فهرست
پنهانکاری در قرارداد کی‎‌روش؛ پای مالیات در میان است؟
پنهانکاری در قرارداد کی‎‌روش؛ پای مالیات در میان است؟

پنهانکاری در قرارداد کی‎‌روش؛ پای مالیات در میان است؟

آی اسپورت - این یک خبر یا اتهام نیست که مدیران فدراسیون فوتبال بخواهند از طریق مراجع قضایی به آن واکنش بدهند! صرفا یک سوال است که بر پایه انتشار مفاد قرارداد کی‌روش و توضیحات مهم مهدی تاج به عنوان رئیس فدراسیون فوتبال برای شفاف‌سازی مطرح می‌شود! سوال اینجاست که آیا در قرارداد کارلوس کی‌روش با فدراسیون فوتبال پنهان‌کاری درآمد برای پرداخت مالیات کمتر وجود داشت؟

دو اتفاق باعث به وجود آمدن این سوال می‌شود. چند ماه قبل مفاد کامل قرارداد کارلوس کی‌روش با فدراسیون فوتبال در رسانه‌ها منتشر شد و بازتابی گسترده در سطح جامعه داشت. حرف و حدیث درباره قرارداد یک طرفه و امتیاز‌های ویژه و حیرت‌انگیزی که مرد پرتغالی از فدراسیون فوتبال گرفت به قدری زیاد بود که هنوز هم درباره آن بحث می‌شود. منتهی یک روز بعد از رسانه‌ای شدن این قرارداد،‌ مهدی تاج، رئیس فدراسیون فوتبال مصاحبه‌ای در جمع خبرنگاران ورزشی رسانه‌ها انجام داد و ضمن انتقاد شدید از لو رفتن جزئیات قرارداد سرمربی تیم ملی تاکید کرد این قرارداد متمم‌هایی هم داشته است که آن را منتشر نکرده‌اند.

بد نیست بدانید که بخش چهارم قرارداد کی‌روش با عنوان وظایف و تعهدات فدراسیون و شرایط پرداخت دستمزد،‌ 13 بند دارد که به صراحت در بند دوازدهم آن نوشته شده است: «تمامی هزینه‌ها با در نظر گرفتن مالیات دولت جمهوری اسلامی ایران برای دستمزد و مبالغ تشویقی، بیمه درمانی، گواهی اشتغال به کار و روادید باید توسط فدراسیون پرداخت شود. فدراسیون در صورت نیاز مدارک مربوطه را به وزارتخانه مالیات کشور محل اقامت کی‌روش ارایه می‌کند تا کی‌روش را از پرداخت مجدد مالیات معاف کند»

مشکل اول اینجا بود که فدراسیون فوتبال در شرایطی در این قرارداد پرداخت مالیات را بر عهده گرفته که هیات‌رئیسه فدراسیون فوتبال در مصوبه‌ای رسمی قانونی را در فوتبال ایران وضع کرد که هیچ باشگاهی حق ندارد پرداخت مالیات بازیکنان و مربیان خود را بر عهده بگیرد، اما این قانون درباره کی‌روش اجرا نشد.

حالا اما با توجه به این موضوع که مهدی تاج اعلام کرده قرارداد کی‌روش متمم‌هایی دارد که رسانه‌ای نشده باید پاسخ این سوال مشخص شود که آیا در متمم قرارداد، مبلغ سالانه و آپشن‌های مالی نسبت به قرارداد اصلی افزایش داشته یا خیر؟

1
1

حالا موضوعی که انتظار می‌رود جزئیات آن برای مردم شفاف‌سازی شود یک چیز است؛ اینکه بدون در نظر گرفتن هرگونه مصلحت‌اندیشی توضیح داده شود دستمزد کی‌روش در متمم قراردادی که مهدی تاج از وجود آن صحبت کرد همین یک میلیون و چهارصد هزار یورو است یا نه؟ فراموش نکنیم بارها این شایعه در محافل ورزشی مطرح شده که کی‌روش قراردادی دو میلیون یورویی با فدراسیون دارد. حتی چند سایت معتبر خارجی نیز قبل از جام جهانی وقتی قرارداد مربیان شاغل در تیم‌های ملی راه یافته به این مسابقات را منتشر کردند دریافتی کی‌روش  را 2 میلیون یورو ثبت کردند.

مدیران فدراسیون فوتبال همواره در مصاحبه‌های خود روی وجود نداشتن ابهام در عملکرد مالی مجموعه خود تاکید دارند؛‌ منتهی این انتظار با توجه به حرف‌وحدیث‌های پیش آمده وجود دارد که درباره مالیات و مبلغ اصلی قرارداد کی‌روش شفاف‌سازی صورت بگیرد.

با این توضیحات اگر در متمم قرارداد، آپشن‌های مالی سرمربی تیم ملی به ویژه پاداش‌ها و دستمزد سالیانه بیشتر از قرارداد اصلی باشد،‌ باید درباره آن توضیحات قانع کننده ارائه شود. اصلا شاید قرارداد کی‌روش در متمم همان 2 میلیون یورو است و مدیران فدراسیون هم مالیات همین رقم را پرداخت می‌کنند. منتهی بحث اصلی لزوم شفاف‌سازی به خاطر به وجود آمدن ابهام در آستانه عقد قرارداد جدید کی‌روش با فدراسیون فوتبال است.

اعتمادآنلاین

۹ ۷  
آی اسپورت
2018-07-14 19:45:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۷ نظر
علی پرسپولیسی
شنبه ۲۳ تیر ۱۳۹۷، ۲۰:۲۰
کیروش هنوز بیخیال ایران نشده؟ هنوز میخواد خدمت کنه؟ هنوز میخواد به عشق مردم ایران به قرارداد های چرب و چیل با بهترین تیم های جهان پشت پا بزنه؟ درود بر تو کارلوس کیروش قهرمان. مهم نیست که تاحالا هیچوقت قهرمان نشدی ، مهم اینه که واسه ما قهرمانی . همین که دو دستی چسبیدی و حتی التماس میکنی که باز باهات ۴سال قرارداد ببندن تا بتونی خدمت کنی یعنی تو قهرمان مایی.
علی اشکریز
امید
شنبه ۲۳ تیر ۱۳۹۷، ۲۰:۴۶
دو میلیون یورو!!؟ بخدا این پولها ظلم به فوتبال ایرانه که خرج یه مربی به دردنخور شده. با این پول مربیان خیلی بهتری میتونیم بیاریم.
امیر توکلی
شنبه ۲۳ تیر ۱۳۹۷، ۲۱:۵۸
یادمون نره که که کیروش بهترین نتیجه تاریخ ایران در جام جهانی رو گرفت اما مورد داشتیم که طرف با تیم ملی در جام جهانی افتضاح نتیجه گرفته و به خاطر ندادن مالیات حتی به ایران هم نیومده و در آخر هم مالیات آقای مربی توسط باشگاه ایرانی پرداخت شده
حمید
يكشنبه ۲۴ تیر ۱۳۹۷، ۰۷:۳۳
بازم زوزه کشیدن های آنتی کی روش شروع شد !
۵
حامی تیم ملی
يكشنبه ۲۴ تیر ۱۳۹۷، ۰۷:۵۶
فقط برای لحظه ای به حافظه تاریخی مون رجوع کنیم و به یاد بیاریم سال 2006 بعد از پایان جام جهانی با اون نسل از بهترین بازیکنان ایرانی که اکثریت اونو لژیونر های باشگاه های تاپ اروپایی تشکیل میدادند و با یک نتیجه ضعیف! سرمربی کرواتش حتی حاضر نشد به ایران برگرده برای دفاع از خودش وحتی بعد ها پس از شکایت نیز حاضر نشد با تیمای عربی پا به ایران بزاره چراکه از دادن مالیات فرار کرده بود !وسالها بعد همون مربی بشرطی وارد ایران شد برای مربیگری پرسپولیس که اول مالیاتش تمام و کمال پرداخت شد وبعدا اقدام به امضای قرارداد با پرسپولیس کرد اونم تو استانبول ونه در ایران از ترس اینکه مبادا رقمی برای پرداخت گردنش بیفته! فقط کافیه رفتار این دو مربی رو پس از جام جهانی مقایسه اجمالی داشته باشیم تا به اهمیت حضور کیروش و آورده هایی که بیش از هزینه های کیروش بوده ودر تاریخ فوتبال ما جاودان هستش پی ببریم! کافیه به مجموعه پک که اتفاقا مدتی در تسخیر باند دوستان برانکو بود وبا سماجت وجنگندگی کیروش از انحصار سود جویان خارج وتبدیل به یک دستاورد ملی برای ورزش ایران که نماد مدرنیزه شدن تمرینات و ریکاوری تیم ملی هست و یک دستاورد بزرگ وبینظیر که فقط در باشگاه های بزرگ وجود داره !بنگریم واهمیت اینکه کیروش بیش از اینکه هزینه داشته برای فوتبال ما آورده داشته در واقع این آورده ها رو در دوره هیچ مربی ملی نداشتیم چه وطنی و چه از نوع کروات سودجو و منفعت طلب که برای فوتبال ایران هیچ میراثی به یادگار نزاشتن! وفقط از طریق مربیگری در ایران سروسامانی به کمپ های شخصی در زادگاهشون که با مشکلات مالی دستو پنجه نرم میکردند دادند وبا سود ارز هایی که به منظور برگزاری اردو های پیش فصل گرفته بودند به تجارت های شخصی و واردات بازیکن بی کیفیت {دلالی } مشغول شدند !و عجیبتر اینکه همان باند رسانه ای ومافیای قدرتمند حامی برانکو که در نقش حق طلب و روشنگر ایفای نقش میکنند هیچ وقت قلم هاشون به انتقاد از دلالی و سود جویی این مربی محبوب خبرنگاران رستورانی نچرخید! وفقط با ایجاد جو تخریب و تهمت علیه کیروش و تیم ملی به رسالت اصلیشون که نابودی کیروش و آلترناتیوی برانکو هست با نهایت اخلاص عمل کردند
۴
Farzin
يكشنبه ۲۴ تیر ۱۳۹۷، ۱۲:۲۹
لعنت به اونایی که با قلمشون به تیم ملی خیانت میکنند..
۲
هومن
يكشنبه ۲۴ تیر ۱۳۹۷، ۱۲:۵۴
در جواب به علی پرسپولیسی حداقل اون لقب پرسپولیس رو بر دار که انقد تابلو نباشه که به خاطر تعصب نظر میدی آره کیروش قهرمانی نداره ببخشید دو دوره قهرمان جام جهانی نشدیم واقعن معذرت میخوام الان مثلن برانکو چند تا قهرمانی بین المللی داره؟؟ بیشتر فک کنم آبرو ریزی بین المللی داره برانکو داره با دو تا قهرمانی لیگ ایران واسه کیروش ادا در میاره؟؟لیگی که حتی لیگ برتر آسیا هم نیست
۱
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر