فهرست
گزارش ویژه؛ گزینه اول جانشینی بیرانوند کیست؟
گزارش ویژه؛ گزینه اول جانشینی بیرانوند کیست؟

گزارش ویژه؛ گزینه اول جانشینی بیرانوند کیست؟

آی اسپورت – اشتباه بزرگ بیرانوند در روز رکوردشکنی تاریخی‌اش در لیگ برتر و از سوی دیگر ادامه درخشش سیدحسین حسینی در دروازه استقلال، یک بار دیگر بحث دروازه‌بان اول تیم ملی ایران در جام جهانی را داغ کرد. این روزها کم نیستند کسانی که معتقدند حسینی شایستگی ایستادن در دروازه تیم ملی در روسیه را دارد اما واقعا او چقدر می‌تواند به رخ دادن این اتفاق امیدوار باشد. اگر به هر دلیلی بیرانوند در جام جهانی روسیه غایب باشد، کی‌روش چه کسی را جایگزین او خواهد کرد؟ در غیاب بیرانوند، کدام دروازه‌بان شانس بیشتری را برای رسیدن به ترکیب اصلی تیم ملی در جام جهانی خواهد داشت؟ مرور چند بازی آخر تیم ملی و فهرست دعوت‌شده‎ها به اردوی تیم ملی، شاید بتواند در رسیدن به پاسخ این سوال به ما کمک کند.

در آخرین اردوی تیم ملی علیرضا بیرانوند، رشید مظاهری و امیر عابدزاده حضور داشتند. حامد لک، حسین حسینی، علیرضا حقیقی، سوشا مکانی و محمدرضا اخباری هم به صورت مقطعی در اردوهای اخیر شرکت کرده‎اند. اما به نظر می‌‎رسد در شرایط فعلی هیچکدام برتری خاصی نسبت به دیگری ندارند و البته فاصله آنها با علیرضا بیرانوند هم زیاد است. البته این فاصله از نظر فنی زیاد نیست و شاید برخی از آنها از این نظر از بیرانوند هم بهتر باشند اما شرایط در یکی دو سال اخیر به شکلی رقم خورده که بیرانوند حاشیه امنیت خوبی در ترکیب اصلی تیم ملی داشته است. او به دلیل دواخطاره شدن، فقط بازی رفت انتخابی جام جهانی مقابل سوریه را از دست داد که کی‎روش سوشا مکانی را جانشین او کرد. البته در بازی تدارکاتی قبل از این بازی در برابر گینه پاپوا، اخباری، مظاهری و مکانی هر یک دقایقی در ترکیب تیم ملی قرار گرفته بودند. در سایر بازی‌های رسمی و تدارکاتی بیرانوند انتخاب اول کی‌روش بود.

با وجود تعریف و تمجیدهایی که این روزها از حسینی می شود به نظر می‌رسد او شانس زیادی برای جانشینی بیرانوند نخواهد داشت اگرچه شاید استحقاقش را داشته باشد. واقعیت این است که حسینی در فاصله کمتر از 6 ماه تا جام جهانی، تجربه بین‌المللی ندارد. او فقط در لیگ برتر ایران بازی کرده و حتی تجربه بازی در لیگ قهرمانان آسیا را هم ندارد. با نگاهی خوشبینانه او احتمالا در یکی از بازی‌های تدارکاتی آینده تیم ملی در ترکیب اصلی قرار خواهد گرفت و در نهایت به عنوان یکی از 3 دروازه‌بان نهایی به روسیه اعزام خواهد شد.

گزینه دیگری که شانس بیشتری نسبت به سایر دروازه‌بان‌ها دارد رشید مظاهری است که توانسته تا حدودی اعتماد و اعتقاد کی‎روش را به خود جلب کند. مظاهری یک نیمه خوب و درخشان در بازی تدارکاتی برابر تیم ملی ونزوئلا را سپری کرد. او پیشتر در بازی ایران و هند در مرحله مقدماتی انتخابی جام جهانی هم در ترکیب اصلی تیم ملی قرار گرفته بود و به نظر می‌رسد شانس زیادی برای قرار گرفتن در فهرست نهایی تیم ملی دارد.

اما شواهد و قرائن و البته شناختی که از کی‌روش داریم نشان می‌دهد که گزینه دوم او برای تیم ملی نه مظاهری است و نه حسینی. سرمربی تیم ملی در سال‌های گذشته اعتقاد و نگاه ویژه‌ای به علیرضا حقیقی داشته و این احتمال وجود دارد که او دروازه‌بان دوم تیم ملی در روسیه باشد. اگر چه حقیقی این روزها وضعیت نامشخصی دارد و بدون تیم است اما کارلوس کی‌روش 4 سال پیش هم در وضعیتی شبیه به وضعیت امروز، حقیقی را به عنوان دروازه‌بان اصلی تیم ملی انتخاب کرد. در آن مقطع حقیقی در روبین‌کازان روسیه سکونشین بود و یک سال قبل از جام جهانی به صورت قرضی به تیم اسپورتینگ کوئلوای پرتغال رفت و با قرار گرفتن در شرایط مسابقه سرانجام در رقابت با دانیال داوری و رحمان احمدی، دروازه‌بان اول تیم ملی در جام جهانی برزیل شد. امروز هم حقیقی بعد از یک فصل نسبتا خوب در اسکیلستونای سوئد می‌تواند دوباره مورد اعتماد کی‌روش قرار بگیرد و راهی روسیه شود.

با این حساب، سایر گزینه‌ها یعنی لک، اخباری، مکانی و حتی عابدزاده شانس چندانی برای حضور در روسیه نخواهند داشت. بیرانوند در حال حاضر انتخاب اول کی‌روش است و احتمالا حقیقی نزدیک‌ترین گزینه به اوست. برای سومین سهمیه دروازه‌بان‌ها در فهرست جام جهانی هم یک نفر از میان مظاهری و حسینی انتخاب خواهد شد.

۱۶ ۱۴  
آی اسپورت
2017-12-25 16:43:00
نظر دهید

۱۴ نظر
زضا
دوشنبه ۴ دی ۱۳۹۶، ۱۷:۱۰
شك نكن عابدزاده شماره ١ تيم ملي هست
۷
استقلالیم با افتخااااااار
دوشنبه ۴ دی ۱۳۹۶، ۱۷:۱۷
اگه حسینی همینطوری ادامه بده وبدرخشه به کوری چشم حسودا واگه مبنای انتخاب شایستگی باشه وتوانایی فنی خود دروازه بان حتما حسینی شماره یک تیم ملی میشه اگه منصافانه هم نگا کنید میبینید که حسینی هفته هاس بهترین واکنش ها رو داره واشتباه فاحشی که باعث که دقیقه ی نود گل بخوره نداشته ،بازهم تکرار میکنم چشم حسود کور
بابک
سه شنبه ۵ دی ۱۳۹۶، ۰۸:۰۶
فارغ از بحث استقلالی و پرسپولیسی بودن، امیدوارم چشمای کیروش اشتباهات دروازه بان بی سیو و رکورددار لیگ برتر رو ببینه و درخشش بقیه رو نادیده نگیره، که اگه بیرانوند رو با این کیفیت باز بذاره دروازه فاتحه مون خوندس تو جام جهانی
عمرعبدالرحمان العراقی
دوشنبه ۴ دی ۱۳۹۶، ۱۷:۲۷
بچه عقاب تو دروازه ست بهتون قول میدم.#امیر عابدزاده
۷ ۱
عمر الخریبین الافغانی
دوشنبه ۴ دی ۱۳۹۶، ۱۷:۴۲
بچه کلاغ فعلا سکو نشین ته نشین لیگ پرتغال هست!!! والله اگه این بانشاد لایی وند تو جام جهانی تو دروازه تیم ملی وایسته با خوردن انواع گلهای عقربی و خرچنگی و هشت پایی!! از مهاجمان اسپانیا و پرتغال سرافرازانه به میهن برمیگردیم!!! برای جلوگیری از این آبرو ریزی باید حسین حسینی تو جام جهانی شماره یک تیم ملی باشه
Farhad
دوشنبه ۴ دی ۱۳۹۶، ۱۷:۴۴
بهترین گذینه رحمتی بی تعصب . اگه نه حسینی . بعد اون ها هم رشید مظاهری
۶
Kean
دوشنبه ۴ دی ۱۳۹۶، ۱۷:۵۴
حسینی واقعا استحقاقشو داره،ولی حرفتون درسته،تجربه بین المللی نداره و بعیده کی روش بهش اعتماد کنه،به نظرم رشید مظاهری شایستگی شماره یک بودن رو داره
ناصر
دوشنبه ۴ دی ۱۳۹۶، ۱۸:۱۱
آقای نامداری یکی از منطقی ترین مقالاتتون بود. علیرغم اینکه استقلالیم و عاشق حسینی عزیزمون
۷
امیرعباس
دوشنبه ۴ دی ۱۳۹۶، ۱۸:۱۹
بازی بیرانوند جلوی اسپانیا بدجوری دیدن داره!
احمد
دوشنبه ۴ دی ۱۳۹۶، ۱۸:۳۳
همونطوری که تا قبل جام جهانی قبل هیچکی از دروازه بان ثابت مطمئن نبود الانم نمیشه با اطمینان حرف زد... دلیلی نداره که بیرانوند یا هرکس دیگه ای با کلکسیون اشتباهاتش بازهم جای ثابتی داشته باشه... الانم ۶ ماه وقت هست و حسینی می تونه محک جدی بخوره تازه جام باشگاههای آسیا هم هست... پس لطفا الکی بحث تجربه رو وسط نکشید... اینجا بحث رنگی نیست... بحث حیثیت ایرانه که باید فقط و فقط جای شایسته ترین ها باشه.
مارال
دوشنبه ۴ دی ۱۳۹۶، ۱۸:۴۳
بی تعصب حسینی
سینا
دوشنبه ۴ دی ۱۳۹۶، ۲۱:۳۰
به نظرم کیروش رحمتی رو فیکس میذاره
عمر‌خربین
سه شنبه ۵ دی ۱۳۹۶، ۰۰:۵۹
عمرا.بیرانوند از تو گل نباید تکون بخوره.دوسش دارم خوب راه میده
بهمن
سه شنبه ۵ دی ۱۳۹۶، ۰۳:۴۷
در حال حاضر بيرانوند تجربش به حسينی ميچربه ولی
تا جام جهانی حسينی شش بازی گروهی ليگ آسيا داره که اگه رو فرم باشه
ميتونه در همين شش بازی خودشو به شماره يک تيم ملی تبديل کنه. مخصوصاً اگر
در مقابل ال هلال رفت و برگشت در آزادی و رياض بدرخشه.
۱
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر