فهرست
۸ نکته پرسپولیس؛ متانت جلال، پختگی احمد
۸ نکته پرسپولیس؛ متانت جلال، پختگی احمد

۸ نکته پرسپولیس؛ متانت جلال، پختگی احمد

آی اسپورت - پرسپولیس کالدرون که آمار ضعیف خط حمله‌اش صدای هوادارانش را در آورده بود موفق شد با زدن دو گل پیکان را شکست دهد. حضور به موقع احمد نوراللهی در محوطه جریمه پیکان و ضربه سر استادانه‌اش باعث شد تا پرسپولیس کالدرون از کسب اولین تساوی‌اش در لیگ فرار کند. می‌توان عملکرد سرخپوشان را در این بازی بدون تماشاگر در چند نکته خلاصه کرد:

۱- پرسپولیس کالدرون هنوز  شمایل مستقل تاکتیکی خود را پیدا نکرده. برخلاف پرسپولیس برانکو، تیم کالدرون شخصیت تاکتیکی مشخصی ندارد. هنوز مشخص نیست که کالدرون ضرباهنگ تیمش را از چه طریق تنظیم می‌کند؛ اینکه قرار است توپ به چه نحوی به مهاجمان برسد، مهاجمان قرار است تا کجا عقب بیایند و توپ بگیرند، وینگرها تا چه حد به عمق بزنند و تا چه حد به کنار بروند، هافبک‌های دفاعی تا چه حد وظیفه بازیسازی دارند، و سوالاتی از این دست. تیم کالدرون هنوز نتوانسته به نحوی بازی کند که تصوری از اصالت تاکتیکی در آن یافت.

۲- بازیکنان پرسپولیس زیاد می‌دوند اما دویدن‌شان چند درصد مفید است؟ فوتبال تنها در دویدن خلاصه نمی‌شود. این هنر مربی است که بتواند با انتخاب آرایش بازیکنان و ایجاد هارمونی در حرکت آنها بتواند دویدن بازیکنان را بهینه کند. در یک کلام می‌توان گفت پرسپولیس کالدرون بهینه نمی‌دود.

۳- بازیکنان پرسپولیس اغلب در شرایط آرمانی و اوج خود قرار ندارند. کافی است به تفاوت کیفیت عملکرد وحید امیری، مهدی ترابی، علی علیپور و ..‌. با عملکردشان در تیم برانکو نگاهی انداخت تا متوجه شد کالدرون هنوز نتوانسته این بازیکنان را به شرایط آرمانی برساند. اگر ادعای کالدرون در مورد آمادگی بدنی بازیکنانش را بپذیریم باید ایراد را در وضعیت تاکتیکی تیم جستجو کرد.

۴- اعتماد کالدرون به جونیور برزیلی دیگر از حد گذشته و بیشتر شبیه دست و پا زدن این مربی برای اثبات بازیکن انتخابی‌اش می‌ماند. اگر همین فرصتی که به جونیور داده شده به امیر روستایی یا هر مهاجم ذخیره دیگری داده می‌شد بهتر نبود؟

۵- پرسپولیسی که حتی یک مهاجم آماده در اختیار ندارد چرا باید با دو مهاجم بازی کند؟ این سوالی است که کالدرون باید بدان پاسخ دهد. بهتر نیست که او با بازی دادن به هافبک‌های خود که هر کدام برای خود اسمی دارند و بازی با یک مهاجم، توان تاکتیکی تیمش را بهینه کند؟

۶- رفتار حرفه‌ای سیدجلال حسینی در نشستن روی نیمکت و متعاقب آن حضورش به عنوان یار تعویضی، جلوی ایجاد یک حاشیه بزرگ را برای قرمزها گرفت. کافی بود دیروز سیدجلال اخمو و با ناراحتی به میدان می‌رفت و یا همچون رفتار سابقه‌دار برخی ستاره‌ها روی نیمکت نمی‌نشست، آنگاه برد پرسپولیس تحت تاثیر تیترهای درشت از اختلاف بین کاپیتان و سرمربی قرار می‌گرفت.

۷- بهترین و موثرترین بازیکن پرسپولیس در این فصل لیگ احمد نوراللهی بوده است. بازیکنی که پختگی خاصی در نوع بازی‌اش دیده می‌شود‌. او فصل قبل توانست در نقش تاکتیکی جدیدی که برانکو به او داد سطح فنی خود را ارتقا دهد و این فصل در مقام کاپیتان، میدان‌دار قرمزها بوده است. نوراللهی با حفظ این روند قادر است حتی جایگاهی ثابت در تیم ملی پیدا کند. یک هافبک دفاعی مدرن و بازیساز که تیم ملی نیز کم دارد.

۸- پرسپولیس کالدرون از این به بعد راحت‌تر و با فراغ بال بیشتر در لیگ بازی می‌کند و به همین دلیل می‌تواند با بردهای پیاپی خود را به مدعیان برساند. آنها بازی‌های سخت ابتدای فصل خود را انجام داده‌اند و تبعات و حواشی باخت در آن بازی‌ها را هم پشت سر گذاشته‌اند. بنابراین لیگ برای آنها از این به بعد راحت‌تر سپری می‌شود.

فوتبالی

۸    
آی اسپورت
2019-10-21 21:25:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر