فهرست
مخاطرات پرسپولیس
مخاطرات پرسپولیس

مخاطرات پرسپولیس

آی اسپورت - یک - «عادت» یک خصیصه دو وجهی در وجود انسانهاست. همان اندازه تهدید است که فرصت. به درستی می‌گویند که اگر دو خصیصه عادت و فراموشی در انسان نبود، هجوم احساسات بد و خوب، چالش‌های بد و خوب و شرایط بد و خوب زندگی، دیر یا زود منجر به انفجاری درونی در روان انسانها شده و آنها را از درون ویران می‌کرد. عادت اما تهدید هم هست. عادت، رخوت می‌آورد و سستی و بی‌انگیزگی. کسی که به فراز عادت کند، ممکن است از فرود غافل شود و زمانی به خود بیاید که دیر است. چنین است که اگر کسی به ناکامی عادت کند، بال و پر رویاهایش به دست خودش خواهد ریخت و به پوچی خواهد گرایید.

دو - آنچه که در آغاز فصل جاری لیگ برتر، بزرگترین چالش پیش روی پرسپولیس، قهرمان دوباره این مسابقات قرار داشته و دارد، بی‌تردید نه جدایی ستارگانش است و نه پنجره بسته نقل و انتقالات. بطور طبیعی قابل پذیرش بود که بازیکنان پرسپولیس که بیشترشان هردو قهرمانی گذشته را درک کرده بودند، در تله عادت به موفقیت گرفتار شده و خود را بالاتر از رقبایشان در مسابقات ببینند و چیزی در درونشان آنها را مسلط و پیروز برابر حریف بداند. کمااینکه در هواداران پرسپولیس هم همین عارضه وجود دارد. این جزیی از خصایص انسانی است که باید با استفاده از روش‌های انگیزشی روح و روان، به مقابله با آن پرداخت. و این وظیفه بیش از هرکس برعهده نفر اول کادر فنی تیم است. بالابردن ظرفیت روحی بازیکنان تا سرحد امکان، تعیین و تدوین عوامل برانگیزاننده و پیش‌برنده، تعیین اهدافی بالاتر و والاتر برای بازیکنان و هدایتشان به سمت دسترسی به آن اهداف، جزء جدانشدنی وظایف رییس سازمان فنی تیم است. با چنین ظرفیت‌سازی‌هایی، حتی می‌توان خلا غیبت بازیکنان تاثیرگذار و محرومیت از استخدام نیروهای جدید را تا حد بسیاری پوشش داد.

سه - پرسپولیس در چهار بازی ابتدایی لیگ جاری، چنین انگیزه و اشتهایی را نشان نمی‌دهد. علی‌رغم اینکه هنوز در چهارچوب مورد انتظار سرمربی پیش می‌رود (کسب ۱۰ امتیاز از ۵ بازی نخست)، اما با توجه به کیفیت رقبای هفته‌های آغازین و انتظاراتی که از مجموعه فنی تیم می‌رود، هنوز با کیفیت لازم برای تکرار درخشش سه فصل گذشته لیگ برتر، فاصله قابل توجهی دارد. انعطاف‌پذیری بازیکنان در نقش‌هایی که به آنها محول شده، انعطاف‌پذیری تاکتیکی، زمانی که تیم در برابر تاکتیک‌های مقابله‌ای حریفان به مشکل می‌خورد و انعطاف‌پذیری هواداران در حمایت از تیمی که ابزارهای بسیار محدودتری نسبت به گذشته، برای تکرار نمایش‌های دلچسب دارد، همه و همه ریشه در عادت آنها به موفقیت دارد. اما چاره کار کجاست؟

چهار - یکی از مهمترین راه حل‌ها برای گذر از تنگه عادت، انعطاف در افکار سرمربی تیم است. با درنظرگرفتن همه مواردی که گفته شد، شاید برای عبور از این پیچ مهم و در این مقطع مهم، لازم باشد تا برانکو ایوانکوویچ در طراحی‌های تاکتیکی، بکارگیری بهینه بازیکنان موجود و یافتن روش‌های جدید در مقابله با رقبایی که با شناخت کافی از توانایی‌های پرسپولیس، با بازی‌های بسته و اقدامات تدافعی بعضا خلاف روح فوتبال، می‌کوشند تا با حداقل دستاورد، صحنه مسابقه را ترک کنند، طرحی نو در ساختار و عملکرد تیم دراندازد تا حساس‌ترین نیم‌فصل شاید کل تاریخ پرسپولیس تبدیل به فرصتی طلایی برای کسب سومین عنوان قهرمانی پیاپی باشد. بدون شک نقش برانکو در این میانه یگانه است. ایجاد انگیزه در بازیکنان و خلاقیت در کادر فنی، تنها از او که لشگری گوش به فرمان دارد برمی‌آید. این برانکو است که می‌تواند با تغییر در پست‌ها و وظایف محول شده با بازیکنان، هم آنها را برای فتح قله‌های بلندتر تحریک کند و هم دست رقبا را از شناخت کامل تیم، خالی بگذارد.

پنج - پرسپولیس در دو بازی اخیر، ۴ امتیاز برابر تیم‌هایی از دست داده که اگر نگوییم کاندیدای سقوط در پایان فصل هستند، به جرأت می‌توان گفت که در نیمه پایینی جدول در انتهای کار قرار خواهند داشت. برای تیمی که داعیه و انتظار قهرمانی در یک لیگ ۳۰ هفته‌ای دارد، تک تک امتیازات برابر تیم‌های نیمه پایین جدول، از نان شب واجب‌تر است. کاش بازیکنان این مهم را بفهمند و برانکو با طراحی و اجرای ایده‌های تازه، این مهم را به آنها بفهماند. پیش از آنکه دیر شود.

فرهنگستان فوتبال

۱۱ ۴  
آی اسپورت
2018-08-19 17:27:00
نظر دهید

۴ نظر
محمد
يكشنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۷، ۱۷:۴۴
دغدغه های یک پرسپولیسی که قلم دست گرفته و ادعای روزنامه نگاری دارد. داداش اینجا با سکوها فرق داره. رنگی نویسان
اکبر
يكشنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۷، ۱۸:۳۷
تیمتون تو این سه سال دیگه باید چکار میکرد تا کوچه رو برای لاتها شلوغ کنه؟ بازیکن نگرفتید؟ رانت نخوردید؟ پول خرج نکردید؟ اعتصاب و اعتراض نکردید؟ منصوریان هم که آرزوی قلبی خودتون بود. خوبه حالا ما بدون بازیکن جدید و با خروج نصف تیم بازم ناله نمیزنیم. شما با بیست و یک بازیکن جدید و در این شرایط ادعای فیل هوا کردن دارید؟ الان کوچه لاتها شلوغه؟ همینکه بلد نیستید مثل یه انسان متمدن اسم یه شخص رو ببرید آدرس مواضع سوخته شما رو به روشنی اعلام میکنه.
حاجیتون
يكشنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۷، ۲۲:۳۲
آقایون استقلال بازیشو باخته و پرسپولیس مساوی کرده بشینید بالا سر استقلال روضه بخونید یکم!
قلم فروشی چه راحته!
۸
الهلال 6-2 پیروزی
يكشنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۷، ۲۳:۰۷
طرفداران پیروزی اگر به شفر توهین بکنن از نظر شما اشکالی نداره ولی انتقاد از برانکو رو باید سانسور کنید کامنت من رو حذف کردید
۶
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر