فهرست
نفرت، خربین، دایی و کاریکاتور عربستانی!
نفرت، خربین، دایی و کاریکاتور عربستانی!

نفرت، خربین، دایی و کاریکاتور عربستانی!

آی اسپورت- روز گذشته شاید مهمترین اتفاقی که فوتبال ایران را تحت تاثیر قرار داد رفتار و کری بچگانه بازیکن 23 ساله سوری بود. عمر خربین سوری که با الهلال جلوی پرسپولیس هت تریک کرده است. کاریکاتوریست عربستانی کاریکاتوری از او کشیده بود که شلاق به دست دارد به علی دایی ما و به بیرانوند تازیانه می‌زند.

رفتار زشت و نکوهیده ای که واکنشی تند از سوی علی دایی به همراه داشت. راستش این تندی علی دایی قابل پیش بینی بود اما بیایید کمی هم ماجرا را از زاویه نگاه خودمان ببینیم. از رفتارهای مشابه ای که در زمان های هیجانی انجامش می دهیم. همین مایی که وقتی مهدی طارمی در بازی با النصر رو به دوربین ها دوید و با دست نشان داد که گردنشان را قطع کرده، چقدر هیجانی شدیم. چقدر برایش به به و چه چه کردیم!

همین مایی که هر بار رقیبی را می بریم با ادبیاتی چون زدیم، کشتیم، له کردیم، پوزه‌شان را به خاک مالیدیم، به مصاف‌شان می رویم. مایی که کاریکاتور می‌کشیم که با انگشت شصت، کل خاک یک کشور را له کرده ایم. بعد این کاریکاتور و صدها کاریکاتور مثل این را مدام نشر و بازنشر می دهیم ، از ستاره ملی مان تا ستاره سینمای مان. روزی که باختند، قطعا آنها هم در یادشان می ماند. درست مثل ما که این رفتار زشت عمر خربین و بقیه بازیکنان سوریه در این یکی دو ماه یادمان مانده.

 

کاریکاتور بیرانوند و دایی
کاریکاتور بیرانوند و دایی

به بعد سیاسی قصه کاری نداریم که چرا ما آنجا دفاع می کنیم و این ها اینجا با پرچم سوریه به میدان می آیند، با خود اسد عکس یادگاری می گیرند ، فالوده می خورند و سر خم می کنند اما نگاه شان به ما به چشم یک دوست نیست! این دیگر شاید از بد روزگار است و از بی وفایی اما واقعیت این است که ما هم در زمان پیروزی های همان همین رفتارهای هیجان را انجام می دهیم. ما هم رفتارهای مان گاه به همان بدی است و این کینه دوسویه است.

اما ما هم مثل آنها دقیقا زمانی دلخور می شویم که به خودمان توهین می کنند. کاش باور کنیم فوتبال بازی لذت هاست بازی در کنار هم بودن ها. همه همان تعابیری که علی دایی در متنش در پاسخ به خربین و کاریکاتوریست عربستانی نوشته. نه سطرهای بعدی اش که تند شده. بخش هایی که رفتاری زشت را با واژگانی تند پاسخ داده است. آن حرف ها حرف علی دایی نیست. حرف دعواهای سیاسی است.

کاش بیاییم باور کنیم ته این کل کل ها که از دایره فوتبال و ورزش خارج می شوند، می‌انجامد به رفتارهایی مثل ماجرای سفارت و بعد دوباره چوبش می رود به چشم فوتبال . حالا بازنده آن اتفاق ها آیا کسی غیر از هواداران پرشمار پرسپولیس بوده اند؟

بیایید در کنار هم کری بخوانیم اما در زمین فوتبال و با ادبیات فوتبالی . در آمیختن نفرت سیاسی در فرهنگ فوتبالی انتهایش می شود پیدا شدن چند ذهن متعفن که اینگونه به سوی اسطوره فوتبالی جسارت کنند و بعد او در دل همه مشغله هایش ناچار به پاسخ گویی به این افراد بی مقدار باشد.

 

خبرآنلاین

 

۲۷ ۱۱  
آی اسپورت
2017-09-29 11:30:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۱۱ نظر
ویلی
جمعه ۷ مهر ۱۳۹۶، ۱۰:۴۳
یه کارتون سادست دیگه نکنه علی دایی به مقدسات موهوم ملت اضافه شده که نباید ازش کاریکاتور بکشن؟!شما واقعن فکر میکنی جوونای قطر و امارات و سعودی و کویت....مثل ما یه مشت بیکار عصبی و ناامید از آیندن که یه بازی فوتبال واسشون بشه میدون جنگ تا عقده گشایی کنن؟! اصل ماجرا اینه که برای بالا رفتن قیمت نفت یه جنگ در منطقه لازمه که نظام مقدس (به دستور عالیجناب پوتین) سه ساله داره براش مقدمه چینی و تحریک و جوسازی میکنه، منتها باید حرکت اولو سعودی بزنه که اینا اینور دوباره اسم تحمیلی و دفاع روش بذارن و بساط مظلوم نمایی و شهید سازی شروع بشه که از حق نگذریم سیاستشون موفق بوده جوون بیخبر ایرانی که هیچ اعتقادی به اسلام و نظام نداره با این جوسازیا همینطوری بیخودی تشنه خون اعراب شده و آمادگی داره واسه جنگ، حالا شما دیگه دست بردارید ازین نفرت پراکنی و جوسازی
Ali
جمعه ۷ مهر ۱۳۹۶، ۱۲:۰۵
ی سری افراد حرف هایی میزنن ازروی ناآگاهی..خرده ای ب اینا نمیشه گرفت چون عادت کردن هرآنچه در ذهن دارند رو بیان کنن..اما شما یک وطن فروشِ آگاه ب حرف های مفتی ک میزنی هستی...
شما اگ نمیدونی بدون کینه ایرانی و عرب به خیلی قبل تر از اون چیزی ک فک میکنی برمیگرده..تشنه خون عرب بودن واس امروز و دیروز نیس..
۸
امید از تفت
جمعه ۷ مهر ۱۳۹۶، ۱۲:۰۱
کاریکاتور سخیفی است بخصوص اون پرچم عربستان و سوریه قضیه را سیاسی کرده. ولی به هر حال کری فوتبالی هم هست ولی از بازیکن سوریه ای اینکار بعید بود. خود عربستانی ها اینکار را می کردند توجیهی داشت ولی از بازیکن سوری بعید بود.
۶ ۳
بي سواد!!!
جمعه ۷ مهر ۱۳۹۶، ۱۳:۴۰
پرچم اماراته نه سوریه
جوونای مارو ببین
جمعه ۷ مهر ۱۳۹۶، ۱۳:۴۲
پرچم امارات رو از پرچم سوریه نمیتونن تشخیص بدن.ادعاشون هم میشه
امید
جمعه ۷ مهر ۱۳۹۶، ۲۳:۱۵
پایه ثابت کامنت ها فرق پرچم سوریه امارات نمیدونه،شرط میبندم تا حالا استادیوم هم نرفته
پرسپولیس واقعی
جمعه ۷ مهر ۱۳۹۶، ۱۲:۰۲

یه سری به کامنتها بعداز بازی با العین تو سایتهای مختلف بزنید !
هیچ کدام سوری یا عربستانی نیستند خودی خودی اند ؛ حتما هم تو خونواده شون استقلالی داشتند ولی بازهم طوری یادداشت می گذاشتند که
آدم شاخش در می امد

بعد از بازی با الهلال هم سیل کامنتهای تلافی جویانه در همه ی سایتها روانه شد ، بازهم یادداشت گزاران نه سوری بودند نه عربستانی!

آن وقت ما بچه های خوب و آدمهای شیک و موقر و مودب! به همه جای مون برخورده که رقیب سوری یا عربستانی ما بعد از تار و مار کردنمون خوشحالی کرده و چه کرده و چه کرده ..

نمیدونم از این همه تضاد در رفتار و عقیده چکار کنم!

رفتار طارمی در نمایش بریدن سر البته تلافی گل زن عربستانی بود در زمین خودشان ولی آن را هم میشد تلافی نکرد و جور دیگری جواب داد.
Ashkanredboy
جمعه ۷ مهر ۱۳۹۶، ۱۳:۳۸
البته قبل از بازی الاهلی امارات، باید به کامنت های بازی با الهلال دور رفت اشاره کنی مبنی بر محرومیت طارمی و پرسپولیس . البته این پیگیری های حقیرتقال در دور برگشت جواب داد.
محمد علی
جمعه ۷ مهر ۱۳۹۶، ۱۲:۰۴
اعصبانیت و پرخاش امروز که گاها همانند انعکاس صدا در کوهستان به سمت ما پاپژواکی باز میگردد در نقطه نچندان دور از تاریخ کوتاه فوتبال ما نهفته امروز بجز عربستان و امارات و .... با چند کشور دیگه وارد کری زشت فوتبالی شده ایم کره جنوبی شاید نمونه جدید ان باشد که نه از نظر سیاسی و نه اجتماعی در طول تاریخ کوچکترین مشکلی را نداشته و نداریم اما امروز یک کری یک جرقه برای انفجار کافیست شاید باید به شکل جدیدی به فوتبال نگاه کنیم و درک کنیم استادیوم فوتبال جای برای دوستیست و رقابت ورزشیست نه جای برای جنگ گلادیاتورها بدانیم در زمین فوتبال افتخار یک ملت نهته نیست که بایک باخت به حراج گذاشته شود البته در زمانی که تالار افتخارات فوتبال ما خالیست برای ما یک برد ساده حکم هزاران قهرمانی دارد چون سالهاست در کری قرمز و ابی محتاج تعداد گل ها و بردها هستیم نه افتخارات جدید اعصبانیت این سر خوردگی عدم افتخار تبدیل به یک نفرت حاصل از حسادت شده که محیط استادیوم های ما را و گاها کل ورزش و فوتبال مارا به محلی برای عقده گشایی کرده و باز خورد رفتار خود را نه میتوانیم تحمل کنیم و نه فراموش بلکه اتش خشم انتقام خود اضافه میکنیم
مهدفوتبال
جمعه ۷ مهر ۱۳۹۶، ۱۴:۰۳
احسنت به شما محمدعلی که خالی از احساسات کور وانسان ستیزانه نظری دادی.در واقع ما تبدیل به ملتی شدیم که برای تخلیه ی عقده هامون دست به هرکار درست و نادرستی بزنیم.اگه خاطرعزیزان هست جام جهانی ۹۸وقتی آمریکارو بردیم چقدر خوشحال شدیم که اینم راه درستش بود اما راه نادرستش ساختن یک حماسه از این برد برای طعنه زدن به دشمن سیاسی بودکه فوتبالیست های آن ممکنه تو اون موقع ایران رو نمی شناختن.در اینکه امریکا دشمن ما و انسانیته شکی نیست ولی نباید از فوتبال وسیله ای برای توهین ها وتخلیه عقده های خیالی استفاده کنیم.مطمئن باشید واگر هم خوب دقت کنید اونا به نژاد ایرانی و عجم بدون اونا توهینی نکردن در حالی که ما برای توهین به نژاد عرب از هیچ کنایه ای دریغ نمیکنیم هیچ بلکه همیشه اونا را با نام عربا ،حالا بماند چه پسوندهایی زشتی هم در کنارکلمه عربا بکار میبریم حتی ملاحظه ی عربای خوزستانو و اهواز وآبادانو و خرمشهر و ماهشهرو نمیکنیم که اگه اول خدا بعد مقاومت جانانه اونا جلوی رژیم بعث عراق نبود ایران و فوتبالش هم نبود.باور کنی اونا هیچوقت نمیگن عجما چون اونا برای نام ایران و استقلال ارضیت اون احترام قائلن.چه بهتر ماهم قایل بشیم.
ویلی
شنبه ۸ مهر ۱۳۹۶، ۰۵:۳۸
متاسفانه زمینه مرده پرستی و موندن در گذشته از قبل در ایرانیا بود که در این چهل سال با شور شدن خرافات دیگه تکمیل شد!! کره جنوبی شده دشمنمون استرالیا به خاطر اون داوره شده دشمنمون ازبکستان چون زمین نداده شده دشمنمون.....سیستمایی مثل نظام مقدس نونشون تو همسن دعواهاست هم انرژی جوونا تخلیه میشه که مبادا روزی برسه بخوان فکر کنن هم اینکه سایه یه دشمن فرضیو لازم دارن برای بحرانی جلوه کردن شرایط و ایجاد خفقان...طرف جوری از حمله اعراب شاکیه انگار گرفتاری و بدبختی امروزش بابت اونه!! حالا شما 1400 سال پیش حمله کردن به ایران الان امثال کره جنوبی ، امارات ، سنگاپور...در عرض پنجاه سال از صفر رسیدن به اینجا (کما اینکه در ایران در دوران اون پدرو پسر این اتفاق افتاد) بی عرضگی و ناتوانی خودمونو که مثل روز روشنه نمیبینیم و شرایط روز به روز بدتر میشه، فاجعه اینه که سرانه مطالعه عراق هفت برابر ایرانه حالا انتظار تفکر و تعمق ازین جماعت عصبی و ناامید دارید؟!
۱
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر