فهرست
منفعت طلبی با پرچم انسان دوستی
منفعت طلبی با پرچم انسان دوستی

منفعت طلبی با پرچم انسان دوستی

آی اسپورت – فدراسیون فوتبال هفته گذشته و بعد از گرفتن مجوزهای لازم از ستاد ملی مبارزه با کرونا بالاخره تصمیم به برگزاری ادامه مسابقات لیگ برتر گرفت. تصمیمی که بیشتر از همه مورد استقبال و موافقت باشگاه پرسپولیس و هوادارانش قرار گرفت. چرا که این تیم فاصله زیادی با کسب چهارمین قهرمانی متوالی‌اش در لیگ برتر ندارد. این شائبه وجود داشت که در صورت لغو کاملا لیگ نوزدهم، هیچ رتبه‌ای برای تیم‌ها در نظر گرفته نشود. هر چند این تصمیم هم مخاطرات زیادی داشت. پرسپولیسی ها معتقد بودند و هستند که با گذشت بیش از دو سوم از فصل، لغو کامل مسابقات تصمیم منصفانه‌ای نیست و باید تکلیف تیم قهرمان، سهمیه‌های آسیایی و تیم‌های سقوط کننده هم مشخص شود. همه این حرف و حدیث‌ها البته مربوط به زمانی است که سرنوشت لیگ مشخص نشده بود. اما در حال حاضر اراده فدراسیون فوتبال و سازمان بر برگزاری مسابقات است. در روزهای اخیر و با اعلام مثبت بودن تست کرونای چند نفر از اعضای باشگاههای لیگ برتری این شائبه به وجود آمده که ممکن است فدراسیون و سازمان لیگ در یک تصمیم اضطراری رای به مختومه اعلام کردن لیگ برتر بدهد. اما دکتر رضا سعیدی سخنگوی فدراسیون پزشکی ورزشی اعلام کرده که هنوز هیچ تصمیمی برای لغو کامل مسابقات لیگ برتر فوتبال گرفته نشده و هیچ بحثی هم در این باره نیست. این یعنی فعلا تصمیم بر این است که مسابقات لیگ نوزدهم برگزار شود و به انتها برسد. با این وجود هنوز برخی باشگاه‌ها مخالف ازسرگیری مسابقات لیگ نوزدهم هستند. این باشگاه‌ها در بیانیه های مختلفی که صادر کرده‌اند از اهمیت «جان» در مقابل «جام» حرف زده‌اند. اما برای همه روشن است که این باشگاه‌ها فقط و فقط به منافع خودشان فکر می‌کنند. دقیقا مثل پرسپولیس که شوق رسیدن به چهارمین قهرمانی متوالی در لیگ برتر باعث شده به طور عجیبی اصرار به ادامه مسابقات داشته باشد. آن هم در شرایطی که همه می‌دانیم رعایت پروتکل‌های بهداشتی در ایران که نسبت به پروتکل‌های بهداشتی کشورهای اروپایی سختگیری کمتری هم دارد بسیار دشوار است. حالا بد نیست ببینیم علت واقعی مخالقت برخی باشگاه‌ها با از سرگیری لیگ نوزدهم چیست. 

همانطور که بالاتر خواندید اغلب باشگاه‌هایی که مخالف از سرگیری لیگ برتر هستند دلیل مخالفت‌شان را ترس ناشی از گسترش کرونا و ابتلای بازیکنان‌شان به این ویروس عنوان کرده‌اند. اما بررسی جدول مسابقات لیگ برتر، هم دسته‌بندی مخالفان را روشن می‌کند و هم دلیل اصلی مخالفت باشگاه‌ها را.

ناامیدها از قهرمانی

پرسپولیس در فاصله ۹ هفته تا پایان لیگ، از نزدیک‌ترین رقیبش ۱۰ امتیاز فاصله گرفته و با توجه به بازی‌های نسبتا آسانی که تا پایان فصل در پیش دارد قهرمانی را در مشت خودش می‌بیند. این دقیقا همان چیزی است که رقیبان اصلی پرسپولیس هم آن را حس می‌کنند و به همین دلیل است که دوست ندارند لیگ ادامه پیدا کند. نکته مهم دیگر این است که در 9 هفته پایانی همه رقبای اصلی پرسپولیس با هم گلاویز خواهند شد و این مسابقات رودررو و 6 امتیازی هر نتیجه‌ای داشته باشند به سود پرسپولیس است. برای همین هم رقبای پرسپولیس ترجیح می‌دهند لیگ نیمه تمام بماند و مسئولیت تصمیم‌های بعدی را به فدراسیون فوتبال و سازمان لیگ واگذار کنند. مدیران این باشگاه‌ها می‌دانند اگر فدراسیون پرسپولیس را قهرمان را اعلام کند با اعتراض شدید باشگاه‌هایی مثل استقلال، سپاهان و تراکتور و البته اتحادیه هواداران این سه تیم مواجه خواهد شد. اما واقعیت این است که محتمل ترین اتفاق با در نظر گرفتن جدول فعلی مسابقات «قهرمانی پرسپولیس» است و هیچ اتفاق دیگری به این اندازه قطعیت ندارد. نکته مهم بعدی رکوردی است که پرسپولیس با قهرمانی در این فصل به آن می‌رسد. اتفاقی که اصلا خوشایند هواداران ۳ باشگاه استقلال، سپاهان و تراکتور نیست. قهرمانی احتمالی پرسپولیس در لیگ نوزدهم چهارمین قهرمانی متوالی این تیم در لیگ برتر است و این یعنی یک رکورد منحصر به فرد. در حال حاضر پرسپولیس و سپاهان تنها تیم‌هایی هستند که 3 قهرمانی متوالی دارند. اما پرسپولیس می‌تواند با قهرمانی در لیگ نوزدهم به چهارمین قهرمانی متوالی برسد و این رکورد را به تنهایی به نام خودش ثبت کند. رسیدن به این رکورد برای هر تیم دیگری بسیار دشوار و دور از دسترس به نظر می‌رسد و رقبای پرسپولیس که از موفقیت‌های بزرگ این تیم در سال‌های اخیر دل خوشی ندارند نمی‌خواهند یک رکورد منحصر به فرد دیگر به نام این باشگاه ثبت شود. دلیل اصلی مخالفت این دسته از باشگاه‌ها (استقلال، سپاهان و تراکتور) با ادامه لیگ همین است.

نزدیکان منطقه سقوط!

اگر قرار باشد سرنوشت تیم‌ها بر حسب جدول فعلی تعیین شوند دو تیمی که در رده‌های پانزدهم و شانزدهم قرار دارن باید به دسته اول سقوط کنند. یعنی تیم‌های شاهین شهرداری بوشهر و پیکان. طبیعی است که این دو تیم موافق ادامه لیگ برتر باشند. چون ممکن است با گرفتن چند نتیجه خوب به رده‌های بالاتر بروند و از سقوط رهایی پیدا کنند. اما در همین شرایط تیم‌هایی که به منطقه سقوط نزدیک هستند موضعی متضاد دارند. آن‌ها دوست دارند لیگ برتر در همین وضع فعلی تمام شود و خیال‌شان از ماندن در لیگ برتر راحت شود! تیم‌های سایپا، گل گهر سیرجان، پارس جنوبی جم، ذوب‌آهن اصفهان، نساجی مازندران و ماشین سازی تبریز در این گروه از مخالفان ادامه برگزاری لیگ نوزدهم قرار دارند.

باشگاه‌هایی با اوضاع مالی خراب

دسته سومی که مخالف ادامه لیگ در شرایط فعلی هستند باشگاههایی هستند که وضع مالی خوبی ندارند. می‌پرسید چه ربطی دارد؟ ربطش اینجاست که مدیران این دسته از باشگاه‌ها فکر می‌کنند اگر لیگ همین جا تمام شود دیگر نیازی نیست باقی مانده مطالبات بازیکنان و بقیه پرسنل را پرداخت کنند. در بهترین شرایط باشگاه‌ها تا الان ۶۰ یا ۷۰ درصد مطالبات را پرداخت کرده‌اند و ۳۰ یا ۴۰ درصد باقی مانده هم مبلغ هنگفتی خواهد بود. بنابراین فکر می‌کنند برای آنها به صرفه است که لیگ همین جا تمام شود. اما نکته این جاست که آنها اطلاع دقیقی از قوانین ندارند. قراردادها در فوتبال ایران بر مبنای آغاز و پایان فصل بسته می‌شود و اگر تاریخی برای پایان قرارداد ذکر شده با توجه به تاریخ پایان فصل فوتبالی در نظر گرفته شده. این یعنی باشگاه‌ها نمی‌توانند از پرداخت مابقی مطالبات بازیکنان شانه خالی کنند. اتفاقی که در لیگ‌های اروپایی افتاده و بازیکنان کاهش دستمزد را پذیرفته‌اند هم با توصیه فیفا و طبق توافق با بازیکنان بوده. باشگاههای ایرانی هم برای کاهش دستمزدها باید با بازیکنان توافق کنند. باشگاههای خصوصی مثل تراکتور، ماشین سازی، شهرخودرو و نساجی در این گروه قرار دارند. 

سازندگی 

۱۰ ۲  
آی اسپورت
2020-05-30 16:15:00
نظر دهید

۲ نظر
حسین
شنبه ۱۰ خرداد ۱۳۹۹، ۱۸:۳۰
فقط لنگیا انسان دوستن.... خاک برسر لنگیت کنم
۲
سپاهانی ام ولی نباید از حقیقت ترسید
شنبه ۱۰ خرداد ۱۳۹۹، ۲۱:۱۱
پرسپولیس تنها تیمی از لیگ ایران است ک با شایستگی لایق قهرمانی امسال لیگ کشور است
پرسپولیس در سه ،چهار فصل اخیر بهترین تیم ایران بوده و فینالیست شدنش در مععبرترین لیگ باشگهای اسیا الکی نبوده و واقعا تیمی باکیفیت و بسیار پرتلاش نشان داده پرسپولیسی ک الجزیره،اادحیل،السد را در اسیا با ان همه پول وستاره ب زانو در اورد و فینالیست شد و اگر محروم از نقل وانتقالات فیفا نمی بود چه بسا اولین تیم ایرانی قهرمان در لیگ قهرمانان اسیا میشد برانکو نهال قهرمان شدن و خیلی سخت تلاش کردن را ب تیم پرسپولیس اموخت حالا با کالدرون یا گل محمذی این پرسپولیس بازهم در ایران قهرمان میشود ودر غرب اسیا یک قدرت شناخته شده است و چه بسا بازهم در اینده ای نزدیک فینالیست لیگ قهرمانان اسیا خواهذ شد
۲
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر