فهرست
ابهام روز؛ منظور کی‌روش چه کسانی بودند؟
ابهام روز؛ منظور کی‌روش چه کسانی بودند؟

ابهام روز؛ منظور کی‌روش چه کسانی بودند؟

آی اسپورت - صبح پنجشنبه، فردای تساوی با عراق و در روزی که اکثر رسانه‌های ایران در تعطیلی به سر می‌برند، مصاحبه کارلوس کی‌روش جنجال بزرگی به پا کرد و واکنش‌های خیلی زیادی داشت. از کاربران شبکه‌های اجتماعی تا مجریان تلویزیون که روال محتاطانه همیشگی را کنار گذاشتند و در وسط معرکه حاضر شدند.

جمعه، وقتی هیجان عمومی کمی فروکش کرد و گرد و خاک فرو نشست، وقت بررسی آرامتر ماجرا و چشم طوفان بود: مصاحبه کی‌روش. آیا واقعا منظور سرمربی تیم ملی از کسانی که مشکل مالی دارند، مردم ایران بود یا کادر فنی؟ آیا جواد خیابانی منولوگ اغراق‌شده‌اش در دفاع از کرامت مردم ایران و بغض کلاسیکش را به اشتباه خرج کرد؟ بررسی دوباره جملات کی‌روش به حل شدن این معما کمک می‌کند.

اکثر خبرگزاری‌ها در ترجمه حرف‌های کی‌روش مرتکب اشتباه شدند و نوشتند: «وقتی ما حتی  مشکلات پایه ای در راه آماده سازی تیم ملی ایران داریم، وقتی مردم کشور ایران، مردانی که در راه تامین غذای سر سفره خانواده های خود در مضیقه هستند آن هم به خاطر مشکلات اقتصادی می بینیم که به این فرد و باشگاهش اجازه داده می شود پرواز فرست کلاس به ژاپن داشته باشند!»

این در حالی است که مترجم کی‌روش در ترجمه همزمان گفته بود: «وقتی ما مشکلاتی داریم که حتی یه مشکلات بسیار پایه‌ای از بعد حقوق‌ها، از بعد این که غذا سر سفره افراد باشه برای زن و بچه‌شون باشه، این مشکلات وجود داره، ولی این اجازه رو به اونها میدن که با پرواز فرست کلاس برن و برگردن.»

بازبینی مصاحبه کی‌روش نشان می‌دهد که منظورش اعضای کادر فنی و اطرافیان تیم ملی بوده، نه مردم ایران. ترجمه دقیق آنچه کی‌روش مقابل دوربین‌های تلویزیونی گفت، این است: «ما اینجا کسانی داریم که حتی برای تهیه غذای روزانه مشکل دارند، ولی آنها (وزارت ورزش) از مربیانی حمایت می‌کنند که با بلیت فرست کلاس به ژاپن بروند و برگردند.»

توییت هیوا یوسفی، دبیر ورزش روزنامه همشهری که در آن مصاحبه حضور داشته هم به رفع این ابهام کمک می‌کند: «نمی‌خواهم از کی‌روش بی‌دلیل دفاع کنم ولی برداشتی که از حرفاش شد، درست نبود. من روبروش ایستاده بودم، داشت در مورد شرایط تیمش حرف می‌زد نه مردم ایران. بعدا هم جداگانه باهاش حرف زدم. گفت مجبور شده از حساب شخصیش برای تیم هزینه کنه.»

حرف‌های سرمربی تیم ملی پیش از انتشار تغییر کرده و بخشی از جنجال بزرگی که بوجود آمده نتیجه این سوتفاهم بوده. این سوبرداشت، سهوا یا عمدا، روز پرحاشیه‌ای برای تیم ملی ساخت که یکشنبه باید اولین بازی‌اش در مرحله حذفی جام ملت‌های آسیا را برگزار کند.

۳۷ ۲۸  
آی اسپورت
2019-01-19 00:41:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۲۸ نظر
حمید
شنبه ۲۹ دی ۱۳۹۷، ۰۰:۴۵
ماله کشی نکنین
وقتی کیروش خودش تکذیب نکرده الان شما مثلا می خواین چی رو درست کنین.
@
شنبه ۲۹ دی ۱۳۹۷، ۱۱:۱۱
دو روز دیگه میگن منظور کیروش از فرست کلاس هم کلاس اولی ها بودن
حرف حساب
شنبه ۲۹ دی ۱۳۹۷، ۱۵:۱۵
آغا تو رو خدا اینقدر همش نزنید گندش بیشتر میشه! ملت رو احمق فرض کنید یا خودتون احمق هستید؟؟
۱
آرش6
شنبه ۲۹ دی ۱۳۹۷، ۰۰:۴۸
ماله نکش کیروش اسپورت

ماله نکش
یک نفر
شنبه ۲۹ دی ۱۳۹۷، ۰۰:۵۵
با احترام به شما و همه خوانندگان،بنظر میاد بعد از خرابکاری که این اقا کرد و موجی که براه افتاد در شماتت و نکوهش ایشون که سابقه از این دست زیاد دارن در تبدیل موج مثبت در جامعه به دلیل توفیقات تیم ملی و تبدیل اون به نفرت و گاها آرزوی شکست برای ایشون و تیمش،حالا اینبار یک موج براه افتاده تا جو برگردونن و به اصطلاح رفع و رجوع کنن و ماله بکشن!اگر فقط اشتباه ترجمه بود بزرگترین حامیانش هم بر علیه اش صحبت نمیکردن،فردوسی پور که خودش استاد زبان هست و مترجم و مطمئنا قبل از اون صحبتهاش حین گزارش بازی عربستان و قطر چندباری متن کامل مصاحبه ایشون خونده و گوش داده!!!لطفا به شعور مردم احترام بگذارید.مرسی
فرزاد مهریار
شنبه ۲۹ دی ۱۳۹۷، ۰۰:۵۶
یا حضرت توجیه!
یعنی چی این حرف ؟ اگه منظورش اینه که غذای مناسب نیست ، دوبی یه شهر بین المللیه که توش انواع رستوران ها وجود داره . خب برن یه جایی که غذای مناسب داره . اگر منظور اینه که دستیاران من پول ندارن جا داره به قول کی‌روشی پور اعظم من سرمو بکوبم به میز. دوستان ، شما رو به خدا ، به جان عزیزانتون ماله نکشید . در این مملکت نان در «احمدی نژاد صفتی» است یا لمپنی . چه اوس جواد خیابانی باشی چه کارلوس کی‌روش چه نادر فریاد شیران چه پیام صادقیان و شهاب قاسمی .
شهرام
شنبه ۲۹ دی ۱۳۹۷، ۰۰:۵۸
اولا که بجای تفسیر برید از خودش بپرسید راحت تر نیست؟

ثانیا ماله کشی هم حدی داره. یعنی کادر فنی تیم غذا برای خوردن ندارند؟ در هتل هیلتون دوبی؟ تدارکات تیم جزایر آدمخوارها هم در این حد ضعیف نیست. چرا ملت رو گاو فرض میکنید؟
فرزاد مهریار
شنبه ۲۹ دی ۱۳۹۷، ۰۰:۵۹
یکی از بزرگترین خوش شانسی های کارلوس ، دشمنانش هستند . در حقیقت اونها آن قدر چیپ هستند که سینه چاکانش به راحتی می توانند منتقدان درست و درمانش را با آنها یکی کنند . از بازیکن با استعداد و کم شعوری که با تتلو نشست و برخاست کرد تا میناوند ها و مایلی کهن ها و فریاد شیران ها و شهاب قاسمی ها و اوس جواد ها...
۲
رها
شنبه ۲۹ دی ۱۳۹۷، ۰۰:۵۹
این حجم از ماله کشی بی سابقس..اعضای تیم ملی نون نداشتن بخورن؟؟ جوکه؟دوربین مخفیه؟ اصلا گیریم که کیروش منظورش مردم ایران هم نبوده حرف ما اینه الان چه وقت این حرفا بود؟ حمله به پرپسولیس و مربیش و وزیر و بقیه هم اشتباه ترجمه شده؟ الان اینایی که دیروز تاحالا شدن مترجم زبان اون موقعی که برانکو در مورد سرمربی عراق صحبت کرد و گفت دلیلی نمیبینم عراق ایرانو ببره کجا بودن که اشتباه ترجمه کردن برای کیروش؟ برید خدا روزیتون رو جای دیگه حواله کنه خبردلاران عزیز ..کیروش صدردصد رفتینه اما روسیاهیش برای شما میمونه
سیامک
شنبه ۲۹ دی ۱۳۹۷، ۰۱:۰۶
دوستان پرسپولیسی که عرق ملی دارید لطفا موضع خودتونو از این پان پولیسهای کروات جدا کنید تا تیم محبوبتان بیش ازین در چشم ایرانیها خار نشده.
۵
خوزستانی
شنبه ۲۹ دی ۱۳۹۷، ۰۱:۱۲
تو رو به اون خدایی که میپرستین دروغ نگید
آیا کیروش یا اوسیانو یا مارکار یا مک درموت یا مترجم کیروش مشکل مالی دارند ؟
آیا کیروش و رفقا سر سفره خالی خانواده مینشینند ؟
اگر این دارو دسته کمی شرف داشتند یادی از کارگران نیشکر هفت تپه و سفره خالی خانه هایشان را با سفره خالی از مغز خودشون مقایسه میکردند
چرا برخی بدنبال تطهیر گفته های زشت و ناپسند کیروش هستند
به چه دلیل خود کیروش با فرست کلاس و با هزینه مردم ایران رفته مادرید و فینال لیبرتادورس رو در وی آی پی مشاهده کنه
با هواپیمای چارتر مسیر یک ساعته تا دبی رو رفتن
پاداش میلیاردی برای پیروزی بر یمن گرفتن و حالا شدن رابین هود
کیروش خود داروغه ناتینگهامه
مدرسان پژوهش
شنبه ۲۹ دی ۱۳۹۷، ۰۱:۱۳
تیر از چله کمان رها شده ، دیگه نمیشه این فضاحت رو جمع کرد... مهم میدونید چی بود؟ اینکه از مقام رهبری مایه گذاشت، اینکه تو روز ارامش تیم بازم به پرسپولیس تاخت. اقا اخه چرا الان؟ چرا قبلش چرا بعد تورنمنت مصاحبه نمیکنی؟ این مصاحبه ها واسه تیم ملی چه منفعتی داره؟؟؟ توی روزی که تاج ۶۰۰ هزار دلار پاداش با خودش اورده ... کی روش دقیقا دنبال چیه؟
محسن
شنبه ۲۹ دی ۱۳۹۷، ۰۱:۱۸
سلام
شنبه ۲۹ دی ۱۳۹۷، ۰۱:۲۲
امان از دست جواد خیابانی دلال پوشاک ورزشی مارک جیووا
۴
شاهین ممسنی ❤❤
شنبه ۲۹ دی ۱۳۹۷، ۰۱:۲۵
مهدی امیرپور سردسته نوچه های دلال موزامبیکی می تونه با کمک ارباب خودش #کیروشی_پور چنان پروپاگاندای رسانه ای راه بیندازه که تمام مردم به تمام پیج های مسئولان یورش برده و همه را مجبور به عذرخواهی از مصلح بزرگ #کیروش بکنن:)))
سامان
شنبه ۲۹ دی ۱۳۹۷، ۰۱:۳۸
منظورش هر کی بوده فرقی نمیکنه نکته اینه که یه دروغ بزرگ و کثیف گفته که پول پرواز پرسپولیس رو وزارت داده پرسپولیس هنوز نمیتونه حق واقعیشو از درامد اسپانسر وزارت بگیره و اونوقت پول پرواز پرسپولیس رو داده اون استقلاله که خیلی خیلی کمتر از پرسپولیس درامد داشته و هزینه های نجومی کرده اونم نه به حرف ما بلکه به اعتراف مدیر و کاپیتان خودشون وقتی بودجه این فصل پیش خور شده چطور تونستن این همه هزینه کنن اردوی خارجی برن با بازیکن خارجی مذاکره کنن اگه کسی میخواد با فساد مبارزه کنه باید اینا روشن بشه درامد های هر تیم معلومه هزینه هاش هم معلومه خیلی ساده است . پرسپولیس فقط تو لیگ قهرمانان گذشته اندازه بودجه کل نقل و انتقالات یک فصل استقلال درامد داشته حالا درامدهای دیگه اش هیچی وقتی اقای خطیب علنا میاد میگه بودجه این فصل ما پارسال پیش خور شده ولی اسپانسر قول داده دوباره به ما پول بده این یعنی چی ؟؟؟ کیروش که تکلیفش معلومه چرا این حرفا میزنه ولی این قضیه بودجه استقلال بار حقوقی داره سازمان های بازرسی باید ورود کنن همه چیز روشن بشه اگه این مورد مال پرسپولیس بود اقایون چه سیون و واویلایی که راه نمیانداختن ولی مدیرای ایتقلال علنا دارن میگن و هیچ کس هم ککش نمیگزه
امبن
شنبه ۲۹ دی ۱۳۹۷، ۰۲:۳۲
ننگ ما ننگ ما صدا وسیمای ما
۳
کنت دراکولا
شنبه ۲۹ دی ۱۳۹۷، ۰۳:۳۵
به گفته ی خودت به خودت گفته که مجبور شده برای تیمش خرج کنه اما به تو نگفته که منظورش مردم نبود!!؟؟که اگه منظورش چیز دیگه بود به تو میگفت و تو هم به ما میگفتی .به قول یه ضرب المثل که میگه خر خودتی کره خر هم بچه هاته.بابا اینقدر احمق نباشین مترجم کیروش دقیقا با کیروش هماهنگ هست که اگه غیر این بود دهها بار اخراج شده بود مثل بقیه ی افرادی که یک در صد باهاش هماهنگ نبودن اخراج شدن.یه مصاحبه ای که میخاد بکنه که معمولا کیروش فی البداهه مصاحبه نمیکنه دقیقا با نیت قبلی میاد برای مصاحبه و حتی پرسش هاش هم برنامه ریزی شده هستش,خود ارین قاسمی هم میدونست که کیروش چی میخاد بگه ولی فکر نمیکردن اینطور خراب کنن.دقیقا روزهای دیگه مشخص هست که چی میشه.کیروش میاد از تحریمها میگه از سختی زندگی مردم ایران به خاطره تحریم میگه و میاد مشت گره میکنه در حالی که پرچم ایران زده تا شرایط تلطیف بشه .این سناریو ها خیلی تکراری شده خیلی.بازهم میگم هر که با پرسپولیس در افتاد ور افتاد.سوختن کیسه ها و عقدشون هم به خاطره همینه که نمیتونن مثل ما باشن.
Sina Pmd
شنبه ۲۹ دی ۱۳۹۷، ۰۵:۱۷
ديگه خواهشن شعر تحويل مردم ندين.اين ادم از جيبش خرج تيم كنه؟اين بشر واسه پول هركارى ميكنه
سیروس
شنبه ۲۹ دی ۱۳۹۷، ۰۶:۰۱
حتی اگر منظور کی روش همان ترجمه غلط اولیه هم بود، دروغ نبود! آقای خیابانی که اشک تمساح اش دم مشک اش است، چرا خودش و اقمارش که بارها به بهانه وضعیت معیشت مردم ایران به حقوق و دستمزد کی روش و کادر فنی اش اعتراض و سفسطه کرده اند قابل نقد نیستند، اما اگر کی روش همین حرف را زده باشد توهین به عزت و کرامت مردم ایران است؟ اگر خود ایرانی به این موضوع استناد کند خوب است، اما اگر یک خارجی این عمل را مرتکب گردد بد است و باید برایش اشک تمساح ریخت! این آقای خیابانی من را به یاد "حاج ابراهیم کلانتر" و خیانتش به لطفعلی خان زند می اندازد!
۴
محسن آبی
شنبه ۲۹ دی ۱۳۹۷، ۰۶:۱۲
بخدا خسته شدیم از این حرفهای مسخره....کیروش فنی اش عالی ولی اخلاقش افتضاحه... ایکاش فدراسیون عرضه داشت و مدیریتش میکرد
۴
پرسپولیس واقعی
شنبه ۲۹ دی ۱۳۹۷، ۰۶:۳۳
اگر اینطور که میگی راست باشه یک آبرو ریزی بزرگ برای همه است ؛
تلویزیون که بماند چندان آبرویی نداشت و حتی آقا جواد که حکم گریه کن های پولی مجالس را پیدا کرده !
اما عالی جنابان رسانه های دیگر و مدعیان سواد رسانه ای !!!

در قرن بیست و یک ، یک ملت را درگیر یک ترجمه اشتباه کردند.
۴ ۳
سیب زمینی واقعی
شنبه ۲۹ دی ۱۳۹۷، ۱۰:۰۳
هرچی تو بگی:)))
فرزاد مهریار
شنبه ۲۹ دی ۱۳۹۷، ۱۱:۴۹
جسارتا برای ترجمه عمداً غلط و ناجوانمردانه ای که از حرفهای برانکو شد همین‌گونه رگ گردنی شدید؟ یا آنجا صرف نمی‌کرد ؟ شاید هم نژاد کروات را پایین تر از این حرفها می‌دانید...
پرسپولیس واقعی
شنبه ۲۹ دی ۱۳۹۷، ۱۲:۰۳
به فرزاد مهریار
من آنجا هم با ادبیاتی البته بی ادبانه نسبت به رسانه ها از برانکو دفاع کردم ؛
ولی معمولا بقیه کامنتهای دلخواه خودشان را از من بیاد می آورند.
۱
شاهین
شنبه ۲۹ دی ۱۳۹۷، ۰۶:۵۵
ماست مالیزاسیون جالبی رو شاهدیم:)))
...
شنبه ۲۹ دی ۱۳۹۷، ۰۸:۴۸
لعنت بر خیابانی لمپن
شهروند
شنبه ۲۹ دی ۱۳۹۷، ۱۳:۲۸
بزودی میگید منظورش از اونا هم تیم کاشیما ژاپن بود که بعد از قهرمانی تو تهران با فرست کلس رفتن خونشون ، یه کم خجالت بکشید کروش بیشعور و بی فرهنگ هست ولی بی سواد نیست برای اعضای کادر فنی کسی از کلمه people استفاده نمیکنه کم ماله بکشید خجالت بکشید مایه شرمساری هستین
۳
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر