فهرست
خطر اتلتی در هفت قدمی بارسا و والورده
خطر اتلتی در هفت قدمی بارسا و والورده

خطر اتلتی در هفت قدمی بارسا و والورده

 یک؛ بازی رفت با ختافه را به خاطر بیاورید. اولین مسابقه سخت فصل تا همه بدانند لالیگا چقدر لیگ دشواری است که تیمی کوچک با مهره‌هایی گمنام و ستاره‌ای از ژاپن در خط حمله‌اش چطور می‌تواند برای بارسای پرستاره دردسر ایجاد کند. آن مسابقه را بارسا با دو تعویض طلایی والورده برد و به پنجمین پیروزی متوالی رسید اما حال و در دور برگشت انگار همه چیز دشوارتر پیش می‌رود و با وجود تجهیز به نیروی گرانقیمتی مثل کوتینیو دومین مساوی متوالی رقم خورد. بر خلاف بازی رفت این بار بارسا هر چه کرد نشد که نشد. آنها سه شب قبل در مستایا به اندازه دو بازی لالیگایی جان کنده بودند تا راه صعود به پنجمین فینال متوالی کوپا دل ری را هموار کنند و طبیعی بود فشار ناشی از 6 مسابقه سنگین در این جام که با فاصله کمی از بازی‌های لیگ برگزار می‌شد تیم پرمهره والورده را هم تحت تاثیر قرار دهد که همین گونه نیز شد و بارسا هرگز طراوات روزهای اوج همین فصل را نداشت.

دو؛ بازی‌های پرفشار دست والورده را برای چیدمان ترکیب فوق العاده در ابتدای مسابقه بست و او در قلب دفاع از دینیه به عنوان مدافع چپ ذخیره در کنار یری منیا بهره برد؛ یک زوج غریب و جدید که می‌توانست حتی در خانه ترسناک باشد. در روزی که پیکه مصدوم و اومتیتی محروم در کار نبودند و فرمالن هم کنار دنیس سوارز و آندره گومش روی سکوها تماشگر مسابقه بودند خط دفاعی بارسا از دقیقه صفر نشانه‌هایی از نگرانی را با خود داشت و تا ثانیه پایانی خطر گل خوردن به موازات رسیدن به گل برتری احساس می‌شد. این ناهمگونی در خط میانی نیز وجود داشت و موتور محرک بارسا مثل برخی مسابقات هفته‌های اخیر که تحت تاثیر سیستم چرخشی والورده ریتم بارسا را کند می‌کرد یا از اساس به مشکل می‌خورد هرگز در 45 دقیقه ابتدایی مسابقه روشن نشد و برعکس این ختافه بود که از سردرگمی بارسا استفاده برد تا در چند موقعیت خطرناک باشد. نیمه اول بوسکتس راس عقب مثلثی بود که با راکیتیچ و کوتینیو شکل می‌گرفت اما این مثلث آنقدر ناکارآمد بود که با با وجود استفاده دوباره از سیستم ظاهرا تهاجمی‌تر 3-3-4 در پایان نیمه نخست یک شگفتی رقم خورد. وقتی آمار نیمه نخست اعلام شد با وجود مالکیت توپ بیش از 70 درصدی بارسا، تیمی که خط حمله‌ای متشکل از مسی، سوارز و آلکاسر داشت و هافبک‌های شوتزنی مثل کوتی و راکی را پشت سرش می‌دید حتی یک شوت به سمت دروازه حریف نزده بود و این می‌توانست حکم فاجعه داشته باشد.

سه؛ اغراق نیست بگوئیم اولین بار کوتینیو دقیقه 51 با یک شوت فنی و قوس دار در زمین دیده شد اما برای او دیگر دیر شده بود و تغییرات برای رسیدن به ضرباهنگ همیشگی باید صورت می‌گرفت. عثمان دمبله که در دیدار رفت با همین ختافه برای بار نخست مصدوم شد در این مسابقه دومین مصدومیت را دریبل کرد و همراه کاپیتان اینیستا به زمین آمد اما با وجود تغییر ریتم بارسا و نزدیک شدن به فرم خوب این فصل، بارسا اسیر لایه‌های دفاعی حریف دروازه‌بان فوق‌العاده ختافه شد که یک تنه مقابل تمام ضربات و ارسال‌ها ایستادگی کرد. آخرین تیر ترکش والورده هم پائولینیو بود تا شاید مثل بازی رفت ورق را برگرداند اما انگار ختافه مجهزتر از آن مسابقه به نوکمپ آمده بود و با نمایشی فوق‌العاده کاری کرد تا مهاجمان بارسا بعد از 15 ماه در خانه به گل نرسند و متوقف شوند. توقفی که حتی می‌توانست با ضدحمله‌های عجیب حریف طعم تلخ شکست را هم پیدا کند که البته تراشتگن در انتهای زمین بود تا شگفتی کامل نشود. حالا بارسا بعد از توقف در دربی کاتالونیا که البته تحت شرایط خاص جوی رقم خورد برای دومین هفته متوالی دو امتیاز از دست داده که در این فصل بی‌سابقه بوده است و می‌تواند نشانه‌هایی از نگرانی را در آستانه پا گذاشتن دوباره به مسابقات دشوار لیگ قهرمانان در این تیم بروز دهد. اتفاقی که تا حدودی رکوردهای ناشی از کلین شیت‌های متوالی نباختن‌های طولانی را تحت تاثیر قرار می‌دهد و می‌تواند حس رقابت را در اتلتی، رئال مادرید و حتی والنسیا زنده کند.

چهار؛ بعد از نمایش 15 دقیقه‌ای مقابل والنسیا در کوپا دل ری، والورده برای اولین بار در نوکمپ از یری مینا مدافع 196 سانتیمتری و کلمبیایی‌اش در ترکیب اصلی بهره برد. طبیعی بود که با سبک بازی ختافه، ناکارآمدی خط میانی بارسا در ایجاد فشار مستمر روی تیم حریف و البته بازی کنار یک مدافع چپ ناشی شرایط مینا تحت تاثیر قرار بگیرد و او با استرس کار کند اما در مجموع مدافع کلمبیایی چهره ناامید کننده‌ای ارائه نداد. کمترین حسن استفاده از مینا تجهیز نیروی هوایی بارسا به یک پرنده قوی جثه خواهد بود که می‌تواند در بازی‌های نزدیک به خصوص دیدارهای پرفشار لیگ قهرمانان که حریف با بازی مستقیم روی خط دفاع بارسا فشار می‌آورد ایستادگی کند یا حتی در فاز حمله و در صورت بسته شندن تمام راه‌های نفوذ تیم را به گل برساند. یادمان نرفته بارسا در تمام این سال‌ها چقدر از این ناحیه ضربه دیده بود و تیم کوتاه قامت گواردیولا، انریکه و سایر مربیان این چند فصل اخیر چه گل‌هایی که به ساده ترین شکل دریافت نکرده بودند پس می‌توان خرید مینا را عقلانی دانست و توجیه کرد.

پنج؛ هر چند این تساوی و از دست رفتن دو امتیاز خانگی را می‌توان به پنجمین حضور متوالی در فینال کوپا دل ری بخشید و با توجه به فاصله قابل توجه با رئال از این مسابقه گذشت اما حالا بارسا و والورده اتلتیکومادرید را در فاصله 7 امتیازی خود می‌بینند که می‌تواند این حریف را فوق‌العاده خطرناک نشان دهد. تازه 5 مسابقه از نیم فصل دوم را پشت سر گذاشته‌ایم و 15 مسابقه دیگر و 45 امتیاز باقی مانده پس فاصله امتیازی با رئال مادرید هم نمی‌تواند متضمن جا گذاشتن رقیب دیرینه باشد چه رسد به دیگر رقیب مادریدی که نوسان تیم زیدان را نداشته و آهسته و پیوسته پیش می‌آید. تیم سیمئونه به شکل موذیانه‌ای بعضا با کمترین اختلاف هفته به هفته حریفانش را شکست می‌دهد و حالا در قامت رقیب بارسا در راه رسیدن به قهرمانی قد علم کرده است. فراموش نکنید دو تیم در فاصله بازی‌های رفت و برگشت مرحله یک هشتم نهایی لیگ قهرمانان( اتلتی در این رقابت‌ها حاضر نیست) جدال دشواری در نوکمپ خواهند داشت که می‌تواند تعیین کننده باشد. قبل از آن البته بارسا باید ایبار،خیرونا و لاس پالماس را از پیش رو بردارد تا آن مسابقه حداقل در فاصله قابل قبول امتیازی حکم فینال را در هفته بیست و هفتم پیدا نکند. سه مسابقه‌ای که دو دیدار سخت‌ترش مقابل ایبار و لاس پالماس در خانه حریف برگزار خواهد شد.

۸    
آی اسپورت
2018-02-12 14:50:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر