فهرست
آنالیز ویژه: استقلال به رحمتی باخت، نه تراکتور!
آنالیز ویژه: استقلال به رحمتی باخت، نه تراکتور!

آنالیز ویژه: استقلال به رحمتی باخت، نه تراکتور!

آی‌اسپورت- برخلاف این که به نظر می‌رسد مهدی رحمتی روز پرفروغی را مقابل تراکتورسازی پشت سر گذاشت، ولی او بیشتر از همه مورد اتهام این باخت است. استقلال باز هم به ضعف رحمتی روی خروج‌ها شکست خورد.

ترس در خروج

مهدی در این دیدار حساس هر بار که توپی روی دروازه‌اش ارسال می‌شد، ضعف در تصمیم گیری داشت. نمی‌دانست که حالا موقع خروج است یا نه. حتی درگیری‌اش با محمد نوری هم به همین قضیه مربوط می‌شود. رحمتی می‌ترسد با مهاجم حریف به هوا بپرد. همین فشار روانی باعث شد که در اولین فرصت، نگرانی زیادش به عصبانیتش از محمد نوری منجر شود و چند دقیقه‌ای را صرف درگیری با او کند. در صورتی که پرش به هوا و خطای مهاجم روی دروازه‌بان، انقدرها هم شلوغ‌کاری ندارد. چند فریم از این اتفاق را مشاهده می‌کنید.

گل اول / تغییر استراتژی اجباری

در تمام طول بازی، لئاندرو پادوانی یارگیر فرزاد حاتمی بود. مدافع برزیلی به مهاجم حریف اجازه نفس کشیدن نداده بود. در این مسابقه این دو بازیکن چهارده نبردهوایی داشتند و دو بار هم روی زمین درگیر شدند. پادوانی 198 سانتری‌متری، 13 نبرد روی هوا و یک نبرد روی زمین را از حاتمی می‌برد. فرزاد فقط و فقط یک بار در نبرد رو در رو با پادوانی موفق می‌شود که ضربه اول را بزند. البته پادوانی مقابل او یک بار هم مرتکب خطا می‌شود.

اما چرا حاتمی گل زد؟ باز هم به ضعف مهدی رحمتی برمی‌گردد. با توجه به این که مهدی رحمتی روی خروج‌ها ضعف دارد، علیرضا منصوریان به مدافع بلند قامتش وظیفه پر کردن فضای جلوی مهدی رحمتی را داد. پادوانی روی کرنرها به جای حاتمی، باید فضای جلوی رحمتی را پوشش می‌داد. هر توپی که به نزدیکی دروازه ارسال می‌شد را پادوانی جلوتر از رحمتی دور می کرد. به همین دلیل است که ده سانتر سروش رفیعی در این بازی دور شد. ولی یک بار کافی بود سروش توپ را بالاتر از پادوانی ارسال کند. که همین اتفاق هم افتاد و تراکتورسازی به گل رسید. از ابتدای مسابقه هم مشخص بود که در توان علی قربانی نیست که مقابل مهاجم قدرتی حریف دفاع کند. در نهایت هم یک غفلت کافی بود تا فرزاد حاتمی زهر خودش را بریزد. ضمن این که رحمتی در توپی که توی شش قدم ارسال شده هم بیرون نمی‌آید و فرزاد حاتمی از دو قدمی توپ به ضربه سر به تور چسباند، ولی رحمتی یک قدم جلو نیامد تا با دست، توپ را دفع کند.

گل دوم / دستورات ناقص مهدی رحمتی و تاکتیک ناقص علیمنصور

علیرضا منصوریان در کنفرانس مطبوعاتی پس از بازی گفت: «پررنگ ترین بازیکن داخل زمین خالد شفیعی بود. باید قبول کنیم که اوت دستی هم یک تاکتیک است و نمی شود آن را نفی کرد.» اما برنامه علیمنصور برای این تاکتیک حریف چه بود؟ اولا که هیچ تلاشی نکرد تا حریف به این خواسته‌اش نرسد. در حالی علیرضا منصوریان به این تاکتیک حریف اقرار کرد که تیمش هفت مرتبه در دو طرف محوطه جریمه توپ را به اوت زد و خالد شفیعی هفت اوت پرتاب کرد. بهتر نبود توپ‌های استقلال جای دیگر دفع می‌شدند؟ حالا که اوت داده شد، برنامه چیست؟ پادوانی و رحمتی با هم هماهنگ می‌شدند. پادوانی دقیقا جایی می‌ایستاد که نیاز به خروج رحمتی نباشد. استقرار سایر بازیکنان هم با نظر مستقیم مهدی رحمتی صورت می‌گرفت. در صحنه پرتاب اوت پیش از گل، یعقوب کریمی سر جایش ایستاده بود. منطقهای که اگر از آن جا تکان نمی‌خورد، نه آفساید را پر می‌کرد و نه آن فضای خالی به تراکتوری‌ها می‌رسید. ولی رحمتی با فریاد او را صدا زد که منطقه سمت راستش را پوشش دهد. یعقوب هم دوید به منطقه‌ای رفت که رحمتی گفت. ولی در نهایت چه شد؟ با یک دفع توپ، فضای یک سمت استقلال خالی شد و رحمتی برای بار دوم گل خورد.

ترس مهدی رحمتی در خروج
ترس مهدی رحمتی در خروج
ترس مهدی رحمتی در خروج
ترس مهدی رحمتی در خروج
۱ / ۴

هماهنگی رحمتی  و پادو در اوت
هماهنگی رحمتی  و پادو در اوت
۱ / ۲

جایگری پادوانی در کرنرها
جایگری پادوانی در کرنرها
۱ / ۲

 

۲۷ ۵  
آی اسپورت
2016-12-11 17:56:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۵ نظر
رحمتی رحمتی عقاب آسیایی
يكشنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۵، ۱۸:۰۶
الان مثلا میخواین باختو گردن رحمتی بندازین؟ منم قبول دارم رحمتی یه ذره رو خروج هاش ایراد داره ولی خیلی وقتا واکنش هایی نشون میده که هیچ دروازبانی تو ایران قادر به انجامش نیست. استقلال به عملکرد دفاعیش باخت. رو گل اول علی قربانی مامور مستقیم مهار فرزاد حاتمی بود که بی مسئولیتی کرد و ازش جا موند رو گل دوم هم که همه دیدیم شاهکار یعقوب خان کریمی باعث شد آفساید پر بشه. مثلا دروازبان دیگه ای جای رحمتی بود میتونست مانع از گل دوم ترتر بشه وقتی ۴ تا مهاجم حریف باهاش تک به تک هستن؟؟ بدون شک رحمتی بهترین دروازه بان ایران هست
۷
تونبا
يكشنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۵، ۱۸:۳۲
رحمتی با دو خروج‌ ساده می تونست جلوی 2 گل رو بگیره
فرشته ف
يكشنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۵، ۲۲:۳۹
با همه ی احترامی که باید به سید بگذاریم ؛
شاید بزرگترین تصمیم استقلال عبور از سید و کنار گذاشتن ایشان باشد. تکیه ی بیش از اندازه به دروازه بانشان ؛ آبیها را ترسو کرده است .
از سویی دیگر راهنماییهای بیرون از حیطه ی مسئولیت سید تمرکزش را در لحظات حساس می گیرد
آبیها با عبور از سید به تعادل و توازن می رسند و یک روز باید این اتفاق بیفتد تا در اینصورت مسئولیت میان تمام بازیکنان تقسیم شود .
۹
محسن
يكشنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۵، ۲۳:۲۰
حالا دیگه همه متوجه شدند که راه گل زدن به استقلال،سانتر هست.سانتری که چند سانتیمتر بیرون خط دروازه باشد تا چند متر، شانس بالایی برای گل شدن دارد.اصرار به این کار که قطعا جواب میدهد.ضعف رحمتی در خروج است و همه میوانند.بهتر از همه،پرسپولیس و تراکتور این ضعف را درک کردند.بیچاره ما در دربی برگشت.مطمئنم فاجعه بارتر از پارسال میشه.
موراتا
دوشنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۵، ۰۲:۱۳
تنها ضعف سید که ضعف بسیار بزرگی هم هست مربوط به همین خروج ها میشه هر دروازه بان متوسطی درون دروازه استقلال بود روی گل اول تراکتورسازی خروج میکرد و توپ را مالک میشد
۷
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر