فهرست
میراث ژاوی در فوتبال
میراث ژاوی در فوتبال

میراث ژاوی در فوتبال

آی اسپورت - شاید هیچ بازیکنی تا به حال نتوانسته مالکیت توپ و میدان را آن گونه که ژاوی در این ایام انجام داد، به حریف خود دیکته کند، چنان که بارسلونا و اسپانیا همواره بین ۶۰ تا ۷۰ درصد مالکیت توپ را به انحصار خود در می‌آوردند. درصد پاس‌های موفق او در بازی‌ها عموماً به بالای نود و پنج، و در بعضی مواقع به ۱۰۰ درصد کامل می‌رسید.

وقتی به این فکر می‌کنید که ژاوی چه بازیکن خلاقی بود، اعداد و ارقام باورنکردنی به نظر می‌رسند. او تنها بازیکنی‌ست که تا کنون در دو فینال مختلف جام ملت‌های اروپا پاس گل داده است. او در تشخیص الگوهای بازی درون زمین یک نابغه بود، در فهمیدنِ این که بازی در دو سه حرکت بعدی چگونه تغییر می‌کند. قدرت تصمیم‌گیری او هم حرف نداشت ـ وقتی مجبور می‌شد توپ را نگه دارد و کوتاه کار کند، مثلث‌های تند و تیز خود را اجرا می‌کرد، اما وقتی فضا برای یک پاس تودر به‌وجود می‌آمد، یک پاس کشنده با دقت میلی‌متری ارسال می‌کرد.

تیم‌ها نمی‌توانستند توپ را از چنگ ژاوی در بیاورند ـ با داشتن این هافبک در تیم خود، برتری خود را بر میدان تضمین می‌کردید، و این امر در عصر تیکی‌تاکا نهایتاً به موفقیت و شکستن رکوردها برای باشگاه و تیم ملی منجر می‌شد. ژاوی علاوه بر سه افتخار مهم بین‌المللی، همچنین موفق به کسب هفت عنوانِ قهرمانی در لالیگا و سه قهرمانی در لیگ قهرمانان اروپا و همین طور پرشمار افتخارات ملی و قاره‌ای دیگر شده است. معدود بازیکنانی در تاریخ هستند که می‌توانند ادعای کسب این تعداد عناوین قهرمانی یا شرکت در این تعداد بازی کلاس بالا در بزرگترین آوردگاه‌ها را داشته باشند ـ که در هم کوبیدن منچستر یونایتد در ومبلی در ۲۰۰۹ و ایتالیا در کیف در ۲۰۱۲ تنها دو مورد آن‌ها هستند.

میراث او استوار و پابرجا مانده و این تنها به دلیل پیروزی‌های او نیست. ژاوی در دوره‌ای از فوتبال درخشید که ورزشکارانِ صرف آن را به سرقت برده بودند ـ این شاید چشمگیرترین دستاورد او باشد. امروز بازیکن‌ها ـ در بیشتر موارد ـ اول ورزشکار اند و بعد فوتبالیست. بر خلاف گذشته که تیم‌ها حول ستاره‌های تکنیکی ساخته می‌شدند، میل به سریع‌تر شدن، متناسب‌تر شدن و قوی‌تر شدن باعث شده که بسیاری از مربیان از اعتماد به بازی‌سازهای کوچک‌اندام مثل ژاوی سر باز بزنند...

۵ ۱  
آی اسپورت
2019-05-21 14:18:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۱ نظر
دانشجو
سه شنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۸، ۱۵:۲۰
آقای متخصص که کسی به اندازه تو فوتبال بلد نیست، فینال ومبلی مقابل منچستر یونایتد، سال 2011 بود. باز هم باید اشاره کرد که هر کسی که دو تا فیلم دید و مشغول هم زدن فوتبال و فیلم برای نوشتن یک متن 500 کلمه ای شد اسمش خبرنگار نیست. دوره‌ات گذشته آقای راهبر. تو نهایتا دوست داری با بازیگرا، فوتبالیستها و ... بشینی و مصاحبه های بی ربط بکنی تا شهوت دیده شدن خودت رو ارضا کنی. یه آدم متوسط که صرفا فرصت طلب بوده. امثال تو و رفقای بی سوادت نهایتا فکر پول درآوردن به هر شکلی هستین. نهایت توانایی تو کشف و پرورش عباس قانع هاست.
۱
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر