فهرست
بررسی تکل های ژاکا/ کثیف یا خشن؟
بررسی تکل های ژاکا/ کثیف یا خشن؟

بررسی تکل های ژاکا/ کثیف یا خشن؟

آی اسپورت- این که آرسن ونگر به گرانیت ژاکا گفته نباید زیاد تکل بزند موضوع جالبی است. او به بازیکنانش گفته زیاد تکل نزنند و فقط به سمت کسی که توپ را دارد بدوند، با این کار بازیکن یا روی آن ها خطا می کند یا از ترس این که رویش خطا شود توپ را از دست می دهد.

میانگین خطاهای ژاکا در هر بازی در لیگ برتر 1.3 است. در واقع او در لیست بازیکنانی که زیاد خطا می کنند در رتبه 59 قرار دارد. البته این کل ماجرا نیست. خطاها و خطاهایی وجود دارد، نمی توان کثیف بودن را به راحتی سنجید و شمرد.

به تاریخ نگاه کنید. نیل کویین و کوین دیویز همیشه در جدول بیشترین خطاهای فصل در بالاهای جدول بودند. دیویز در فصل 10-2009 به طور میانگین در هر بازی 3.3 خطا و در فصل 11-2010 در هر بازی 3.2 خطا داشت. پیتر کراچ هم فاصله زیادی با آن ها نداشت. مهاجم میانی های قدرتمند همیشه شرایطی دارند که روی آن ها خطا می شود، بخشی به خاطر سبک بازی شان و بخشی هم به این دلیل است که برای تصاحب توپ در هوا و زمین درگیر می شوند. اما برای داور همیشه راحت تر است که برای تیمی که دفاع می کند ضربه آزاد اعلام کند تا برای تیم مهاجم پنالتی.

در بازی های این فصل بیشتر از همه روی کریستین بنتکه خطا شده است، به طور میانگین 2.2 در هر بازی. در این لیست زلاتان نفر پنجم است، فرناندو یورنته سیزدهم و ونسان یانسن پانزدهم است. پس هنوز هم روی مهاجمان بزرگ زیاد خطا می شود. اما هیچ یک از این بازیکنان خودشان بیشتر از یک تکل در هر بازی نمی زنند. میانگین تکل در هر بازی بنتکه 0.2 است، بیشتر خطاهای آن ها هم به خاطر پرش در هوا برای تصاحب توپ است. مخصوصا که بنتکه آمار برتری در نبردهای هوایی ویژه ای دارد، به طور میانگین 9.2 در هر بازی.

اما نکته جالب درباره 10 بازیکنی که بیشترین میانگین خطا در هر بازی را داشته اند این است که انواع مختلفی از مهاجمان در آن حضور دارند. روبرتو فیرمینیو. او 1.9 خطا در هر بازی دارد، اما در 1.7 دوئل های هوایی برنده بوده است. پس خطای او به خاطر جدال روی ارسال ها نیست، بلکه به خاطر سبک مدرن پرسینگ است. او در هر بازی 1.8 به طور میانگین تکل می زند. گاهی بیشتر این کار را می کند و خطاهایش بیشتر می شود. لیورپول هم خوشحال است که او این کار را می کند و بازیکن حریف را در زمین خودش سرنگون می کند.

1
1

آمار فیرمینیو برای تکل ها و خطاها در واقع شباهتی به هافبک ها یا مدافعان ندارد. بازیکنانی مانند پل پوگبا یا ویکتور وانیاما معمولا در لیست دومین یا سومین بازیکنانی هستند که زیاد خطا می کنند. دوباره این هم به خاطر سبک بازی است. این بازیکنان از نظر فیزیک بدنی قوی هستند. مخصوصا در مقابله با تیم های قوی تر تعداد خطاهای آن ها بالاتر می رود. پوگبا به طور میانگین در هر بازی 1.8 تکل می زند و وانیاما 2.7. مارتن دی رون 1.9 و نفر ششم است.

2
2

اما این ها هیچ کدام معنی اش بازی کثیف و خشن نیست. ژاکا یکی از دو بازیکنی است که در رقابت های این فصل دو بار اخراج شده است. بازیکن دیگر فرناندینیو است. فرناندینیو همچنین در رقابت های لیگ قهرمانان اروپا هم اخراج شده است. یکی از کارت قرمزهایش هم به خاطر اقدامات خشن مقابل فابرگاس بوده است.فقط ژاکا با خاطر تکل خشن دو بار اخراج شده است.

این آمار برای این که نشان دهد بازیکنی کثیف بازی می کند کافی است؟ شاید نه. کثیف بودن لازمه اش کینه داشتن از کسی یا خطا کردن عمدی روی بازیکنی است. اما ژاکا بیشتر وحشیانه بازی می کند. این انگیزه اش برای بازپس گرفتن توپ را نشان می دهد. هرچند که اگر یک بازیکن درست تکل زدن و ایمن تکل زدن را بلد نباشد یعنی مشکل دارد و برای تیم دردسرساز می شود. کثیف بودن هم فاکتوری است که نمی توان با آمار و ارقام آن را سنجید.

۸    
آی اسپورت
2017-01-31 17:55:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر