فهرست
نگاهی  به نیم فصل لیگ یک؛ جذاب، پرحاشیه
نگاهی به نیم فصل لیگ یک؛ جذاب، پرحاشیه

نگاهی به نیم فصل لیگ یک؛ جذاب، پرحاشیه

آی اسپورت- در آستانه شروع نیم فصل دوم لیگ یک نگاهی داریم به اتفاقات نیم فصل اول لیگی که جذابیت بعضی بازی ها و بعضی تیمهایش از لیگ برتر هم بیشتر است.

مربیان معروف؛ اکبر و فیروز، رفقای نیمه راه

لیگ یک این فصل با جدال سنگین بین نیمکت‌ها شروع شد. از یک طرف مربیان لیگ یک بازی مثل اکبر میثاقیان و فیروز کریمی و وینگو بگوویچ که هدایت تیم‌های لیگ یکی زیادی را در این سال‌ها برعهده داشتند و از طرف دیگر حضور چهره‌های سرشناسی مثل محمد مایلی کهن، منصور ابراهیم‌زاده و علیرضا مرزبان و البته محمود فکری. از بین این چهره‌های سرشناس اکبر آقا و آقا فیروز هنوز به نیم فصل نرسیده از نیمکت تیم‌هایشان کنار گذاشته شدند تا بادران تهران و اکسین البرز از جمله تیم‌هایی باشند که دست به تغییرات در نیمکت زدند. اخراج‌ اکبر میثاقیان که رکورددار صعود تیم‌ها به لیگ برتر است، شوک‌آور ترین تغییر در نیمکت تیم‌ها بود. اخراج مربیان بزرگ از تیم‌هایی لیگ یکی در گذشته هم اتفاق افتاده نمونه‌اش در همین فصل گذشته که میثاقیان از خونه به خونه رفت و نادر دست نشان هم از ماشین‌سازی کنار گذاشته شد. البته دست نشان با حضور در نفت آبادان و صعود این تیم به لیگ برتر نشان داد همانند میثاقیان راه و روش صعود تیم‌ها به لیگ برتر را به خوبی بلد است. لیگ یک این فصل دو مربی خارجی هم در خود می‌دید. درحالی که سهم نیمکت‌های لیگ برتر از سرمربیان خارجی بعد از سال‌ها از فقط یکی است، دو تیم گل‌گهر و مس رفسنجان با اعتماد به وینگو بگوویچ و میشو کریستوویچ صربستانی، در کنار پرسپولیس حالا تنها تیم‌ها در دو سطح بالای فوتبال در این فصل هستند که از سرمربی خارجی بهره می‌برند.

هجوم چهره‌ها؛ پیش به سوی کهکشانی‌ها

لیگ یک این فصل بازیکن سرشناس و بزرگ کم نداشته است. از مازیار زارع و پژمان و نوری و سید جلال رافخایی انزلی‌چی گرفته تا حنیف عمران‌زاده، حسین کعبی، محمد عباس‌زاده، امیرحسین فشنگچی، مهدی خیری و بسیاری از بازیکنان سابقا لیگ برتری دیگر که این فصل را با لیگ یک آغاز کرده‌اند. باشگاه خونه به خونه که در دومین سال حضورش در لیگ یک به سر می‌برد با خرید بسیاری از بازیکنان معروف لیگ برتری بیشتر از همه تیم‌های این فصل لیگ یک، این بازیکنان سرشناس را در اختیار دارد و با حضور علی کریمی این تیم تبدیل به کهکشانی‌ترین تیم لیگ یک شده است که البته نیم فصل اول را با رده پنجمی به پایان برده‌است. آخرین بار در لیگ دسته اول در فصل‌های 86 تا 88 بود که تیم استیل آذین با خرید ستاره‌های لیگ برتری آن زمان پای بسیاری از بازیکنان بزرگ را به لیگ یک باز کرده بود. تیمی که بعد از مدت کوتاهی حضور در لیگ برتر و بازگشت به لیگ یک و سپس سقوط به لیگ دسته دوم حالا دیگر هیچ خبری از آن نیست.

جمع ریشه‌ها جمع؛ نساجی پدربزرگ لیگ یک

سقوط ملوان و راه‌آهن و استقلال اهواز باز لیگ برتر و صعود سپیدرود از لیگ دسته دوم باعث شده است تا جمع تیم‌های ریشه‌دار و اصیل در این فصل لیگ یک حسابی جمع باشد. از میان 18 تیم این فصل، 9 تیم یعنی نیمی از تیم‌های لیگ یک قدمتی در حدود 50 سال و بیشتر دارند. از بین تیم‌های ریشه‌دار نساجی با دوری 23 ساله از سطح بالای فوتبال، رکورددار حضور در لیگ یک است. فجر سپاسی، خیبر، ایرانجوان و نفت مسجد سلیمان هم دیگر تیم‌های ریشه‌دار این فصل لیگ یک هستند که البته اوضاع برای شیرازی‌ها و اهوازی‌ها در پایان نیم‌فصل زیاد مساعد نیست و این شمالی‌ها هستند که با صدرنشینی به تعطیلات رفتند. حضور 9 تیم اصیل در این فصل لیگ یک در حالی است که در لیگ برتر فقط 6 تیم قدمتی در حد 50 سال به بالا دارند. حضور تیم‌های دوست‌داشتنی و پرهوادار این فصل لیگ یک در سال آینده لیگ برتر شاید باعث شود تعداد تماشاگرانی که روز به روز کمتر می‌شود هم بیشتر شود. به خصوص که در همین فصل هم تیم‌هایی در لیگ یک وجود دارند و به رقابت می‌پردازند که هوادارانشان از تعدادی از تیم‌های لیگ برتر هم بیشتر است. تا پایان نیم فصل اول مسابقات لیگ یک نساجی با میانگین حضور 8 هزار نفری هوادارانش در بازی‌های خانگی، مطابق هرساله رکورددار تماشاگر در لیگ یک است. تعدادی که در همین فصل از مسابقات لیگ برتر به جز بازی‌های تیم‌های پرسپولیس، استقلال و تراکتورسازی از هیچ تیم دیگری ثبت نشده  است.

دربی‌های داغ شمال؛ 6 بازی، 6 برنده

حضور چند تیم هم استانی که در این فصل لیگ یک باعث شده تا بازار رقابت میان هواداران هم حسابی داغ باشد و بازی‌های پرهواداری هم در بعضی از دیدارها شاهد باشیم. نمونه‌اش دربی‌های داغ شمالی‌های لیگ یک که این فصل با 2 تیم از گیلان و 2 تیم از مازندران هیجان خاصی به فضای لیگ یک داده است. شاید جالب باشد بدانیم که برخلاف معمول نتایج شهراورد سنتی پایتخت، تمام 6 دربی شمالی این فصل که میان ملوان، سپیدرود، نساجی و خونه به خونه برگزار شد حتما یک سر برنده داشت و هیچ بازی با تساوی به پایان نرسید. بازی‌های داغ شمالی‌های لیگ یک که در مجموع نزدیک به 40 هزار هوادار را به ورزشگاه‌های کوچک شهرهای فوتبالی شمال کشاند، پرتماشاگرترین بازی‌های نیم فصل اول لیگ یک بودند. بوشهری‌ها هم که حالا با حضور پارس جنوبی بعد از چند سال 2 تیم در لیگ یک دارند و همچنین تیم‌های تهرانی و کرمانی دیگر دربی‌های این فصل لیگ را برگزار کردند که البته استقبال چندانی از این بازی‌ها نشد.

 استقلال اهواز در مسیر لیگ دو؛ رکورددار تغییرات

گویا قرار نیست مشکلات قدیمی‌ترین تیم اهواز حل بشود. استقلال اهواز که بعد از سقوط به لیگ دو، فصل گذشته ناگهان سر از لیگ برتر درآورده بود و درنهایت سقوط کرد، در این فصل هم در وضعیت قرمز به سر می‌برد. تیم دوست داشتنی مردم اهواز در این فصل هم کاملا ناامیدکننده ظاهر شده و با تعویض 3 مربی رکورددار تغییرات در نیمکت در همین نیم فصل هستند. استقلال اهواز فصل قبل در پایان نیم فصل اول با 6 امتیاز به تعطیلات رفته بود ولی در این فصل با وجود بازی‌های بیشتر حتی به این امتیاز هم نرسیده و با تنها 5 امتیاز ضعیف‌ترین عملکرد را به جا گذاشت و حالا تنها تیمی هستند که این فصل بردی کسب نکرده‌اند. اما نکته جالب در مورد این تیم اینجاست که در این فصل به جز چند بازیکن انگشت‌شمار، از بازیکنان جوان و گمنام خوزستانی که در سال گذشته برای این تیم به صورت رایگان در لیگ برتر بازی کرده‌اند هم خبری نیست. با این اوضاع عجیب در این تیم شاید امسال برای آخرین بار شاهد رقابت استقلال اهواز در لیگ یک باشیم و با ادامه این روند هیچ بعید نیست که در پایان این فصل این تیم برای سومین بار در 5 سال اخیر به لیگ دسته دوم سقوط کند!

 مشکلات همیشگی لیگ؛ پول ندارها

اما مشکلات مالی همیشگی تیم‌های لیگ یکی که در این نیم فصلی که گذشت تیم‌ها کم با آن دست و پنجه نرم نکرده‌اند. نمونه بارز آن تیم‌های نساجی و راه‌آهن که با اعتصاب بازیکنان اصلی‌شان، مجبور شده‌اند برای یک بازی خارج از خانه با بازیکنان زیر 23 سال و نیمکت نشین به مصاف حریف خود بروند. اخبار حاشیه‌ای از مشکلات مالی تیم‌های لیگ یکی که مثل همیشه در طول برگزاری بازی‌ها به گوش می‌رسد نشان می‌دهد که باید تصمیم‌های جدید و بهتری را در مورد تعداد تیم‌های این لیگ گرفت. شاید بهتر باشد به جای 18 تیم که مجبور هستند 34 هفته‌ فرسایشی را پشت سر بگذارند و به بسیاری از شهرهای کشور سفر کنند، این لیگ با تعداد کمتری از تیم‌ها برگزار شود تا احتمالا کمتر از هرسال شاهد این مشکلات همیشگی باشیم. نمونه بازی برگزارنشده به علت اعتصاب بازیکنان یک تیم در فصل‌های اخیر لیگ یک کم نداشته‌ایم؛ بازی‌های که در نهایت با حکم کمیته انضباطی 3 امتیاز بی دغدغه به حساب تیم‌های میزبان واریز شده است. برای تلخ‌ترین اتفاق هم می‌توان اشاره‌ای به کنار کشیدن تیم اتکا گلستان در تعطیلات نیم فصل 94 – 93 کرد که با بهم‌ریختگی تمام برنامه‌ریزی‌های آن فصل لیگ همراه شده بود.

۶    
آی اسپورت
2017-01-04 22:57:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر