فهرست
دربی به روایت الفبا/ از «الف» تا «ی»
دربی به روایت الفبا/ از «الف» تا «ی»

دربی به روایت الفبا/ از «الف» تا «ی»

آی اسپورت- دربی 84 ساعت 15 یکشنبه، 24 بهمن برگزار می شود. دوئل استقلال و پرسپولیس که اولین بار 16 فروردین 1347 برگزار شد و حالا بعد از 48 سال و 10 ماه و 8 روز به قسمت 84 رسیده است.

 

الف: استقلال

یک طرف دربی که 24 برد در 83 دوئل قبلی دارد و 78 گل زده است. آنها 6 برد در 31 دربی تاریخ لیگ برتر دارند.

 

ب: برانکو ایوانکوویچ

سرمربی پرسپولیس در دربی که 2 برد و 2 مساوی در کارنامه دارد و هرگز در این بازی بازنده نبوده است.

 

پ: پرسپولیس

طرف قرمز دربی با ثبت 21 برد در تاریخ این بازی و زدن 81 گل. آنها 7 برد دربی در تاریخ لیگ برتر دارند.

 

ت: محسن ترکی

رکورددار داوری دربی است با 7 بار قضاوت. در این بازیها، استقلال 2 بار برنده شده و پرسپولیس یک بار.

 

ث: 30 ثانیه

برای توصیف سریع ترین گل تاریخ لیگ برتر باید از «ثانیه» استفاده کرد. گلی که سامره در ثانیه 47 وارد دروازه پرسپولیس کرد و به «علی 30 ثانیه» معروف شد.

 

ج: جنجال

جنجال جزیی همیشگی و جداناپذیر از دربی بوده و هست. از کتک زدن داور گرفته تا لگد زدن به بازیکن حریف و شرط های آنچنانی که در حین بازی محقق می شدند. وقتی واژه «جنجال» را می شنویم بی اختیار به یاد مجتبی محرمی و رضا شاهرودی و سیاوش اکبرپور و محمدرضا مامانی و بقیه می افتیم.

 

چ: 4

نماد استقلالی ها در دربی به نشانه بردن 4 دربی رسمی پیاپی که 3 تایش در یک سال رقم خورد. بردهایی که با نتایج یک بر صفر، یک بر صفر، 2 بر صفر و 3 بر صفر و بدون حتی یک گل خورده ثبت شدند.

 

ح: حسن روشن

جوان ترین گلزن تاریخ دربی. او وقتی 18 سال و 357 روز سن داشت دروازه پرسپولیس را در دربی شماره 14 باز کرد. بعد از او علی علیپور و مهدی مهدوی کیا قرار دارند که بعد از 19 سالگی دروازه استقلال را باز کردند.

 

خ: محمود خوردبین

در تمامی این سالهای اخیر او روی نیمکت پرسپولیس حضور داشته و فقط در 54 بازی سرپرست این تیم بوده. قبل از آن هم برای این تیم بازی می کرده و سابقه گلزنی در دربی را هم داشته است.

 

د: علی دایی

تنها سرمربی پرسپولیس در تاریخ لیگ برتر که هر دو دربی یک فصل را باخت؛ هر دو را به پرویز مظلومی با نتیجه یک بر صفر.

 

ذ: بیژن ذوالفقارنسب

یک پرسپولیسی دو آتشه تمام عیار که تنها یک بار مزه دربی را از روی نیمکت چشیده است آنهم به عنوان سرمربی استقلال! در تنها رویارویی دو تیم در سوپرجام تهران که گلی نداشت.

 

ر: رفاقت

زمانی در دهه 70 شب قبل از دربی، بازیکنان دو تیم در یک مهمانی شام کنار هم می نشستند تا رفاقت شان بیشتر شود اما فردایش در زمین به جان هم می افتادند. فردا هم قرار است چنین اتفاقی رقم بخورد؟

 

ز: ایمون زاید

جزیی از تاریخ دربی شد با حضوری که حتی به یک نیمه هم نرسید. او در 9 دقیقه، 3 بار دروازه استقلال را باز کرد تا پرسپولیس از باخت 2 بر صفر به برد 3 بر 2 برسد.

 

ژ: مانوئل ژوزه

گران ترین مربی تاریخ دربی با رقمی در حدود 5 میلیارد تومان. پرسپولیس او خوب بازی نمی کرد ولی در دربی نمایشی درخشان داشت ولی حریف «داور» نشد. پرسپولیس هنوز گرفتار اوست و شاید قبل از عید بابت این پیرمرد پرتغالی، سکته هم بکند.

 

س: سوت

سوت این دربی به علیرضا فغانی واگذار شده است؛ مردی که سابقه قضاوت در فینال المپیک 2016، فینال جام باشگاه های جهان و فینال جام ملتهای آسیای 2015 را دارد. در 3 قضاوت قبلی او، پرسپولیس با هت تریک زاید برنده شد و دو دربی بدون گل به پایان رسید.

 

ش: 6

نماد معروف پرسپولیسی ها در دربی. اولین رویارویی سرخابی ها در ورزشگاه آزادی. فیلمی از این بازی موجود نیست (جز همان صحنه های کوتاه تیتراژ ابتدایی فیلم «ممل آمریکایی») چون صدا و سیما تنها واحد سیارش را برای پوشش فینال جام جهانی کشتی که درست همان روز برگزار شد، فرستاده بود.

 

ص: صفر ایرانپاک

آقای گل دربی هاست با زدن 7 گل در 6 بازی. پرسپولیس با گلزنی های او فقط یک دربی را نبرد. با این روند گلزنی بازیکنان سرخابی رکورد او بعید است تا سالهای متمادی شکسته شود.

 

ض: ضمانت

موضوعی که بعد از درگیری های دربی دی ماه 79 داغ شد. دستگیری بازیکنان دو تیم و برای اولین بار پذیرفته نشدن «ضمانت» علی پروین و جماعت انبوه رفقایش که درنهایت منجر به بازداشت نوازی، تارتار و استیلی و 24 ساعت زندانی شدن شان در کلانتری شد.

 

ط: طلسم

احمدرضا عابدزاده در دربی یک طلسم ویژه بود. دروازه بانی که برای هر دو تیم بازی کرد و هرگز شکست نخورد. او فقط درون دروازه پرسپولیس، 5 کلین شیت در 8 دربی ثبت کرد. مهدی رحمتی هم طلسم دیگری است که هرگاه کاپیتان بوده، رنگ برد را ندیده است.

 

ظ: ظرافت

این واژه در دربی، یاد خیلی ها را زنده می کند ولی نزدیک ترین گزینه کسی نیست جز مجتبی جباری. هافبکی با 4 گل و 4 پاس گل و نباختن حتی یک دربی. حالا دیگر خبری از سرعت مجیدی، دریبل های کریمی و پاس های جباری و کلا «ظرافت» نیست. فردا شاید سروش رفیعی هم با نمایشش وارد این فهرست شود.

 

ع: علی علیزاده

با پیراهن پرسپولیس و در یک روز بارانی، توپ را برای پرتاب اوت با دستمال کاغذی خشک می کرد. با پیراهن استقلال هم یک هند پنالتی عجیب و غریب در دقایق پایانی مرتکب شد. نامش در فهرست گلزنان دربی هم ثبت شده است. علیزاده خودش را بدشانس ترین بازیکن تاریخ دربی می نامد.

 

غ: غایب

استقلال از برف و کولاک تبریز به سلامت عبور کرد و بدون محروم وارد دربی شد. پرسپولیس اما جنگجوی بی جانشینش را برابر تراکتورسازی از دست داد و فردا باید بدون کمال کامیابی نیا وارد زمین شود.

 

ف: محمود فکری

یکی از شمایل های دربی است چه وقتی هافبک دفاعی بود و چه وقتی مدافع آخر. چه وقتی از 40 متری دروازه ایلیچ را باز کرد و چه وقتی توپ را از بین پاهای محمدی به تور رساند و استقلال را به بازی برگرداند. کاپیتان اولین مرد آبی بود که وارد دعواهای دربی می شد. او مسن ترین گلزن تاریخ دربی هم هست وقتی 35 سال و 215 روزش بود در دربی برگشت لیگ چهارم.

 

ق: امیر قلعه نویی

زمانی به رکورد نباختنش در دربی می نازید ولی شاید کسی نداند تنها سرمربی استقلال در تاریخ لیگ برتر است که هر دو دربی یک فصل را باخته؛ در دور رفت به درخشان و در دور برگشت به برانکو.

 

ک: کتک کاری

فقط کافی است اندکی فکر کنید تا خاطرات فراوانی از کتک کاری های دربی به یادتان بیاید. سیلی محرمی به صورت قلعه نویی، کتک کاری تارتار و نوازی و استیلی، نوازش داور بازی توسط عزیز اصلی و ... .

 

گ: گل

6 بازیکن در فهرست استقلال و پرسپولیس با سابقه گلزنی در دربی حضور دارند؛ انصاری و ابراهیمی در استقلال و علیپور و طارمی و مسلمان و رضاییان در صف پرسپولیس.

 

ل: لژیونرها

خارجی های زیادی با پیراهن دو تیم در تاریخ دربی حضور داشته اند ولی فقط 3 نفر موفق به زدن گل شدند که همگی هم پرسپولیسی بودند؛ عیسی ترائوره و ایمون زاید و جری بنگتسون.

 

م: احمد منشی زاده

اولین گل تاریخ دربی به نام او ثبت شد که در دقیقه 8 سومین رویارویی دو تیم دروازه پرسپولیس را باز کرد. استقلال آن بازی را 3 بر یک برد.

 

ن: نیمه تمام

سوت پایان 4 دربی هرگز زده نشد و بازی نیمه تمام ماند. 3 دربی رسمی که در همگی استقلال درنهایت 3 بر صفر برنده اعلام شد و یک بازی دوستانه برای یادبود علی دانایی فرد.

 

و: وقت اضافه

وقت های اضافه دربی از خود زمین بازی دیدنی تر بوده بخصوص برای پرسپولیسی ها؛ گل جری بنگتسون، پنالتی زارع، گل پیروز قربانی، هر 3 گل استقلال در دربی جام حذفی، گل برتری زاید، گل تاریخی فرهاد مجیدی با عبور از شیث رضایی، گل صفر ایرانپاک در دربی هفتم و ...

 

ه: هت تریک

در تاریخ دربی فقط دو بازیکن موفق به رقم زدن چنین شگفتانه ای شده اند؛ همایون بهزادی در دربی معروف 6 بر صفر و ایمون زاید در دربی بازگشت تاریخی پرسپولیس.

 

ی: یادگار امام تبریز

میزبان تنها دوئل سرخابی ها در تاریخ لیگ برتر در جایی غیر از ورزشگاه آزادی. آن بازی تنها حضور رولند کخ آلمانی روی نیمکت استقلال هم بود که درنهایت یک بر یک شد. روبرتو روزتی ایتالیایی قضاوت این بازی را برعهده داشت.

۵ ۱  
آی اسپورت
2017-02-11 20:58:00
نظر دهید

۱ نظر
موراتا
يكشنبه ۲۴ بهمن ۱۳۹۵، ۰۲:۲۶
یه بازی هم تو بندرعباس انجام دادن که صفر صفر شد
۱
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر