فهرست
نمایش هجومی پرسپولیس؛ تصمیم درست، نقشه اشتباه
نمایش هجومی پرسپولیس؛ تصمیم درست، نقشه اشتباه

نمایش هجومی پرسپولیس؛ تصمیم درست، نقشه اشتباه

آی اسپورت- بلندپروازی حاصل از اعتماد به نفس و اطمینان از قهرمانی چیزی بود که از اولین پرسپولیس سال 97 انتظار می‌رفت. انتظاری که نبود بازیکنان ملی‌پوش هم آن را کاهش نداد و حضور پرتعداد تماشاگران در آزادی نیز حاکی از آن بود. حالا که تنها یک امتیاز تا مسجل شدن قهرمانی باقی مانده، فرصتی بود برای بازگشت به زیبایی یک فوتبال تهاجمی.

مقابل سایپا، پرسپولیس پس از مدت‌ها آرایش جدیدی در زمین گرفت. هافبک‌های هجومی پرسپولیس با تغییر در جایگیری باعث گذر آرام از 442 همیشگی به 433 می‌شدند. از سمت راست محسن مسلمان با اضافه شدن به مرکز زمین به رأس جلویی هافبک‌های میانی پرسپولیس تبدیل می‌شد و در خط جلوی کامیابی‌نیا و نورالهی مترصد توپگیری و طراحی حمله بود. از سمت چپ سیامک نعمتی متمایل به مرکز بازی می‌کرد و عملا پرسپولیس را دارای سه مهاجم در نزدیکی محوطه کرده بود. این تدبیر که باعث خالی شدن کناره‌های پرسپولیس می‌شد، دفاع‌های کناری را ملزم به اضافه شدن در حمله و در نتیجه هجومی‌تر شدن و حمله با نفرات بیشتر می‌کرد؛ پاسخی به انتظارات منتقدانِ بازی‌های گذشته پرسپولیس که کمتر زیبا و بیشتر نتیجه‌گرا به نظر می‌رسید. پرسپولیس که براساس آمار میانگین 14.3 شوت در هر بازی دارد در این بازی با 70.7 درصد مالکیت توپ و 24 شوت که 2 بارِ آن به تیرک برخورد کرد، فراتر از میانگین فصل به دروازه حریف حمله‌ور شد.

این تغییر استراتژی اما در مقابل تیم دایی یک ریسک بزرگ است. سایپا علی دایی با دو وینگر درجه یک (علی قلی‌زاده و مهدی ترابی) به عنوان تیمی شناخته می‌شود که به دنبال مفر در کانال‌های کناری‌ست. خالی شدن فضای پشت مدافعان کناری، همان چیزی بود که دایی از برانکو می‌خواست و با استراتژی ابتدایی پرسپولیس به او تقدیم شد. برای شکل‌دهی حمله، سایپا تنها به یک تصمیم نیاز داشت: مدافع کندتر را انتخاب کن. با توجه به سرعت محرمی در رفت و برگشت به زمین حریف، ترابی متمایل به نیمه خودی شد و انتخاب اول هافبک هجومی سایپا یعنی آرش رضاوند برای پی‌ریزی حمله، سمت چپ پرسپولیس و پشت سر مدافع کندتر یعنی ماهینی بود.

حملات سایپا در نیمه اول پیگیری چندباره‌ی این نقشه را نشان می‌دهد، نقشه‌ای که از دقایق ابتدایی بازی دنبال شد، به دو گل منتهی شد و تا آخرین دقایق نیمه اول هم پا برجا بود و در دقیقه 45 به عنوان آخرین حرکت خطرناک به شوت قلی‌زاده ختم شد. گل‌ها را مرور کنیم: در صحنه‌ی گل اول؛ حرکت اشتباه نورالهی به سمت راست، اضافه شدن ماهینی به سمت چپ در حمله و ناتوانی مسلمان از پر کردن جای خالی هافبک دفاعی منجر به ایجاد حفره‌ی بزرگ مدنظر نقشه‌ی سایپا شد. در صحنه‌ی گل دوم؛ جا ماندن ماهینی، حرکت شجاع برای پر کردن جای خالی ماهینی و خلاقیت دست‌کم‌ گرفته‌ شده‌ قلی‌زاده که حالا با اعتماد به نفسِ حضور در اردوی ملی سبک‌بالانه‌تر در زمین جولان می‌داد؛ منجر به باز شدن فضا در مرکز محوطه جریمه گردید. استفاده از قلی‌زاده به عنوان هدف حمله‌های سایپا و توانایی بالای او در عملی کردن نقشه، کیفیتی فنی از او نشان داد که با دریافت نمره 9  به عنوان بهترین بازیکن میدان همراه شد.

 حرکات نورالهی به گوشه‌ها و فضای خالی  پشت ماهینی در نیمه دوم همچنان دردسرساز بود. اولین تعویض برانکو باعث بالانس حرکات بازیکنان در زمین شد؛ یعنی با اضافه کردن دفاع وسط و تغییر پست ربیع‌خواه به هافبک دفاعی، تمایل نورالهی به حرکت به گوشه زمین پاسخ داده شد و نعمتی در کنار علیپور نقش پررنگتری به عنوان مهاجم گرفت. در 15 دقیقه پایانی با لوزی شدن تقریبی آرایش تیمی، پرسپولیس هماهنگ‌تر شد و با حرکت کامیابی‌نیا به پنالتی و گل رسید.

تصمیم برانکو برای به نقطه پایان رساندن کورس قهرمانی با یک بازی هجومی و زیبا در زمین خودی بدون ملی‌پوشانش، خوشایند بود. یادآوریِ پتانسیل هجومی فراموش‌شده تیم. به عنوان نشانه مسلمان در آرایش جدید با 113 لمس توپ، 3 پاس کلیدی و 4 بار اقدام به شوتزنی دوباره به مهره کلیدی طراحی حمله پرسپولیس تبدیل شد. اما این تصمیم با یک نقشه اشتباه همراه بود؛ اول اینکه در تغییر آرایش تیمی باید نقطه قوت حریف مورد توجه قرار می‌گرفت تا کناره‌ها از دست نرود و دوم همزمان شدن تغییر با بازی بازیکنانِ دور از ترکیب اصلی در زمین بود که باعث ناهماهنگی بیشتر شد و البته ناگزیر بود. زیبا و تهاجمی بودن و نتیجه نگرفتن، یادآور تیم ابتدای فصل اول برانکوست. تیمی که به زیبا بازی کردن اصرار می‌کرد و همین اصرار نتیجه را به همراه آورد. انتظار می‌رود برانکو دوره جدید دوباره به این تغییر رویه اصرار کند.

مجید کردکریمی، متریکا

۱۲ ۸  
آی اسپورت
2018-03-31 15:34:00
نظر دهید

۸ نظر
ناشناس
شنبه ۱۱ فروردین ۱۳۹۷، ۱۶:۰۳
اگه شما یکم بیش تر دقت کنید بازیکنان هافبک پرسپولیس با زیر فشار رفتن توپ زیاد لو میدن ( مثل بازی با الهلال ) و حالا ترکیب کلا عوض شده و علی دای از این فرصت استفاده کرد دومین اشتباه برانکو غیر از موراد بالا اینه که شجاع در ترکیب بود و همه میدانیم شجاع سوتی زیاد میده مخصوصا در ضد حمله ها و حملات سریع حریف ولی نه کسی تو دو صحنه کمک شجاع کرد نه خود شجاع وقتی میدانست انصاری مصدوم و سید جلال هم نیست باید بهتر آماده میشد چون این وینگر های سریع نفطه ضعف شجاع هست
۹ ۲
محسن
شنبه ۱۱ فروردین ۱۳۹۷، ۱۷:۴۳
اتفاقا ضعف مفرط ماهینی در بازی در سمت چپ باعث فشار بر دفاع مرکزی پرسپولیس و عدم بازی درست از سوی شجاع بود. به نظر میرسد وجود ماهینی در دفاع چپ یکی از نقاط ضعف پرسپولیس در بازی با سایپا بالاخص در نیمه اول بود . دلبستن آقای برانکو و انتظار فراتر از توانایی از ماهینی باعث باخت تیم در چند بازی اخیر گردیده است. ماهینی کند است در مقابل یک به یک ها پشت به بازیکن و توپ میکند که نمونه اش گل دوم سایپا بود که ناشی ترین بازیکن ها هم اونجوری مقابل مهاجم عمل نمیکنند. به نظر میرسد ماهینی به انتهای فوتبالش نزدیک میشود و امنیتی که همیشه و در هرحالتی موجب فیکس بودنش میشود باعث گردیده به هیچ وجه نقاط ضعفش را برطرف نکند
۴
فرهاد
شنبه ۱۱ فروردین ۱۳۹۷، ۱۸:۴۲
حالا اگه توپ نوراللهی گل میشد از این حرفها نبود . نیمه دوم بازی کاملا دست پرسپولیس بود . در هر صورت سایپا و باقی تیمها بازیکنان خوبی دارند و پر از انگیزه . پرسپولیس هم به بازیکنانش برای بازی نسل احتیاج داره و نمی تونست ریسک کنه و قهرمان بودن و انگیزه کمش نیز مد نظر باشه . برانکو هم حتما اشتباه میکنه و اجتناب ناپذیر . بعضی هواداران فکر میکنن تیم بایستی همیشه برنده باشه و با کوچکترین اشتباهی هیاهو راه میاندازن و با هواداران رقبا همصدا میشن . درود بر پرسپولیس قهرمان ، برانکو و بازیکنان با تعصبش .
دو روز از العین گل خوردیم
شنبه ۱۱ فروردین ۱۳۹۷، ۱۷:۵۴
کاملا درسته
۶
امید
شنبه ۱۱ فروردین ۱۳۹۷، ۱۹:۱۸
مهم ترین مشکل فعلی پرسپولیس، نبود یه مهاجم دونده در کنار علی پور است که بتواند از جلو پرس کند. اکثر تیمها جلوی پرسپولیس توپهای بلند پشت دفاع پرسپولیس یا به کناره های زمین میندازند و حمله می کنند که این بخاطر نبود همون مهاجم پرس کننده از جلو هست تا جلوی ارسال این پاسها را بگیره. متإسفانه منشا انتظارات را برآورده نکرد و یه مهاجم بی انگیزه و کند و ایستاست و این معظل بزرگی برای پرسپولیس شده.
۱ ۲
فرهاد
شنبه ۱۱ فروردین ۱۳۹۷، ۲۳:۵۹
فکر کنم اگر دریچه نقل و انتقالات برای پرسپولیس باز بشه علاوه بر حفظ نیروهای فعلی 4 بازیکن و بعلاوه عالیشا لازم داره تا فصل بعد قهرمان آسیا بشه .
مهدی ترابی ، مهدی مومنی ، مهدی شیری و سعید آقایی

خروجی ها هم آدام همتی ، الوان زاده
۲
دانیال
يكشنبه ۱۲ فروردین ۱۳۹۷، ۰۰:۲۳
کاملا درسته، کاری که طارمی توو بالاترین سطح ممکن انجامش میداد. البته نباید از عملکرد ضعیف ماهینی هم گذشت، کلا وقتی دفاع کنار بازی میکنه، اون سمت تعطیله.
۱
حرمت
يكشنبه ۱۲ فروردین ۱۳۹۷، ۱۱:۰۰
هردو‌گل سایپا از جناح چپ و اشتباه ماهیتی بدست اومده و اصرار برانکو برای بازی ماهیتی در همه پستها باعث این باخت شده،ماهینی فقط یه دفاع راسته،همین
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر