فهرست
عملکرد شجاعی مقابل پیکان؛ روز بد کاپیتان
عملکرد شجاعی مقابل پیکان؛ روز بد کاپیتان

عملکرد شجاعی مقابل پیکان؛ روز بد کاپیتان

آی اسپورت - بعد از بازی سپیدرود و حاشیه‌های محسن فروزان این هفته در تبریز نوبت به مسعود شجاعی رسید تا سیبل انتقادات و باخت تیمش شود. کاپیتان تیم ملی با سکوهای نامهربان خیلی ناآشنا نیست. او چندین بار در بازی‌های ملی شعارهایی را تحمل کرده که شاید کمتر کسی حاضر به تحمل کردن آنها بدون هیچ اعتراض و مصاحبه و حاشیه‌ای بود. او اکثر سال‌های فوتبالش را در خارج از ایران گذراند تا این نامهربانی‌ها به او فقط به بازی‌های ملی خلاصه شود. اتفاقی که در بازگشت به ایران برایش عجیب نبود که باز هم تجربه کند. شجاعی اما فکرش را نمی‌کرد که بازگشتش به ایران علاوه بر شنیدن شعارهای نه چندان مهربانانه با سیلی هم همراه شود. آن هم در فصلی که عملکرد او و همبازیانش، تراکتور را به یکی از مدعیان اصلی قهرمانی تبدیل کرده بود و شاید اگر اتفاقات بازی سپیدرود پیش نمی‌آمد آنها همچنان یک مدعی اصلی باقی می‌ماندند.

البته حتی اگر تراکتورسازی مدعی قهرمانی هم نمی‌شد و نمی‌ماند باز هم کسی حق نداشت تا با بازیکن این تیم برخورد فیزیکی داشته باشد. همانطور که در هیچ تیم دیگری اتفاق مشابهی نمی‌افتد.  اما چرا هواداران تراکتورسازی بعد از مقصردانستن فروزان در بازی سپیدرود در این بازی به نام مسعود شجاعی رسیدند و در میان بازیکنان حاضر د رمیدان بیشترین تقصیر باخت را از او می‌دانستند؟ بازیکنی که مقابل سپیدرود با وجود باخت تیمش یکی از بهترین بازیکنان میدان بود و نمره خوبی گرفت.

شجاعی در این بازی پایین‌تر از حد انتظار ظاهر شد. این را علاوه بر سکوها، آمار بازی هم تایید می‌کند. شجاعی در این بازی ۸۷ بار توپ را تصاحب کرد. در این زمینه دومین بازیکن تراکتورسازی بود و بعد از اکبر ایمانی بیشترین لمس توپ را داشت. مشکل اما از جایی شروع شد که این تعداد بالای لمس توپ به جای این که به عملکرد مثبت او کمک کند باعث شد تا آمار اشتباهاتش بیشتر باشد و به همین دلیل بیش از بقیه بازیکنان به چشم بیاید. مثلا درصد پاس اشتباه شجاعی ۷۲ درصد بود که بدترین در میان بازیکنان تراکتورسازی نبود اما تعداد بالای پاس‌های او و به دنبالش تعداد بالای پاس‌های اشتباهش بسیار در بازی مشهود بود.

شجاعی از ۸۷ باری که توپ را لمس کرد ۳۰ بار توپ را از دست داد. او ۲۰ پاس اشتباه داشت و ۳ لو دادن توپ و ۷ بار هم اقدام به دریبل کرد که ناموفق بود و باعث از دست رفتن مالکیت توپ شد. بر اساس آمار متریکا، در کل ۹۰ دقیقه بازیکنان تراکتورسازی در این سه آیتم ۱۳۹ بار مالکیت توپ را از دست دادند و شجاعی یک پنجم در این آمار بد سهم داشت که نقش پررنگی است و طبیعی بود که حتی هواداران هم بدون داشتن آمار متوجه آن شده باشند.  شجاعی همچنین در این بازی هیچ پاس کلیدی نداشت و فقط یک عملکرد دفاعی انجام داد تا روز ناموفقی را در هر دو فاز بگذراند.

البته هر چقدر هم آمار شجاعی بد باشد باز هم نه از زشتی برخوردی که با او شد کم می‌کند و نه از کیفیت او در این فصل. بازیکنی که با ۳ گل و ۴ پاس گل یکی از موثرترین بازیکنان تیمش بوده است. از مسائل فنی که بگذریم حضور او به عنوان کاپیتان تیم ملی با شخصیتی که در تمام این سال‌ها داشته یک وزنه روحی و اعتباری برای تراکتورسازان بوده است.

 

90tv

۴ ۶  
آی اسپورت
2019-04-21 12:13:00
نظر دهید

۶ نظر
حبیب
يكشنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۸، ۱۲:۳۶
در اینکه کلیه عیر ترکها بدخواه تراکتور هستند شکی نیست و جای گله هم نیست و این چند روزه رسانه هایشان کار و زندگی شان را ول کرده و صبح و شام فقط مطلب علیه تراکتور می نویسند و ورود یک جیمی جامپ که ثابت شده شیافپولیسی بوده و برخوردش با شجاعی را که به سیلی هم نکشیده این همه آگراندیسمان کرده و پیراهن عثمان ساخته اند و به کل هواداران تراکتور تعمیم داده اند هم شکی نیست چون حتی قبل از بازی هم کانالهای هواداری تراکتور هشدار داده بودند که عوامل نفوذی شیاف پولیس چنین توطئه ای را اجرا خواهند کرد تا بازی رو در رو بدون تماشاگر برگزار بشه که احتمالا موفق هم خواهند شد. ضمنا پرتاب صندلی ها دقیقا از زمان دخالت نیروهای یگان ویژه که معلوم نیست چگونه با آن تجهیزات پیشرفته و آب پاشها پیش بینی کرده و حاضر شده بودند شروع شده و به نوعی تماشاگرها تحریک شده اند والا چندین فصل بود که همچین آشوبی به پا نشده بود و صد البته این اتفاقات در مقابل آشوبهای ورزشگاه الغدیر خیلی خفیف تر بوده ولی مغرضان برای کمک به شیافپولیس آن را بزرگنمایی می کنند.
ولی نکته ای که لازم بذکر است اینه که سخت ترین بازیهای تراکتور همین دو بازی سپیدرود و پیکان بودند که تمام شد چون هر دو تیم هدفشان ضد فوتبال و دفاع اتوبوسی بود ولی 4 بازی باقیمانده با تیمهایی هست که فوتبال بازی می کنند و تراکتور با یک مقدار هوشیاری و تنوع تاکتیکی و تعویضهای بموقع می تونه آنها را ببره به شرطی که مربی محتاط و ترسویش دست از احتیاط برداره و شایسته ها را بازی بده نه اسمها را . ضمنا بازی با شیاف پلیس بدون تماشاگر به نظر من برای تراکتور بهتر هم خواهد بود و بازیکنان میتونند بدون استرس ناشی از تماشاگرها نتیجه مطلوب را بگیره.
۶ ۱
من من
يكشنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۸، ۲۱:۳۷
اینکه تو ورزشگاه غذیر اهواز بدتر از اینها شده رو درست گفتی..حرفی توش نیست..
اما یعنی چی به خاطر نیروی یگان ویژه صندلی شکوندن! نیروهای یگان ویژه حتی برای بازی سپاهان و پرسپولیس تو اصفهان هم قبل از اخر بازی همه استادیوم و محیط و گرفتن ک اتفاقی نیفته!
مشخصا روی سکوها شروع به شکستن صندلی کردین و بدتر بیرون ورزشگاه داشتین سنگ پرتاب می کردین حتی سمت تیم خودتون!..
حداقل از حمله برخی از تماشاگراتون به تیم خودتون دفاع نکن!
فرشید
يكشنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۸، ۱۳:۰۰
از لحاظ شخصیت هرچی از شجاعی بگیم کم گفته شده... بازیکنی که همیشه پشت مردمش بوده در حالیکه اکثر مواقع مردم پشتش را خالی کردن و حتی یکبار برای مردمش لب به شکایت باز نکرد...
بدون شک یکی از بزرگترین و بامرام ترین بازیکنهای تاریخ ایران
۳
قازقلنگ
يكشنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۸، ۱۳:۱۱
چرا با وجود چنین عملکرد افتضاحی مربی جرات تعویض نداره؟ آیا شایعه بند عدم تعویض و حضور فیکس تو قراردادش درسته؟ و با وجود اشتباهات فراوان هم همیشه مورد تمجید پیجهای هواداری هستن ایشون! هواداران تراکتور همونایی هستن که بعد باخت به فولاد تو تبریز تیم و این آقا رو که افتضاح تر از این بازی هم بودن تشویق کردن. تراکتور به هیچ وجه جنسش جور نیست از ارکان مدیریتی گرفته تا بازیکن و مربی. همه بردهای تراکتور مدیون حرکتهای انفرادی و تک توک بازیکنا هست و من تاکتیک و تاثیر گذاری از این مربی ندیدم. حتی نشده تو نیم فصل دوم تعویض حجومی انجام بده
۵
آرش
يكشنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۸، ۱۹:۰۳
.
من من
يكشنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۸، ۲۱:۳۴
jsj
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر