فهرست
سولو: باید به بلاتر می‌گفتم به من دست نزن!
سولو: باید به بلاتر می‌گفتم به من دست نزن!

سولو: باید به بلاتر می‌گفتم به من دست نزن!

آی‌اسپورت- ماجرای محرومیت هوپ سولو، دروازه‌بان سرشناس تیم ملی زنان آمریکا، کم بود که حالا روایت تازه‌‌اش از اینکه توسط رئیس فیفا مورد آزار جنسی قرار گرفته هم، بر آن اضافه شده است! هوپ سولو به تازگی در گفت‌وگو با رسانه «اکسپرسو»ی پرتغال گفته که در مراسم توپ طلای سال 2013، سپ بلاتر بدنش را لمس کرده و حس بسیار بدی به او دست داده است. سولو که این روزها محرومیت 6 ماهه‌‌اش را سپری می‌کند، همچنین پرده از اتفاقات زیادی برمی‌دارد که در تیم‌های فوتبال زنان در حال رخ دادن است. بهترین دروازه‌بان زن تاریخ فوتبال که دو قهرمانی در بازی‌های المپیک 2008 و 2012 دارد، بارها به عنوان برترین دروازه‌بان میدان و تورنمنت هم انتخاب شده‌‌‌؛ او که به عنوان بهترین دروازه‌بان لیگ فوتبال آمریکا به تیم ملی کشورش رسید، ابتدا در جام جهانی‌ 2011 به دستکش طلایی که به بهترین دروازه‌بان تورنمنت می‌رسید، دست یافت و سپس این افتخارش را کامل‌تر کرد‌‌‌؛ اگرچه سال 2011 تیم او نایب‌قهرمان شد ولی در جام جهانی‌ 2015 سولو حسابی درخشید‌‌‌؛ هم آمریکا قهرمان جام جهانی‌ شد و هم اینکه او بار دیگر دستکش طلایی این جام را مال خود کرد.

هوپ یک سال بعد یعنی در جریان بازی‌های المپیک 2016 ریو امید داشت برای سومین بار مدال طلای المپیک را به همراه تیم ملی زنان آمریکا به دست بیاورد ولی شکست در یک‌چهارم نهایی مقابل سوئد آرزوهایش را بر باد داد. در آن بازی دو تیم در وقت‌های معمول به تساوی یک – یک رسیدند و در ضربات پنالتی سوئد برنده دیدار شد. سولو که به شدت از سبک بازی سوئدی‌ها و فوتبال تأخیری‌شان عصبانی شده بود، بازیکنان تیم ملی زنان سوئد را «یک مشت عوضی» خواند! اتفاقی که تاوان سنگینی برایش در پی داشت چون او با 6 ماه محرومیت مواجه شد و حتی شایعه خداحافظی‌‌اش از دنیای فوتبال هم به گوش رسید. با این حال این دروازه‌بان 36 ساله با رد شایعه خداحافظی‌‌اش آماده بازگشت به میادین است و گفته می‌شود قرار است به یکی از تیم‌های آلمانی یا فرانسوی بپیوندد. هرچند که حالا سولو، با گفت‌وگوی جنجالی‌ای که داشته، بیش از گذشته بازگشتش به دنیای فوتبال را خبرساز کرده.

* چند هفته گذشته هنرپیشه‌های زن هالیوود درباره آزار و اذیت جنسی که در هالیوود با آن روبه‌رو شده‌اند، صحبت کرده‌اند. چنین چیزی در بین زنان فوتبالیست هم وجود دارد؟

معلوم است.

* تجربه‌‌اش را داشته‌اید؟ خودتان چیزی به چشم دیده‌اید؟

بله، در تمام طول دوران حرفه‌ای‌ام با چنین چیزهایی روبه‌رو بوده‌ام. ضمن اینکه الان واقعاً آرزویم این است که زن‌های ورزشکار بیشتری بیایند و درباره این اتفاقات و تجربیاتی که از سر گذرانده‌اند، صحبت کنند. موضوع آزار و اذیت جنسی خیلی شایع است و فقط مربوط به هالیوود نمی‌شود. تقریباً همه جا چنین مواردی به چشم می‌‌آید. من خودم در ورزش با این موارد برخورد داشته‌ام. سالیان گذشته فوتبالیست‌های زن با مربی مردشان قرار می‌گذاشتند و بعضاً با هم ازدواج می‌کردند‌‌‌؛ موردی که هرگز نباید یک مربی انجامش دهد به ویژه وقتی با بازیکنان جوان سر و کار دارد. خب فقط بحث مربیان نیست‌‌‌؛ این موارد با کمک‌مربی، پزشکان تیم و مدیر روابط عمومی‌مان هم دیده می‌شود... حتی آزار و اذیت جنسی در رختکن و بین خود بازیکنان زن هم وجود دارد. نمی‌دانم واقعاً چرا زنان درباره این موارد صحبت نمی‌کنند.

* فکر می‌کنید الان جامعه آمادگی پذیرفتن و مواجه شدن با چنین مواردی را دارد؟ به هر حال همه می‌دانند که این اتفاقات در دنیای مد، ورزش، بیزینس و غیره رخ می‌دهد ولی هیچ‌کس درباره‌‌اش صحبت نمی‌کند.

درباره خودم بگویم که سپ بلاتر پایم را لمس کرد.

* ببخشید؟

سپ بلاتر را می‌شناسید؟

* معلوم است.

خب، سپ بلاتر پایم را لمس کرد (رو به ملیندا تراویس، مدیر روابط عمومی‌‌اش می‌کند و می‌گوید)، می‌توانم که درباره‌‌اش حرف بزنم؟ ماجرا مربوط به یکی از مراسم توپ طلا بود (داستان به مراسم توپ طلای 2013 برمی‌گردد که هوپ سولو جایزه بهترین بازیکن زن سال را اهدا کرد) و درست قبل از اینکه روی سن برویم، پایم را لمس کرد... جوری که انگار کاملاً این رفتار برای‌شان عادی شده است.

* جالب است که الان درباره این موضوع صحبت می‌کنید. وقتی شبیه این اتفاقات برای زن‌های دیگر رخ می‌دهد همیشه سؤال این است که چرا قبلاً درباره‌‌اش حرف نزده‌‌اید. شما به این افراد چه چیزی می‌گویید؟

چیزی که می‌گویم این است: واقعاً از زن‌هایی که در دنیای ورزش مورد آزار و اذیت جنسی قرار می‌گیرند و سکوت می‌کنند، ناامید و ناراحت می‌شوم. خب، درست است هرکس این حق را دارد خودش درباره اتفاقاتی که برایش رخ می‌دهد تصمیم‌گیری کند و تصمیم خیلی راحتی هم نیست ولی آرزو می‌کنم زنان بیشتری به ویژه در عرصه فوتبال علیه این اتفاقات صحبت کنند و تجربیاتی که داشته‌اند را بیان کنند. من خودم تجربیات بدی با تعدادی از بازیکنان داشتم که هنوز هم در تیم هستند. فکر می‌کنم بیان کردن این موضوع لازم است که همیشه آزار و اذیت جنسی از توسط یک مرد سفیدپوست پرقدرت و نفوذ صورت نمی‌گیرد. می‌تواند هرجایی رخ دهد‌‌‌؛ می‌تواند توسط خود زن‌ها و در هر زمانی رخ دهد. بیشتر روی مردان سفیدپوست پرنفوذ زوم می‌شود چون احتمالاً بازتاب بیشتری دارد ولی آزار و اذیت جنسی می‌تواند هر جایی رخ دهد. این موضوع را خودم دیده‌ام.

* می‌توان شرایط را تغییر داد؟ آگاهی درباره این مشکلات بیشتر از گذشته شده؟ خودتان خوشبین نیستید؟

فکر می‌کنم نیاز به زمان است‌‌‌؛ با این حال تصور می‌کنم مردم قبل از اینکه اظهارنظری ‌کنند، حداقل باید دو بار به آن فکر کنند... فکر کنند قبل از اینکه بخواهند پای کسی را لمس کنند.

* چرا این ماجرای مربوط به بلاتر را قبلاً عنوان نکردید؟

وقتی چنین اتفاقاتی برایم رخ می‌دهد، با مردان رودررو حرف می‌زنم. به عنوان مثال در برخی دیگر از موارد به هم‌تیمی‌هایم خیلی رک و در صورت‌شان گفتم: «هرگز بدنم را لمس نکن! هرگز این کار را نکن!». عادت دارم رودررو با بقیه حرف‌هایم را بزنم. در مورد بلاتر، وقتی روی سن رفتم، برای اجرا مضطرب و عصبانی بودم... به هر حال مراسم توپ طلا بود. بعد از آن، دیگر بلاتر را ندیدم و این اتفاق خیلی بدتر بود. بلاتر را ندیدم تا به او بگویم: «هرگز دیگر به من دست نزن!». این شیوه‌ای است که همیشه با آن مشکلات را حل می‌کنم. مستقیم و رودررو.

 سجاد فیروزی، خبرورزشی

۴    
آی اسپورت
2017-11-12 16:30:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر