فهرست
به ویلموتس و سبک بازی اش اعتماد کنیم
به ویلموتس و سبک بازی اش اعتماد کنیم

به ویلموتس و سبک بازی اش اعتماد کنیم

آی اسپورت - شکست برابر بحرین فارغ از سرخوردگی ناشی از تقابل‌های سیاسی و اجتماعی دهه‌های اخیر هشداری برای ویلموتس بود. سرمربی تیم ملی حالا با دو چالش اساسی در حوزه فنی و ذهنی روبرو است.

چالش فنی

اجبار به مالکیت توپ برای سبک حملات ایران است. به همین نسبت، تیم ملی باید در هر دو فاز حمله و دفاع دور از باکس جریمه خودی و با فشردگی در نیمه زمین حریف برای پرسینگ (high pressing) و بازپس گیری (regain with counter pressing ) استقرار داشته باشد. عقب بازی کردن ایران مانند ١٥ دقیقه آخر نیمه اول و یا ١٥ دقیقه دوم نیمه دوم هم ریسک دفاعی را زیاد می‌کند و هم تیم را به دو بخش تقسیم می‌کند.

دومین بخش چالش فنی، تکمیل پلن تهاجمی است. مربع تهاجمی با دو مهاجم و دو هافبک درونگرا (محبی و طارمی) شکل می‌گیرد تا با بازی‌های ترکیبی به عمق دفاع حریف برسد. حال اگر حریفی مانند بحرین با مربع تدافعی و شیفت بیش از حدِ مدافعین کناری به داخل با این شکل حملات ایران مقابله کند، بخش دوم و تکمیلی پلن حمله باید آغاز شود؛ نقش مدافعین کناری در کانال آزاد کناری و ارسال با کیفیت. این بخش تکمیلی در دیدار برابر بحرین، عملکرد مناسبی نداشت و پلن تهاجمی تیم چرخه ناقصی ارائه کرد.

چالش ذهنی

٩٠ دقیقه برابر بحرین تصویر مناسبی از چالش‌های ذهنی بازیکنان ایرانی برای ویلموتس ارائه کرد. اول عدم تمرکز در حرکت پایانی، یا همان تصمیم سازی و اجرای حرکت آخر که منجر به از دست رفتن موقعیت‌های مناسب گلزنی و یا موقعیت‌های مناسب جهت ایجاد موقعیت گلزنی شد و دوم خارج شدن از مرز کنترل بر رفتار، شباهت عجیبی بین پرخاش‌های بازیکنان ایرانی به داور با اتفاقات دیدار برابر ژاپن در جام ملت‌های آسیا مشاهده شد. ویلموتس باید به این بخش همانند بخش فنی توجه کند. شاید در اروپا چالش‌های ذهنی بعد از پیروزی برابر کامبوج معنایی نداشته باشد ولی فرهنگ بازیکنان ایرانی متفاوت از اروپا و سایر کشورهای آسیایی است.

موضوع پایانی، مقایسه ویلموتس و کی‌روش طی روزهای اخیر است. رسیدن به جام جهانی از هر لحاظ دارای اهمیت است ولی از لحاظ فنی، تاثیری که ویلموتس با ادامه این روند (تصمیم‌گیری در انتخاب بازیکن، سبک بازی و فلسفه مربیگری) بر فوتبال ایران می‌گذارد، بسیار مثبت‌تر، باارزش‌تر و عمیق‌تر از کی‌روش خواهد بود. ویلموتس می‌تواند فوتبال باشگاهی ایران را متحول کند؛ با تکیه بر بازی مالکانه، با وسیع کردن دایره تیم ملی و با رفتارهای حرفه‌ای . البته اگر به او و فلسفه کاری‌اش اجازه ادامه این مسیر را بدهند .

۲ ۱  
آی اسپورت
2019-10-16 19:42:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۱ نظر
محسن
چهارشنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۸، ۱۹:۴۰
بابا چی رو اعتماد کنیم؟افتضاح بودیم، اصلا ایران انگار خط هافبک نداشت، بحرین خوردمون...عراق چندتا بهمون میزنه؟ به جز این افتضاحم بودیم
۳
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر