فهرست
خطر بزرگ برای یورو؛ ستاره‌های غایب
خطر بزرگ برای یورو؛ ستاره‌های غایب

خطر بزرگ برای یورو؛ ستاره‌های غایب

آی اسپورت - در سال‌‌‌های اخیر کم نبوده مواردی که حذف تیم‌های بزرگ از تورنمنت‌های مهم بین‌المللی بهت و غافلگیری اهالی دنیای فوتبال را در پی داشته است. مهم‌ترین نمونه‌های آن ناکامی هلند در صعود به یورو 2016 و غیبت تیم ملی ایتالیا در جام جهانی 2018 روسیه بعد از 60 سال حضور متوالی در این رقابت‌ها بود. با این حال برای جام ملت‌های اروپای سال آینده انتظار شوک نرسیدن تیم‌های بزرگ قاره سبز به مرحله نهایی را نداشته باشید، تورنمنتی که مرحله مقدماتی‌اش تا یک هفته دیگر به پایان می‌رسد. تا الان تیم ملی شش کشور بلژیک، اسپانیا، ایتالیا، لهستان، روسیه و اوکراین صعودشان را به مرحله نهایی یورو 2020 قطعی کرده‌اند و 14 تیم دیگری که به صورت مستقیم به این رقابت‌ها صعود می‌کنند هم در دو دور پایانی این رقابت‌ها که تا سه‌شنبه هفته آینده به پایان می‌رسد، مشخص خواهند شد. تا اواسط هفته آینده چهره 20 تیم از 24 تیمی که تابستان سال آینده در یورو 2020 شرکت خواهند داشت مشخص می‌شود و 4 تیم دیگر هم از مرحله پلی‌آف که بازی‌هایش در ماه مارس آغاز می‌شود، جواز صعود خواهند گرفت.

فرانسه قهرمان جام جهانی 2018، پرتغال مدافع عنوان قهرمانی یورو 2020 و آلمان که همیشه جزو مدعیان بوده است، در کنار تیم‌های ملی انگلیس و هلند همگی در وضعیت مناسبی برای به پایان رساندن مرحله مقدماتی در دو رده بالای جداول گروه‌های‌شان هستند، دو رده‌ای که صعودشان را به مرحله نهایی رقابت‌ها قطعی می‌کند اما برای تیم‌های نسبتاً کوچکتر قاره سبز هم فرصت‌های خوبی برای صعود به مرحله نهایی وجود خواهد داشت. به عنوان مثال، تیم ملی فنلاند برای اینکه برای اولین بار حضور در یک تورنمنت بین‌المللی بزرگ فوتبالی را تجربه کند، تنها نیاز دارد که یک لیختن‌اشتاین را شکست دهد. فرانسه، قهرمان جام جهانی روسیه هم با ترکیه در صدر جدول گروه H هم‌امتیاز است و اگر امشب مولداوی را شکست دهد، ماندنش در دو رده بالای این جدول را تضمین می‌کند اما حتی اگر شاگردان دیدیه دشان بر حسب اتفاق نتوانستند در پاریس میهمان نه چندان سرسخت‌شان را شکست دهند، آنها یکشنبه هفته آینده هم فرصت صعود خواهند داشت وقتی که میهمان آلبانی خواهند بود. پرتغال تحت فرماندهی کریستیانو رونالدو هم با کسب پیروزی خانگی مقابل لیتوانی و خارج از خانه مقابل لوکزامبورگ صعودش را به یورو 2020 تضمین می‌کند. دو رقیب بعدی پرتغالی‌ها، قعرنشین‌های گروه B هستند. انگلیس هم از دو بازی باقیمانده‌اش اولی در خانه مقابل مونته‌نگرو که امشب است و دومی یکشنبه هفته آینده در کوزوو یک برد می‌خواهد تا صعودش از گروه A را قطعی کند. و اما در گروه C هم تیم‌های ملی آلمان و هلند که هم‌امتیاز هستند، از دو بازی باقیمانده‌شان حداکثر 4 امتیاز برای صعود نیاز دارند. هر دو تیم باید با نزدیک‌ترین تعقیب‌کننده‌شان ایرلند شمالی که با سه امتیاز کمتر از آنها در رده سوم قرار دارد، روبه‌رو شوند.

آماری مهم برای انگلیس

تیم ملی انگلیس مقابل مونته‌‌نگرو هزارمین بازی‌اش را انجام خواهد داد و به همین مناسبت قرار است به شیوه‌هایی خاص از همه آنهایی که در ثبت این رقم به سه‌شیر خدمت کرده‌اند - از مربیان گرفته تا بازیکنان - تجلیل شود که یکی از آنها حضور برخی از آنها در ورزشگاه و ثبت شماره‌هایی خاص روی پیراهن بازیکنان فعلی تیم ملی انگلیس است. گرت ساوت‌گیت سرمربی تیم ملی انگلیس هم امیدوار است که تیمش با ساختن شبی به یادماندنی، خاطره تلخی که در بازی قبلی شاگردانش مقابل بلغارستان در صوفیه شکل گرفت را به دست فراموشی بسپارد، همان شبی که برد 6 بر صفر مردانش تحت‌الشعاع شعارهای نژادپرستانه به بازیکنان سیاه‌پوست سه‌شیر از جمله رحیم استرلینگ قرار گرفت. در گروه انگلیسی‌ها، کوزوو که تنها سه سال پیش به عنوان عضوی مستقل توسط یوفا و فیفا به رسمیت شناخته شد، در جایگاه سوم قرار دارد و اگر امشب بتواند جمهوری چک را در خانه‌اش شکست دهد و از انگلیس هم یک امتیاز بگیرد، می‌تواند به صورت مستقیم به مرحله نهایی صعود کند.

طلسم فنلاند می‌شکند؟

فنلاند تنها تیم منطقه نوردیک اروپا است که هرگز نه به جام جهانی رفته نه به یورو اما طلسم این تیم ممکن است در این هفته بشکند. فنلاندی‌ها در حال حاضر در گروه J تیم دوم هستند و 5 امتیاز از تیم‌های پایین‌تر از خود، ارمنستان و بوسنی و هرزگووین بیشتر دارند. این یعنی که این تیم با کسب یک پیروزی در خانه مقابل لیختن‌اشتاین قعر جدولی در روز جمعه یا در صورتی که بوسنی نتواند تیم ملی ایتالیا را شکست دهد، صعودش را قطعی می‌کند. دومین شانس فنلاند برای صعود هم در صورت نیاز، بازی دوشنبه هفته‌ آینده‌اش مقابل یونان است. هدایت تیم ملی فوتبال فنلاند بر عهده یک معلم مدرسه مقطع ابتدایی به نام مارکو کانروا است که سال 2009 برای اولین بار تیم زیر 21 ساله‌های این کشور را به رقابت‌های قهرمانی زیر 21 سال اروپا رساند و بعد از 10 سال دارد همین کار را در رده بزرگسالان انجام می‌دهد. رقابت‌های مقدماتی یورو 2020 در جریان است و مثل همیشه نگرانی عدم صعود چند تیم و ستاره‌های مطرحش وجود دارد.

کرواسی در خطر

برای تیم ملی کرواسی صعود به یورو 2020 به مراتب سخت‌تر از صعود به جام جهانی 2018 شده است. کروات‌ها در گروه E که رقابت میان بالانشینان جدول آن بسیار نزدیک است، صدرنشین هستند اما اگر آنها شنبه هفته آینده به اسلواکی ببازند ممکن است برای صعود به یورو محتاج کمک دیگر تیم‌های گروه شوند. دیگر تیمی که برای صعود به یورو باید بجنگد، سوئیس است که در گروه D بعد از ایرلند و دانمارک سوم است اما مقابل جبل‌الطارق کار آسانی دارد.

چالش رونالدو

آیا امکان دارد که کریستیانو رونالدو و یارانش از صعود به یک تورنمنت بزرگ بازمانند؟ خب یوفا از اینکه پرتغال نتواند به یورو 2020 برسد هراس دارد چون این تورنمنت یک ستاره بزرگ مانند رونالدو را از دست خواهد داد اما واقعیت این است که این تیم در مرحله مقدماتی آنطور که باید و شاید ندرخشیده و الان هم با اوکراین صدرنشین جدول گروه B هشت امتیاز فاصله دارد. در بازی امشب پرتغالی‌‌ها مقابل لیتوانی، رونالدو و یارانش بخت اصلی پیروزی هستند. این موضوع در مورد بازی یکشنبه آنها مقابل لوکزامبورگ هم صدق می‌کند. با این حال حاشیه امنیت آنها برای ارتکاب اشتباه بسیار کوچک است. از دست دادن امتیاز در این بازی‌ها به صربستان فرصت سبقت از مدافع عنوان قهرمانی و فرستادن این تیم به مرحله پلی‌آف را خواهد داد.

ایلنا

     
آی اسپورت
2019-11-14 18:07:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر