فهرست
بیرانوند دوازدهمین دروازه‌بان اصلی تیم ملی
بیرانوند دوازدهمین دروازه‌بان اصلی تیم ملی

بیرانوند دوازدهمین دروازه‌بان اصلی تیم ملی

آی اسپورت - کمتر از 7 روز دیگر جام ملت‌های آسیا 2019 در کشور امارات آغاز می‌شود. فوتبال ایران در این رقابت‌ها با تیم‌های یمن، ویتنام و عراق همگروه است. در این دوره از رقابت‌های جام ملت‌های آسیا اگر اتفاق خاصی نیفتد، به نظر می‌رسد علیرضا بیرانوند با توجه به درخششی که در جام جهانی 2018 روسیه داشته، دروازه‌بان اصلی تیم ملی فوتبال ایران باشد. نکته‌ی عجیب در مورد دروازه‌بان‌های ایران در این رقابت‌ها این است که از جام ملت‌های آسیا 1992 ژاپن تا جام ملت‌های آسیای 2015 استرالیا، هر دوره یک دروازه‌بان در دروازه‌ی تیم ملی ایستاده است. با احتساب این دوره از رقابت‌های جام ملت‌های آسیا در امارات که باز هم دروازه‌بان جدیدی در دروازه‌ی ایران نسبت به دوره‌های گذشته حضور خواهد داشت، ایران در 8 دوره‌ی پیاپی این رقابت‌ها 8 دروازه‌بان مختلف به عنوان دروازه‌بان اصلی داشته است. در این گزارش عملکرد 7 دروازه‌بان گذشته‌ی تیم ملی در جام ملت‌های آسیا را بررسی کرده‌ایم.

حذف شده با یک گل

عزیز اصلی در 1968، ناصر حجازی در 1972، منصور رشیدی در 1976، ناصر حجازی در 1980، بهروز سلطانی در 1984 دروازه‌بانان اصلی ایران در جام ملت‌های آسیا تا قبل از ظهور احمدرضا عابدزاده بودند. عابدزاده اولین دروازه‌بان ایرانی بود که در سه دوره شرکت کرد و برای اولین بار با حضور در دو دوره متوالی به عنوان دروازه‌بان اصلی، به خط اول ایران ثبات بخشید.

احمدرضا عابدزاده که در جام ملت‌های آسیا در سال 1988 با درخششی که داشت کمک زیادی کرد تا تیم ملی ایران به مقام سوم این رقابت‌ها برسد، در جام ملت‌های 1992 ژاپن هم دروازه‌بان اصلی ایران بود. ایران در آن دوره از رقابت‌ها با یک برد، یک باخت و یک تساوی در مرحله‌ گروهی حذف شد. عابدزاده که دروازه‌بان اصلی تیم ملی در ژاپن بود، فقط یک گل در آن رقابت‌ها خورد که همان گل دقیقه 87 میورا بازیکن ژاپن، باعث حذف تیم ملی در آن بازی عجیب که با اخراج 3 بازیکن ایران هم همراه بود، شد. البته گلی که عابدزاده از ژاپنی‌ها خورد زاویه بسته بود و او می‌توانست عملکرد بهتری روی آن توپ داشته باشد. در نهایت ایران بعد از شکست مقابل ژاپن، در گروه خود سوم شد و از صعود به مرحله‌ی بعدی بازی‌ها باز ماند.

انتخابی تعجب‌برانگیز

یکی از به یادماندنی‌ترین دوره‌های جام ملت‌های آسیا به سال 1996 برمی‌گردد. هدایت تیم ملی ایران در آن دوره از رقابت‌ها که در امارات برگزار می‌شد، بر عهده‌ی محمد مایلی کهن بود. مایلی‌کهن در اقدامی عجیب در بازی اول با وجود حضور احمدرضا عابدزاده در تیم ملی، دست به انتخاب نیما نکیسا زد تا او  از دروازه‌ی تیم ملی حفاظت کند. نکیسا در امارات دروازه‌بان اصلی ایران بود و عابدزاده که دو جام ملت‌های پیاپی دروازه‌بان ایران بود، تا بازی نیمه نهایی فرصت بازی کردن، پیدا نکرد. او در وقت‌های اضافی بازی نیمه نهایی ایران و عربستان در دقیقه 117 به جای نکیسا به میدان آمد تا در ضربات پنالتی به تیم ملی کمک کند. عابدزاده در ضربات پنالتی عملکرد خوبی داشت و دو پنالتی عربستانی‌ها را گرفت اما در نهایت تیم ملی نتوانست از سد عربستان بگذرد و راهی بازی رده بندی شد. عابدزاده در رده بندی فیکس بازی کرد و کمک زیادی به تیم ملی کرد تا بعد از تساوی یک بر یک مقابل کویت، در ضربات پنالتی این تیم را شکست دهد و به مقام سوم جام ملت‌های آسیا برسد. نکیسا هم که در آن دوره از بازیکنان جوان تیم ملی بود روی هم رفته عملکرد قابل قبولی داشت.

فیکس بودن با طعم خوش‌شانسی

برای جام ملت‌های آسیای 2000 لبنان، جلال طالبی سرمربی وقت تیم ملی احمدرضا عابدزاده که در 3 دوره‌ی گذشته‌ی جام ملت‌های آسیا بازی کرده بود را خط زد. دروازه‌بان اصلی ایران در آن رقابت‌ها پرویز برومند بود. برومند در حالی به عنوان دروازه‌بان اصلی تیم ملی انتخاب شد که هادی طباطبایی با مصدومیت مواجه شد و مصدومیت او کمک زیادی کرد تا برومند دروازه‌بان اصلی ایران شود. با وجود اینکه تیم ملی در لبنان با باخت مقابل کره جنوبی در مرحله‌ی یک چهارم نهایی حذف شد، برومند عملکرد قابل قبولی در این رقابت‌ها داشت. او در 4 بازی ایران در جام ملت‌های آسیا 3 گل خورد و توانست در دو بازی کلین‌شیت کند.

آخرین دروازه‌بان

ابراهیم میرزاپور آخرین دروازه‌بان ایرانی است که توانسته در جام ملت‌های آسیا بازی کند و در این رقابت‌ها مقام کسب کند. ایران در جام ملت‌های آسیای 2004 چین به مقام سوم رسید. میرزاپور که دروازه‌بان تیم ملی در این رقابت‌ها بود با وجود اینکه دو کلین‌شیت در مرحله‌ی گروهی داشت جام را با 8 گل خورده به پایان رساند. میرزاپور که بعد از جام ملت‌های آسیا در جام جهانی 2006 آلمان هم دروازه‌بان اصلی تیم ملی بود، عملکرد متوسطی در جام ملت‌های آسیا 2004 چین داشت.

عملکرد نه چندان درخشان

برای جام ملت‌های آسیای 2007 امیر قلعه‌نویی هدایت تیم ملی را بر عهده داشت. کمتر کسی فکر می‌کرد در آن رقابت‌ها حسن رودباریان دروازه‌بان اصلی ایران باشد. با وجود اینکه وحید طالب‌لو شانس زیادی داشت تا در جام ملت‌ها دروازه‌بان ایران باشد، قلعه‌نویی، رودباریان را به عنوان دروازه‌بان اصلی خود انتخاب کرد. در همان بازی اول تیم ملی عدم هماهنگی رحمان رضایی با حسن رودباریان نمود پیدا کرد و روی اشتباه این دو نفر رحمان رضایی دروازه‌ی ایران را با ضربه‌ی سر باز کرد. گلی که شوکی به تیم ملی در بازی اول خود بود. با وجود اینکه ایران آن گل زود هنگام را از ازبکستان خورد، شاگردان قلعه‌نویی در نهایت با 2 گل سید جلال حسینی و جواد کاظمیان به بازی برگشتند و توانستند حریف خود را شکست دهند. رودباریان در بازی دوم مقابل چین هم یک گل بد خورد. او در بازی آخر مرحله‌‌ی گروهی مقابل مالزی یکی از میزبان‌های جام کلین‌شیت کرد. تیم ملی در مرحله‌ی یک چهارم نهایی مقابل کره جنوبی قرار گرفت و در حالی که دو تیم با تساوی بدون گل بازی را دنبال می‌کردند در دقیقه 120 امیر قلعه‌نویی تصمیم گرفت وحید طالب‌لو را به جا او به زمین بیاورد، تا طالب‌لو در ضربات پنالتی از دروازه‌ی ایران محافظت کند. در نهایت ایران آن بازی را در ضربات پنالتی به کره جنوبی باخت و از گردونه‌ی رقابت‌ها کنار رفت.

عملکرد بی نقص

سید مهدی رحمتی بهترین انتخاب ایران در جام ملت‌های آسیای 2011 قطر بود. رحمتی در آن رقابت‌ها در سه بازی 2 گل خورد و در بازی سوم ایران مقابل امارات در مرحله‌ی گروهی که تشریفاتی بود، شهاب گردان در دروازه‌ی ایران ایستاد. تیم ملی با سه برد پیاپی راهی مرحله‌ی یک چهارم نهایی شد و در این مرحله برای پنجمین دوره‌ی پیاپی باید به مصاف کره جنوبی می‌رفت. باز هم تیم ملی مقابل کره‌ای‌ها ناکام بود و با گل دقیقه دقیقه‌ی 105 که رحمتی خورد بازی را به حریف خود در پایان 120 دقیقه واگذار کرد و نتوانست به مرحله‌ی نهایی صعود کند. رحمتی با وجود حذف ایران در آن دوره از رقابت‌های جام ملت‌های آسیا، عملکرد قابل قبولی در تیم ملی داشت.

ضعیف در پنالتی‌ها

علیرضا حقیقی که در جام جهانی 2014 برزیل دروازه‌بان اصلی ایران بود، در جام ملت‌های آسیا 2015 هم با انتخاب کی‌روش در دروازه‌ی تیم ملی ایستاد. حقیقی در مرحله‌ی گروهی عملکرد خوبی داشت و موفق شد در هر سه بازی اول تیم ملی کلین‌شیت کند. او در بازی مرحله‌ی یک چهارم نهایی تیم ملی مقابل عراق که به تساوی 3 بر 3 انجامید و در نهایت با برد عراقی‌ها در ضربات پنالتی همراه شد، نتوانست در ضربات پنالتی به تیم ملی ایران کمک کند تا با پیروزی مقابل عراق خود را به نیمه نهایی جام ملت‌های آسیا برساند.

نود

     
آی اسپورت
2018-12-30 13:23:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر