فهرست
تیم فرهاد چندم می‌شود؟
تیم فرهاد چندم می‌شود؟

تیم فرهاد چندم می‌شود؟

آی اسپورت - برخی از مربیان فوتبال خیلی به آمار و ارقام اعتقاد ندارند و تعدادی هم با حساسیت زیادی به آن توجه می‌کنند. البته آمار هیچ وقت ملاک دقیق و کاملی برای ارزیابی و آنالیز تیم‌ها نیست اما به هر حال می‌تواند نکات مهمی را پیش روی مربیان برای برنامه‌ریزی و اتخاذ تاکتیک‌های بهتر کمک کند. فصلی که استقلال شروع کرده مثل بعضی از دوره‌های قبلی کم خبر نبوده است. این تیم در همان روزهای قبل از نقل و انتقالات لیگ تعداد زیادی از بازیکنانش را از دست داد و همین باعث شد تا مربی ایتالیایی‌شان در شروع، کار سختی داشته باشد.  البته کاریزمای این مربی به مرور تأثیر خودش را روی تمام مسائل تیم گذاشت به طوری که بعد از دربی رفت استقلال به یکی از کم حاشیه‌ترین تیم‌ها تبدیل شد. بازیکنان همسو با مربی‌شان روند خوبی را بعد از آن بازی در پیش گرفتند. اما وقتی استراماچونی از استقلال جدا شد نبود کمبود بازیکنان بزرگی که سایر بازیکنان از او حرف شنوی داشته باشند تا حدودی عیان شد. حال فرهاد مجیدی که با علم به تمام مشکلات مسئولیت فنی تیمش را پذیرفته باید در ادامه نتایجی را به دست آورد که امتیازهای از دست رفته در ۲۲ هفته گذشته را تا حدودی جبران کند. استقلال با همین تعداد بازی در ۱۰، ۱۱ دوره قبلی هیچ گاه بیشتر از ۴۵ و کمتر از ۳۲ امتیاز را به دست نیاورد. البته صحبت درباره تیم استقلال و چرایی نتیجه نگرفتن آن موضوع جدیدی نیست. تغییرات مدیریتی و به تبع آن تغییر روی نیمکت، مصدومیت‌های متوالی و... همه اینها دلیلی شد تا استقلال نتواند امروز هوادارانش را از نتایجی که کسب کرده راضی نگاه دارد. تیمی که با استراماچونی بعد از چند هفته شکل گرفته بود و با ارائه فوتبال زیبا یکی از بخت‌های مسلم قهرمانی بود حالا فاصله زیادی با صدر جدول پیدا کرده و شاید فرهاد مجیدی روی قهرمانی در جام حذفی حساب باز کرده باشد.

البته که برای دستیابی به آن باید از ابتدا از خوان سپاهان بگذرد. در شرایط فعلی که ویروس کرونا تمام زندگی انسان‌ها در سراسر جهان را تحت‌الشعاع خود قرار داده و تیم‌های فوتبال هم درگیر همین موضوع هستند مجیدی باید طوری برنامه‌ریزی کند تا همانطور که ادعا کرده در هر سه جام نتایج قابل قبولی را به دست آورد. شاید برای رسیدن به فرمولی بهتر، بررسی عملکرد تیمش در دورهای قبل و دلایل موفقیت و ناکامی آنها بتواند کمک‌شان کند.

در این مطلب عملکرد استقلال را در یازده دوره اخیر لیگ برتر تا پایان هفته بیست و دوم مورد بررسی قرار داده‌ایم. آخرین قهرمانی آبی‌های پایتخت مربوط به لیگ دوازدهم است. جایی که آنها از ۲۲ بازی ۴۲ امتیاز به دست آورده بوده بودند. شاگردان امیر قلعه‌نویی اما در ادامه لیگ هفت پیروزی را به دست آوردند به طوری که بازی آخرشان تشریفاتی شد و یک هفته قبل از پایان فصل با پیروزی مقابل فولاد در اهواز جشن قهرمانی را برگزار کردند. البته این نگاه آماری فقط از نظر کسب امتیازهای به دست آمده بوده و چرا که باید استقلال هر دوره را با توجه به داشته‌هایش در همان فصل سنجید. تیم فعلی فرهاد مجیدی با اینکه در حال حاضر چندین مصدوم و کرونایی دارد اما صاحب بهترین خط حمله در این یازده دوره بوده است.  ضمن اینکه نباید فراموش کند که عملکرد خط دفاعی تیمش هم بسیار ضعیف است. استقلال فعلی با اینکه فقط نسبت به لیگ نهم و هفدهم امتیاز بیشتری را در ۲۲ هفته به دست آورده اما این دلیلی نمی‌شود که آنها نتوانند در پایان فصل جایگاه خوبی را به خود اختصاص دهند.  آنها در لیگ سیزدهم در حالی که 45 امتیازی بودند در انتهای لیگ رتبه‌ای بهتر از پنجمی را به خود اختصاص ندادند. این جدول نشان می‌دهد که استقلال با کسب ۳۳ امتیاز از ۲۲ بازی هم توانسته در پایان فصل رتبه سوم را به دست آورد. در این یازده دوره فصولی بوده که استقلال شروع خوبی نداشته اما پس از چند هفته خیلی کم نوسان ظاهر شدند.

البته برعکس آن هم بوده و به همین دلیل فرهاد باید شرایط فعلی تیمش را در نظر بگیرد و حداقل امتیاز‌های خانگی را از دست ندهد.  آنها تا پایان فصل باید با تیم‌های پارس جم، تراکتور، نفت آبادان، نساجی، سپاهان، شهرخودرو، پیکان و شاهین بوشهر بازی کنند که از این تعداد چهار بازی آن در خارج از خانه است. اما از شانس استقلال و مجیدی چهار حریف‌شان مدعی کسب سهمیه و قهرمانی هستند و سه تیم برای نیفتادن تلاش می‌کنند.

1
1

۴ ۱  
آی اسپورت
2020-07-05 20:37:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۱ نظر
داود
يكشنبه ۱۵ تیر ۱۳۹۹، ۲۲:۴۷
دسته یک نریم با فرهاد خوبه
۷
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر