‌ایم وقتی كالدرون كارش را در پرسپولیس شروع كرد، بعد از شكست برابر تراكتورسازی در همان هفته دوم زمزمه‌های اخراجش شنیده شد؛ روزی كه خبرنگار تبریزی مدعی شد او برف تهران را نخواهد دید و البته هواداران رقیب هم در طعنه به سرمربی پرسپولیس نوشتند حتی تا شروع پاییز و بازگشایی مدارس هم در ایران دوام نخواهد آورد! بنابراین یحیی كارش را در این فشار بالا آغاز می‌كند و باید تاب‌آوری روحی و روانی بالایی داشته باشد.

مهار بازیكن‌سالاری

یكی از مزایای مربیان بزرگ خارجی كه به فوتبال ایران می‌آیند، اقتدار و نظم‌گرایی آنهاست. فوتبال ایران به شدت پتانسیل «بازیكن‌سالاری» دارد و شاید مربی ایرانی به خاطر برخی معذورات اخلاقی قادر به مقابله با این فضا نباشد. حكایت خارجی‌ها اما فرق دارد و به طور مثال كارلوس كی‌روش و برانكو ایوانكوویچ به خوبی نشان دادند قدرت برخورد با محبوب‌ترین بازیكنان را هم دارند. گابریل كالدرون هم از همین دسته بود و طی دوران حضورش در پرسپولیس نفرات مهمی مثل علیرضا بیرانوند، جلال حسینی، شجاع خلیل‌زاده، كمال كامیابی‌نیا، امید عالیشاه، علی علیپور و سیامك نعمتی را نیمكت‌نشین یا سكونشین كرد. جالب است كه محمدحسن انصاری‌فرد اخیرا یكی از دلایل قطع همكاری با كالدرون ر اصطكاك او با ستاره‌های تیمش عنوان كرده؛ چیزی كه نشان می‌دهد این بازیكنان چه پایگاهی برای خودشان در پرسپولیس درست كرده‌اند و چه قدرت گزافی دارند. آنها شاید در معادلات ذهنی‌شان حق را هم به خودشان بدهند؛ چرا كه با تصور سه قهرمانی لیگ و یك فینال آسیا، سخت‌شان است بیرون بنشینند یا سخت تمرین كنند. حالا بار برخورد با این فضا و تثبیت نظم در اردوگاه سرخ، روی شانه‌های یجیی گل‌محمدی افتاده؛ كسی كه شخصیتی آرام دارد و به ندرت صدایش را بلند می‌كند. قطعا او در این زمینه هم چالش بزرگی خواهد داشت كه بعدها بیشتر در موردش می‌خوانیم و می‌شنویم.

نتیجه گرفتن با تیم پرستاره

همانطور كه مدیرعامل پرسپولیس هم موقع اعلام دلایلش برای انتخاب یحیی گل‌محمدی گفت، بزرگترین ویژگی مثبت او در این سال‌ها نتیجه‌گیری با تیم‌های متوسط و كم‌ستاره بوده است. شاید تنها دوران كاری حضور یحیی در كنار تیم‌های بزرگ، به دو مقطع چند ماهه سرمربیگری در پرسپولیس و تراكتورسازی محدود شود كه آن هم چندان موفقیت‌آمیز نبود. تعداد پیروزی‌های گل‌محمدی در هیچكدام از این دو تیم حتی به نصف هم نرسید تا این تردید در مورد او به وجود ییاید؛ اینكه یحیی فقط در محیط‌های كم‌فشار و دور از كانون دید قابلیت‌هایش را بروز می‌دهد. طبیعی است كه در آغاز دهه دوم دوران سرمربیگری‌اش، یحیی با پرسپولیس پرستاره فعلی باید نشان بدهد توان نتیجه‌گیری با تیم‌های بزرگ را هم دارد.

بانک ورزش

۲ ۱  
آی اسپورت
2020-01-18 01:25:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۱ نظر
Ali
شنبه ۲۸ دی ۱۳۹۸، ۰۲:۳۲
اخه تبریز وخبرنگارش وتیم بی افتخارش درحدی هستن‌که بخوان تیکه بندازن؟بعدشم خبرچرت ندار هیچ کس نگفت باچوب خشک قهرمان میشیم همه‌گفتن مامثل استقلالیا التماست نمیکنیم‌اون‌که برانکو بود یاهفت تاجام‌رفت اینکه دیگه هیچی.....پس خبرچرت ننویس
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر