فهرست
علی دایی و سندروم هفته بیست‌ونهم
علی دایی و سندروم هفته بیست‌ونهم

علی دایی و سندروم هفته بیست‌ونهم

آی اسپورت - هفته بیست‌ونهم لیگ‌برتر در حالی شروع شد که علی دایی و سایپا بهترین فرصت را برای تثبیت عنوان نایب‌قهرمانی‌شان داشتند. نارنجی‌ها که هفته بیست‌وهشتم را با اختلاف یک و دوامتیاز نسبت به ذوب‌آهن و استقلال در رده دوم آغاز کرده بودند، این هفته باید در خانه به‌مصاف گسترش‌فولاد می‌رفتند؛ بی‌انگیزه‌ترین تیم لیگ که مدت‌هاست تکلیفش روشن شده و هیچ اشتیاقی برای ادامه مسابقات ندارد. گسترش از 10بازی آخرش فقط یکی را برده بود و این‌طور به‌نظر می‌رسید که تیم آماده علی دایی مشکلی برای پیروزی در این دیدار نخواهد داشت. با این وجود در کمال شگفتی دو‌تیم به تساوی بدون گل دست یافتند تا سایپا به رتبه چهارم سقوط کند. حالا نایب‌قهرمانی سایپا تقریبا «غیرممکن» شده و آنها حداکثر سوم خواهند شد.

جالب است بدانید حداقل در دهه 90، علی دایی استاد نبردن در هفته بیست‌ونهم و توقف در ایستگاه ماقبل پایانی لیگ‌برتر بوده است. عجیب‌تر اینکه دایی همیشه در این هفته به رقبای آسان برخورد می‌کند، اما نمی‌تواند پیروز شود! او امسال با سایپا برابر گسترش متوقف شد. دایی پارسال که هدایت نفت تهران را بر عهده داشت، در هفته بیست‌ونهم دو‌بر‌یک مغلوب صبای قم شد. سال قبل‌ترش یعنی در لیگ پانزدهم او سرمربی صبای قم بود و در هفته بیست‌ونهم با نتیجه یک-یک برابر ملوان متوقف شود.

در لیگ چهاردهم علی دایی خانه‌نشین بود، اما اوج شاهکار او در هفته‌های بیست‌ونهم مربوط به لیگ سیزدهم است؛ جایی که پرسپولیس در آستانه قهرمانی بود، اما علی دایی ناباورانه در هفته ماقبل پایانی برابر راه‌آهن تن به تساوی دو-دو داد و با وجود پیروزی در هفته آخر برابر استقلال خوزستان، قهرمانی را تقدیم فولاد اهواز کرد. در لیگ دوازدهم نیز دایی سرمربی راه‌آهن بود که در هفته بیست‌ونهم تن به تساوی یک-یک برابر صبای قم داد. به درستی مشخص نیست دلیل ناکامی‌های تکراری علی دایی در این هفته چیست؛ اما می‌توان این فرضیه را مطرح کرد که استرس وارد شده از سوی او به تیم، بازدهی شاگردانش را کاهش می‌دهد. به هر حال دایی یک مربی احساساتی است و شاید به همین دلیل نمی‌تواند در گام‌های مهم آخر، فضای تیمش را کنترل و مدیریت کند. به هر حال به‌نظر می‌رسد همان‌طور که ناکامی‌های تکراری در فصل‌های سوم حضور خوزه مورینیو در تیم‌هایش عنوان «سندروم فصل سوم» را به فرهنگ لغات فوتبال اضافه کرد، درمورد علی دایی هم باید از عبارت سندروم هفته بیست‌ونهم استفاده کنیم!

همشهری ورزشی

۱    
آی اسپورت
2018-04-25 18:36:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر