فهرست
عربستان «رنار» را برداشت، ما اسکوچیچ را!
عربستان «رنار» را برداشت، ما اسکوچیچ را!

عربستان «رنار» را برداشت، ما اسکوچیچ را!

آی اسپورت – دراگان اسکوچیچ که به تازگی به ایران بازگشته است، دوشنبه گذشته با حضور در برنامه فوتبال برتر به پرسش‌های مختلفی پاسخ داد. پیش از این روابط عمومی فدراسیون فوتبال می‌خواست کنفرانس خبری مجازی با حضور رسانه‌های گروهی برگزار کند، اما به رغم اینکه بیشترین حملات را از همین برنامه تحمل کرد، باز هم مسئولان اجازه دادند تا سرمربی تیم ملی به طور اختصاصی در این برنامه حضور پیدا کند! البته بحث امروز ما ربطی به این موضوع ندارد و به نحوه انتخاب سرمربی تیم ملی ایران و رد کردن گزینه مطرح و سرشناسی همچون «اروه رنار» مربوط است.

قهرمان دو دوره جام ملت‌های آفریقا

بعد از اینکه جدایی کارلوس کی‌روش از تیم ملی ایران قطعی شد اروه رنار فرانسوی به فدراسیون فوتبال معرفی شد. این مربی فرانسوی در آفریقا چهره مشهور و پرافتخاری محسوب می‌شود. او توانست جام ملت‌های ۲۰۱۲ آفریقا را در کمال تعجب همگان با تیم زامبیا بالای سر ببرد. اروه رنار پس از این قهرمانی به چهره‌ای افسانه‌ای در زامبیا تبدیل شد. ژوئن ۲۰۱۴ فدراسیون فوتبال ساحل عاج به سراغ مربی فرانسوی رفت و با او قرارداد بست؛ همکاری‌ای که منجر به فتح دومین جام قهرمانی ملت‌های آفریقا، این بار با فیل‌های سرشناس شد تا اروه رنار نام خود را به عنوان تنها مربی خارجی که دو بار با دو تیم مختلف قهرمان این تورنمنت شده، در کتاب گینس ثبت کند. او سپس هدایت مراکش را بر عهده گرفت و این تیم را پس از سال‌ها دوری از جام جهانی به روسیه ۲۰۱۸ رساند. بر همین اساس رنار فرانسوی گزینه مناسبی برای جانشینی کارلوس کی‌روش محسوب می‌شد.

کسی دخالت نکند!

اسفندماه سال ۱۳۹۷ عباس ترابیان از سوی فدراسیون فوتبال مأموریت پیدا کرد که با اروه رنار فرانسوی مذاکره کند. او که پیش‌تر توانسته بود کارلوس کی‌روش را برای قبول هدایت تیم ملی ایران متقاعد کند به واسطه تجربه قبلی خود این مأموریت را قبول کرد، اما شرط گذاشت: «هیچ کس در کار من دخالت نکند!»

ایجنت رسمی رنار: اروه در سنگال زندگی می‌کند

فدراسیون تصمیم گرفت ابتدا ایجنت رسمی این مربی فرانسوی را پیدا کند و همین اتفاق هم افتاد. فردی که به صورت رسمی مدیر برنامه‌های اروه رنار بود خبر داد او در کشورسنگال زندگی می‌کند. بدین ترتیب عباس ترابیان به عنوان نماینده فدراسیون فوتبال کشورمان راهی کشور سنگال شد.

زندگی با بیوه برونو متسو!

اروه رنار یکی از دوستان نزدیک و خانوادگی برونو متسوی فقید محسوب می‌شد. او پس از درگذشت برونو متسو رابطه خود با خانواده مربی فقید فرانسوی را حفظ و با بیوه متسو با ۴ فرزند ازدواج کرد! دوستان نزدیک اروه رنار و عباس ترابیان که از نزدیک با این مربی خوشتیپ فرانسوی برخورد داشته معرفت و حمایت از خانواده برونو فقید را دلیل این ازدواج ذکر می‌کنند.

سفر ۵ روزه نماینده ایران به سنگال

عباس ترابیان به عنوان نماینده فدراسیون فوتبال ایران به سنگال رفت تا با اروه رنار ملاقات کند. این سفر ۵ روز به طول انجامید و دو طرف مذاکرات خوبی داشتند. رنار یک روز هم نماینده فدراسیون فوتبال ایران را برای صرف ناهار به رستورانی دعوت کرد که بیوه برونو متسوی فقید هم حضور داشت!

شناخت همه بازیکنان ایرانی؛ از بیرانوند تا مهدی طارمی!

سرمربی تیم ملی مراکش نه تنها در جام جهانی بلکه پس از آن نیز بازی‌های تیم ایران را تماشا کرده و شناخت خیلی خوبی از تیم ملی کشورمان داشت. اروه رنار به گفته عباس ترابیان تمام بازیکنان تیم ملی ایران از علیرضا بیرانوند بگیرید تا مهدی طارمی را به خوبی می‌شناخت و با ویژگی‌های فنی آن‌ها آشنایی کامل داشت.

دو دستیار با خودم به ایران می‌آورم

در این نشست صمیمانه اروه رنار به عباس ترابیان اسم دو دستیارش را می‌دهد، دو دستیاری که در تیم ملی مراکش همراهش بودند و رزومه خوب و پرو پیمانی هم داشتند. سرمربی فرانسوی در این ملاقات دوستانه اعلام آمادگی می‌کند با ۲ دستیار ایرانی مورد اعتماد فدراسیون فوتبال نیز همکاری کند. ترابیان رزومه این دو دستیار خارجی را بررسی کرده و به فدراسیون اطلاع می‌دهد که هر دو مربیان خوبی هستند.

تا پایان جام ملت‌های آفریقا صبر کنید!

از آنجایی که اروه رنار فرانسوی با فدراسیون فوتبال مراکش قرارداد داشت بنابراین به نماینده فدراسیون فوتبال ایران می‌گوید: «باید کمی صبر کنید تا جام ملت‌های آفریقا به پایان برسد!» اروه رنار خیلی دوست داشت سومین جام ملت‌های خود در قاره آفریقا را همراه با مراکش کسب کند. بدین ترتیب از نماینده فدراسیون فوتبال کشورمان خواست تا پایان این رقابت‌ها صبر کنند.

شرط دوم؛ ۳ میلیون و ۲۰۰ هزار دلار برای کل مربیان!

شرط بعدی اروه رنار فرانسوی عقد قرارداد ۳ میلیون و ۲۰۰ هزار دلاری برای خودش و مجموعه مربیان خارجی تیم ملی ایران بود، رقمی که با توجه به رزومه و توانایی این مربی فرانسوی رقم نسبتاً معقولی محسوب می‌شد. البته این رقم درخواستی باز هم جای چانه‌زنی داشت که...

جواب فدراسیون فوتبال: عجله داریم!

عباس ترابیان که جلسه خوبی را با اروه رنار پشت سر گذاشته بود پس از ۵ روز از سنگال به تهران بازگشت و گزارش جلسات و مذاکره با سرمربی فرانسوی را به فدراسیون فوتبال کشورمان ارائه داد. جواب فدراسیون وقت (بخوانید فدراسیون مهدی تاج) هم در نوع خود جالب بود: «نه! ما عجله داریم و باید سریع جانشین کارلوس کی‌روش را پیدا کنیم!» فدراسیون در حالی به سادگی اروه رنار را به خاطر از دست دادن یک فیفادی رد کرد و با مارک ویلموتس بلژیکی وارد مذاکره جدی و نهایی شد که این دو اصلاً قابل قیاس نبوده و نیستند.

ویلموتس کلاهبردار نبود ما مربی کارنامه‌دار نمی‌خواستیم!

ماجرای مارک ویلموتس از قصه‌های هزار و یک شب هم مشهورتر است! نیازی هم نیست دوباره قرارداد سنگین و خسارتی که این مرد بی‌کارنامه و خانه‌نشین بلژیکی به فوتبال ایران زد را بازنویسی کنیم، اما به یاد جمله معروف مهدی تاج افتادیم: «مارک ویلموتس سر ما کلاه گذاشت!» نه! مارک ویلموتس کلاهبردار نبود بلکه دوستان از ترس کارنامه اروه رنار و اینکه مثل کارلوس کی‌روش اقتدار زیادی (!) نداشته باشد با مارک ویلموتس ظاهراً خجالتی وارد قراردادی شدند که روی فتحعلی‌خان قاجار و قرارداد ترکمانچای را سفید کرد!

حالا هم مربی ۲۰۰ هزاردلاری داریم!

دراگان اسکوچیچ مرد خوبی است. رفتار مؤدبانه و خوبی هم دارد و با فوتبال ایران آشناست اما... این وسط چند، اما وجود دارد و آن هم این است که آیا دراگان اسکوچیچ از لحاظ فنی در سطح کارلوس کی‌روش و اروه رنار است؟ یا اینکه دراگان اسکوچیچ مهربان می‌تواند در تیم ملی ایران بازیکنانی همچون سردار آزمون، علیرضا جهانبخش یا احسان حاج‌صفی و دیگران را مدیریت کند؟ جالب‌تر آنکه زمزمه‌هایی شنیده می‌شود مبنی بر اینکه رقم قرارداد دراگان اسکوچیچ با تیم ملی ایران ۲۰۰ هزار دلار است! رقمی که شاید به اندازه یکی از دستیاران اروه رنار نشود ولی از او باید به اندازه یک مربی ۲۰۰ هزار دلاری انتظار داشته باشیم!

ترابیان: مربی بزرگ و با شخصیتی را ازدست دادیم!

شاید بهترین کسی که بتواند در خصوص ویژگی‌های شخصیتی اروه رنار نظر بدهد عباس ترابیان باشد؛ نماینده فدراسیون فوتبال ایران در مذاکره با اروه رنار و همین‌طور کارلوس کی‌روش (چند سال پیش) که درباره سرمربی فرانسوی به خبرورزشی می‌گوید: «به نظرم حیف شد. ما می‌توانستیم یک مربی در کلاس جهانی، با برنامه و فنی به ایران بیاوریم. مضاف بر اینکه اروه رنار شناخت بسیار خوبی از تیم ملی کشورمان به همراه انگیزه‌ای فراوان داشت که در ایران موفق شود. او آدمی بسیار فهمیده و با اخلاق بود که درباره فرهنگ و تاریخ ایران مطالعات زیادی انجام داده بود و از صحبت با او خیلی لذت بردم. اروه رنار می‌توانست پس از کارلوس کی‌روش خیلی به تیم ملی ایران کمک کند، اما فدراسیون وقت خیلی عجله داشت و ما یک مربی بزرگ را از دست دادیم.»

 

نکته: پس از جدایی کارلوس کی‌روش از تیم ملی فوتبال ایران، از رنار به عنوان گزینه اصلی فدراسیون فوتبال ایران برای هدایت تیم ملی نام برده می‌شد، اما در نهایت مارک ویلموتس به عنوان سرمربی تیم ملی فوتبال ایران انتخاب شد. سه، چهار ماه پس از سفر عباس ترابیان نماینده فدراسیون فوتبال کشورمان به سنگال، فدراسیون فوتبال عربستان مذاکرات جدی با اروه رنار انجام داد و سوم تیرماه ۱۳۹۸ سرمربی فرانسوی پیشین تیم ملی مراکش هدایت سعودی‌ها را بر عهده گرفت! 

 

خبر ورزشی 

۳ ۱  
آی اسپورت
2020-06-26 10:20:00
نظر دهید

۱ نظر
علی
جمعه ۶ تیر ۱۳۹۹، ۲۱:۳۴
تاوقتی جنگ سرخ آبی ها ادامه داشته باشه بایدامثال تاج برفدراسیون حکومت کند آخه یکی بیادرزومه تاج رو به مابگه ببینیم اولا به قول معروف عکس با شورت ورزشی داره یانه دوما اصلا تاحالا مدیریتی مبنابر علم ودانش داشته یانه(مدیریت یا عضومدیریت سپاهان ملاک نیست که همگان آنرا مافیای سپاهان میشناسند) سوما اصلا چایی غیرازفدراسیون مدیربوده؟
علی دایی علی کریمی مهدوی کیا باقری استیلی عابدزاده منصوریان پاشازاده نامجومطلق زرینچه وووووووو اینهمه فوتبالی اونوقت یکی مثل تاج باید رئیس باشه
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر