فهرست
کاریزمای زلاتان: کانتونای جدید اولدترافورد
کاریزمای زلاتان: کانتونای جدید اولدترافورد

کاریزمای زلاتان: کانتونای جدید اولدترافورد

آی‌اسپورت - «منو خریدن؟! من بازیکن آزاد اومدم. تورو خریدن!» جواب حاضر و آماده‌یِ زلاتان ابراهیموویچ به پل پوگبا در جریانِ جشن قهرمانیِ منچستر یونایتد لحظه‌ای بامزه آفرید، اما در ضمن نکته‌ای مربوط هم با خودش داشت.

پوگبا گران‌ترین بازیکنِ تاریخ فوتبال است، اما این فصل این زلاتان بوده که نمایش‌هایی در قامت بازیکنی در کلاسِ جهانی داشته. دو گلی که مهاجم سوئدی یونایتد در پیروزی و قهرمانیِ تیمش مقابل ساوتهمپتون در ومبلی زد نمونه‌ای دیگر از این نمایش‌ها بود، نمایشی که به اعترافِ ژوز مورینیو تفاوتِ بین دو تیم بود.

در این شب که پوگبا یک بار دیگر در نقش هافبک دفاعی موفق نشد بهترین بازی‌اش را ارائه دهد، زلاتان یک لحظه هم تمرکزش را از دست نداد. برایِ همین بود که فیل نویل درباره‌یِ تفاوت دو بازیکن بعد از بازی گفت: «پوگبا حرف میزنه و زلاتان عمل میکنه.»

مورینیو البته از نمایشِ پوگبا در فینالِ جام اتحادیه تعریف کرد، چون مشخصا این رویکردی خطرناک است که بازیکنی را فقط به خاطر یک شب زیر سوال ببری. حتی خودِ زلاتان هم بعد از بازی از هافبکِ فرانسوی‌شان تعریف کرد. با این حال اما این بازی همان تمِ همیشگیِ فصلِ جاری را داشت: پوگبا زیرِ سنگینی قیمتِ انتقالش بود، در حالیکه که زلاتانِ 35 ساله که به عنوانِ بازیکن آزاد راهیِ یونایتد شد ستاره‌یِ تیمش بود. درسته که وین رونی با بازوبندِ کاپیتانی جام را بالایِ سرش برد، اما در این که رهبرِ یونایتد حالا کیست هیچ شک و تردیدی وجود ندارد.

زلاتان در 22 بازیِ اخیرش 20 گل زده، گل‌هایی که به قولِ مایکل کریک همه گل‌هایی بزرگ و مهم بودند، گل‌هایی که در11 بازی نتیجه را به سودِ یونایتد تغییر داده‌اند. و البته که تاثیرِ زلاتان فقط به گل‌هایش خلاصه نمی‌شود: «اون دل و جرات و کاراکتر و شخصیتِ برنده داره. لباس یونایتد برازنده‌یِ زلاتانه و خیلی خوب بهش میاد. این دقیقا چیزی بود که باشگاه بعد از سه سالِ سخت بهش نیاز داشت. چه بازیکنِ مثال‌زدنی‌ای!» این نظر گری نویل درباره‌یِ زلاتان بود.

کاراکتر و شخصیتی که نویل ازش حرف می‌زند در این بازی کاملا به چشم آمد. زلاتان با قدرتِ رهبریِ خودش بعد از گلِ دوم یونایتد که توسط جسی لینگارد زده شد از هم‌تیمی‌هایش خواست حتی در خوش‌حالیِ گل هم تمرکزِ خودشان را حفظ کنند. در حالیکه که شاید جوان‌ترهایِ یونایتد کار را تمام شده می‌دیدند، زلاتان اما احساس می‌کرد هنوز راه زیادی تا قهرمانی مانده، احساسی که کاملا درست بود.

چنین جوانبی از بازی شاید قابل اندازه‌گیری نباشند، اما تاثیر زلاتان در پنجاه و هفتمین فینال جام اتحادیه از جوانبی دیگر هم قابل بررسی بود، مثلا اینکه او بیش از دو مدافعِ میانیِ تیمش در بعد دفاعی توپ‎هایِ حریف را دفع کرد و حضوری کاملا موثر و حتی در یک صحنه حیاتی در زدنِ ضرباتِ سر در باکسِ خودشان داشت.

دقایقِ پایانیِ این بازی چکیده‌ای از عامل زلاتان را با خودش داشت. او در ابتدا ضربه‌یِ سر جک استیونس که راهیِ چهارچوب یونایتد بود را با سر دفع کرد، بعد به موجِ ضدحمله پیوست و در نهایت فضایی خالی در باکسِ ساوتهمپتون پیدا کرد با ضربه‌یِ سر گل پیروزیِ تیمش را زد. در ادامه هم، در درست آخرین دقیقه‌یِ بازی وقتی شاگردانِ کلود پوئل دنبال آخرین حمله‌شان بودند، زلاتان در میانه‌یِ زمین توپ را با قدرت بدنی‌اش حفظ کرد و یک خطا از حریف گرفت تا ثانیه‌هایِ پایانی هم بدین ترتیب به اتمام برسند. عجیب نیست که زلاتان هیچوقت تعویض نمی‌شود.

مورینیو برایِ زلاتان بیشترین ارزش را قائل است چون ذهنیتی مشترک با او دارد، ذهنیتی برنده که می‌گوید پیروزی محصول درست انجام دادن کارهایی که باید نیست، بلکه عصاره‌یِ آن است. مورینیو و زلاتان خودشان را با این عاملِ پیروزی تعریف می‌کنند: «من اومدم اینجا که ببرم و هرچی بیشتر میبرم بیشتر لذت میبرم. بردن و جام گرفتن مهمترین چیزه.» وقتی فیلیپ نویل زلاتان را با روی کین مقایسه می‌کند شباهت‌ها از این منظر قابل درک هستند.

دیگران حتی زلاتان را با اریک کانتونا و تاثیرش در یونایتد مقایسه کرده‌اند، بازیکنانی که فرهنگ برنده بودن را در یک تیم می‌کارند و همیشه بهترین نمایش را از هم‌تیمی‌هایشان می‌خواهند و قادرند در شرایط سخت و لحظات بزرگ تیم را یک تنه به دوش بکشند.

با اینکه هم مورینیو و هم کریک بعد از فینالِ دیشب معتقد بودند زلاتان بازی را برایشان برده، اما خودِ او نظر دیگری داشت: «این یک موفقیت تیمی بود و کار فقط یک نفر نبود.» شاید این تنها باری بود که زلاتان بیش از حد فروتنی نشان می‌داد. به هر سو با اینکه زلاتان به عنوانِ بازیکنی آزاد راهی اولدترافورد شده، اما رویِ ارزش و اهمیتش برای تیمِ جدیدش نمی‌توان قیمت گذاشت.

۸    
آی اسپورت
2017-02-27 09:33:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر