فهرست
آنالیز: فاصله سیتیِ پپ با بایرن و بارسایش
آنالیز: فاصله سیتیِ پپ با بایرن و بارسایش

آنالیز: فاصله سیتیِ پپ با بایرن و بارسایش

آی‌اسپورت – پس از پیروزی 1-2 در دربی منچستر، در اولدترافورد، پپ گواردیولا گفت: «مردم میگن سبکی که در بارسلونا بازی میکردیم اینجا در انگلیس قابل اجرا نیست. چرا، این امکان همیشه وجود داره، اینکه شجاع باشی و توپ را حفظ کنی.»

نتیجه‌ی نهایی‌ای که گواردیولا و تیمش در این فصل از لیگ برتر گرفتند اثباتی بر باور مربیِ کاتالان بود. منچستر سیتی این فصل با رسیدن به مرز 100 امتیاز و با شکستن رکوردِ بیشترین برد، بیشترین برد پیاپی، بیشترین گل زده، بیشترین بردِ خارج از خانه، بیشترین امتیاز خارج از خانه، بیشترین تعداد پاس در یک بازی و بیشترین امتیاز با تیم دوم جدول، فاتح بی چون و چرای جزیره بود. اما تیمی که پپ از سیتی ساخته در مقایسه با اوج بارسلونا و بایرن مونیخش در چه جایگاهی قرار می‌گیرد؟

سیتی بازی‌هایِ این فصل از لیگ برتر را با 84.2 درصد پیروزی به پایان برد، یعنی میانگین خیره‌کننده‌ی 2.63 امتیاز از هر بازی. در این راه شاگردان پپ فقط مقابل اورتون، کریستال پالاس، لیورپول، برنلی، منچستر یونایتد و هادرزفیلد امتیاز از دست دادند.

بین تمام 9 سالی که پپ در سطح اول فوتبال اروپا مربیگری کرده این آمار تنها پایین‌تر از فصلِ 2014-2013 و بایرنش قرار می‌گیرد، جایی که غول‌های باواریا به رهبریِ او در راه فتح بوندسلیگا 85.29 درصد از بازی‌های خودشان را بردند و از هر بازی میانگینِ 2.65 امتیاز گرفتند.

یکی از کلیدی‌ترین بخش‌های فلسفه فوتبال پپ تعداد پاس‌های زیاد است. بالا رفتن این عدد در تیم‌های پپ همیشه نشان دهنده‌ی رسیدن آن تیم به تصویر ذهنی خودش بوده. مثلا بارسلونا در فصل اولش با پپ را در نظر بگیرید که میانگینِ 546 پاس در هر بازی داشت، عددی که در فصلِ سومِ او در نوکمپ به 747 رسید. سیتی در اولین تجربه‌اش با پپ در فصل گذشته میانگین تنها 598 پاس در هر بازی داشت، عددی که این فصل به 743 رسید.

از منظر کنترل جریان بازی و مالکیت توپ، پپ سال گذشته ضعیف‌ترین فصلش را پشت سر گذاشت و تیمش تنها میانگینِ 64.9 درصد مالکیت توپ در هر بازی داشت. این درصد اما این فصل به 71.9 رسید، که فاصله‌ی چندانی با آمارِ 72.8 درصدیِ او در فصلِ 2011-2010 در بارسلونا نداشت.

سیتی این فصل در لیگ برتر 106 گل زد، یعنی میانگینِ 2.79 گل در هر بازی. این آمار در کل دوران مربیگری پپ تنها پایین‌تر از آمار بارسایش در فصلِ 2012-2011 قرار می‌گیرد. از منظر ضربات به سوی دروازه هم تیم‌های پپ همیشه میانگینی بینِ 15.6 تا 18.7 در هر بازی داشته‌اند. اما پپ فصل پیش روی نیمکت سیتی پایین‌ترین میانگین ضربات درون چهارچوب در هر بازی را تجربه کرد (5.7 در هر بازی)، آماری که بالاترینش را در فصل آخرش با بایرن تجربه کرده بود (7.7 در هر بازی).

تیم‌های پپ به مرور که پیشرفت می‌کنند و تسلطشان بر جریان بازی و مالکیت توپ بالاتر می‌رود، نیاز چندانی به دفاع کردن و تکل زدن و قطع توپ پیدا نمی‌کنند. بارسلونای پپ به شکل میانگین 20 تکل در هر بازی داشت، عددی که این فصل در سیتی به 14.8 رسیده. در ضمن بازیکنان سیتی در این فصل تنها 9.1 بار به صورت میانگین مجبور به قطع توپ پاس حریفان شده‌اند (پایین‌ترین آمار در تمام دوران مربیگری پپ).

سیتی این فصل از منظر دفاعی و بسته نگه داشتن دروازه‌اش هم پیشرفت چشمگیری داشته. تیمی که فصل پیش میانگین یک گل در هر بازی می‌خورد (بدترین آمار تمام دوران پپ)، این فصل با خرید کایل واکر، بنجامین مندی و ادرسون، این عدد را به 0.7 رساند.

با اینکه بایرن و بارسای پپ پیش از این از منظر دفاعی فصل‌های بهتری را نسبت به این فصل سپری کرده بودند، اما آمار شوت به دروازه و شوت درون چهارچوبی که این فصل به سیتیزن‌ها تحمیل شد، بهترین آمار پپ در تمام این سال‌ها بوده.

نتیجه‌ی نهایی این است که با وجود نمایشِ فوق‌العاده‌ی سیتی در این فصل با پپ، این تیم برای رسیدن به اوج بارسلونا (که در سال‌های 2009 و 2011 با شکست دادن منچستر یونایتد در فینال قهرمان اروپا شد) و بایرنی که هیچ حریفی در بوندسلیگا نداشت هنوز جای پیشرفت دارد.

۶    
آی اسپورت
2018-05-14 10:17:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر