فهرست
بررسی سانه‌ای که پپ ساخته
بررسی سانه‌ای که پپ ساخته

بررسی سانه‌ای که پپ ساخته

آی‌اسپورت – لیروی سانه در پیروزی دیشب منچستر سیتی مقابل واتفورد یکی از دو گل تیمش را زد تا شاگردان پپ گواردیولا حالا با یک بازی بیشتر، اختلافی پنج امتیازی با لیورپول ایجاد کنند. با اینکه سال 2018 برای سانه خاطرات تلخی هم داشته، اما پایان‌بندی این سال برای ستاره 22 ساله سیتی بسیار امیدوارکننده پیش می‌رود.

سانه با وجود درخشش بالایش در فصل گذشته، در فصلی که سیتی با 100 امتیاز قهرمان لیگ برتر شد، از سوی یواخیم لو به تیم ملی، برای جام جهانی روسیه دعوت نشد. شروع فصل جدید هم روزهای چندان خوشی را برای وینگر سابق شالکه به همراه نداشت و او بازی‌های زیادی را از روی نیمکت شروع کرد. اما باور سانه به مربی‌اش، و باور متقابل گواردیولا به شاگردش، باعث شد تا شرایط خیلی زود تغییر کند.

«او کل فوتبال من را عوض کرد. در آلمان تمام تمرکز من روی دریبل کردن بود، اما پپ توجه زیادی روی تک تک جزییات ریز بازی من دارد؛ جوری که حرکت می‌کنم، جوری که فضاسازی می‌کنم، جوری که در دفاع به تیمم کمک می‌کنم، منطقه‌ای که در آن قرار می‌گیرم... پپ باعث شد فوتبال من یک سطح بالاتر رود». این توضیح خود سانه درباره کار کردن زیر نظر مربی سابق بایرن مونیخ و بارسلونا بود.

با وجود تغییرتی که سانه از آن حرف می‌زند، دریبل زدن همچنان یکی از مهمترین بخش‌های بازی اوست. در واقع آمار دریبل‌های او در این فصل، نسبت به فصل گذشته بالاتر هم رفته. تفاوت اینجاست که سانه حالا به اندازه، یا حتی بیشتر از آنچه دریبل می‌کند، شوت هم می‌زند. او این فصل در پنج بازی تعداد ضرباتش به دروازه حریفان بیشتر از تعداد دریبل‌هایش بود، اتفاقی که در 32 بازی فصل پیش تنها شش بار رخ داد.

کاری که پپ با سانه و همچنین با رحیم استرلینگ کرده، نزدیک‌تر کردن آن‌ها به دروازه حریفان بوده. در واقع سانه و استرلینگ تنها بازیکنانی هستند که این فصل در لیگ برتر به صورت میانگین حداقل 10 بار در هر 90 دقیقه در باکس حریف پایشان به توپ خورده. این آمار را با فصل پیش مقایسه کنید که سانه در هر 90 دقیقه به صورت میانگین فقط 7.4 بار در باکس حریفان صاحب توپ می‌شد.

استرلینگ و سرخیو آگوئرو در حال حاضر بهترین‌ گلزنان سیتی در لیگ هستند، هر دو با هشت گل. ولی سانه هم فاصله زیادی با آن‌ها ندارد و تا این مقطع از فصل شش گل در لیگ زده. او به شکل متوسط در هر 128 دقیقه یک بار دروازه حریفان سیتی را باز کرده، آماری که دقیقا مشابه با آمار استرلینگ است. سانه از شروع ماه اکتبر به بعد هم بالاترین آمار گلزنی برای تیمش را داشته.

«من هیچوقت باورم به لیروی را از دست ندادم و هرگز شک و تردیدی در توانایی‌های او نداشتم، حتی وقتی بازی نمی‌کرد. لیروی جوان است و بازیکنان جوان فرمشان بالا و پایین می‌رود و این کاملا طبیعی است».

فرم سانه در هفته‌های اخیر خیلی بیشتر از اینکه پایین باشد، بالا بوده. او حالا زیر نظر پپ به پیشرفت خودش ادامه می‌دهد و تمام نشانه‌ها حاکی از این وعده است که سانه قابلیت بدل شدن به یکی از بهترین بازیکنان لیگ برتر را دارد.

۹    
آی اسپورت
2018-12-05 12:39:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر