فهرست
درباره قطع روابط ایران و مراکش؛ ماجراهای کازابلانکا
درباره قطع روابط ایران و مراکش؛ ماجراهای کازابلانکا

درباره قطع روابط ایران و مراکش؛ ماجراهای کازابلانکا

آی اسپورت - روز سه‌شنبه بود که خبرگزاری‌ها خبر از قطع روابط دیپلماتیک ایران و مراکش دادند. خبری که گویا ریشه در یک دیدار اعلام نشده در تهران بود که وزیر امورخارجه مراکش در دیدار با وزیر خارجه ایران نتوانسته بود آنچه مشکلات میان دو کشور نامیده بود را حل کند این  در حالی است که مراکش در جام جهانی همگروه ایران است و از الان کری‌های ورزشی میان دو کشور جریان دارد. جدا از این مساله اما خیلی زود این مشکل دیپلماتیک برای یکی از تیم‌های ورزشی ایران که به مراکش رفته بود،مشکل ساز شد. تیمی که روادید ورود به مراکش را داشت،از گیت چک پاسپورت هم رد شده بود و حتی در هتل محل اقامت خود مستقر شده بود ولی در روز وزن کشی در ابتدا  اجازه نیافت که وارد مسابقات شود.

داستان از این قرار است که با وجود حضور تیم‌های کشتی آزاد و فرنگی دانش آموزی ایران از سوی فدراسیون دانش‌آموزی ایران در کشور مراکش، مسولان این کشور به دلایل سیاسی و برخلاف مقررات جهانی، از صدور کارت شرکت در مسابقات برای تیم‌های ایرانی  خودداری کرده و اجازه وزن کشی به تیم کشتی فرنگی دانش آموزی ایران را ندادند.ماجرا اما زمانی جدی شد که در ابتدا رییس فدراسیون جهانی دانش آموزی هم نتوانست مسئولان مراکشی را متقاعد کند که تیم‌های ایرانی باید در مسابقات شرکت کنند و مسئولان برگزاری از پذیریش حضور ایرانی‌ها در مسابقات امتناع‌می کردند. جلسات معتددی در این مورد برگزار شد که در نهایت تیم ایران بدون اینکه دستورالعمل مشخصی برای حذفش از سوی ستاد برگزاری مسابقات باشد، دوباره به مسابقات برگشت.

حبیب اله اخلاقی سرپرست تیم‌های کشتی دانش‌آموزی کشورمان در این مورد‌ می‌گوید: «با پیگیری‌های بابویی رئیس فدراسیون دانش‌آموزی ایران  و همکاری رئیس فدراسیون جهانی ورزش دانش‌آموزی و مسئولان آموزش و پرورش کشور مراکش، مسئولان برگزاری مسابقات پذیرش تیم‌های کشورمان در این رقابت‌ها را انجام دادند.»  این خروج و ورود عجیب در حالی است که همه مدارک موجود توسط شرکت کنندگان ایران برای حضور در مسابقات ارائه شده بود و به نظر‌می رسد قطع روابط دیپلماتیک میان ایران و مراکش به روی این مساله سایه انداخته بود.  بر این اساس تیم کشتی فرنگی دانش‌آموزی ایران  امروز برای حضور در این مسابقات به روی تشک می‌رود و اعضای تیم آزاد نیز روزهای یکشنبه و دوشنبه  همین هفته رقابت‌های خود را برگزار خواهند کرد.

همشهری ورزشی

 

۱    
آی اسپورت
2018-05-05 18:03:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر