فهرست
آیا پرسپولیس اقتصادی بازی می‌کند؟
آیا پرسپولیس اقتصادی بازی می‌کند؟

آیا پرسپولیس اقتصادی بازی می‌کند؟

آی اسپورت - شوک باخت به آلومینیوم انگار به موقع به پرسپولیس داده شد. شاگردان یحیی هر 3 بازی بعدی‌ خودشان را بردند. اول پیروزی متزلزلی جلوی ماشین‌سازی تبریز در تهران داشتند، بعد در یک روز خوب زمستانی در تبریز 3 امتیاز از تراکتور گرفتند و در آخرین بازی‌شان هم موفق شدند تیم خوب مس رفسنجان را یک بر صفر شکست دهند. هر دو گل بازی‌های اخیر را هم کاپیتان‌شان، سیدجلال حسینی به ثمر رسانده تا سایت‌های ورزشی لقب «سوپرمن سرخ» را برایش انتخاب کنند.

شاید تا چند هفته پیش هواداران پرسپولیس انتظار نداشتند، تیم‌شان در شرایطی به آخرین بازی نیم فصل برسد که یکی از شانس‌های اصلی قهرمانی باشد اما لغزش تیم‌های بالانشین شرایطی را به وجود آورده که شاید حتی پرسپولیس با یک بازی کمتر قهرمان نیم فصل شود!

اگر بازی امروز سپاهان و استقلال با تساوی خاتمه یابد تا پرسپولیس با دو بازی کمتر، تنها سه امتیاز با استقلال فاصله داشته باشد، در این صورت قرمزها با برد سه گله مقابل پیکان در خانه برای اولین بار در لیگ بیستم به صدر جدول می‌رسند و حتی با باخت یک-صفر برابر گل گهر هم قهرمان نیم فصل می‌شوند.

سرخ‌ها در حالی هفته پیش مقابل تیم ربیعی به پیروزی رسیدند که هر 3 برد آخرشان تنها با یک اختلاف گل به دست آمده تا بعضی‌ها به بردهای تیم یحیی لقب «بردهای اقتصادی» بدهند. لقبی که چندسالی است جایگزین عبارت «برد ناپلئونی» شده و اشاره دارد به اینکه پرسپولیس سعی می‌کند با کمترین هزینه و اختلاف رقبا را از پیش بردارد و بعد از زدن گل اول تلاشی برای بیشتر کردن فاصله ندارد.

اگر این عبارت را به طور ویژه‌تری موشکافی کنیم باید بگوییم این اصطلاح در مورد تیم‌هایی به کار برده می‌شود که با کمترین موقعیت و کمترین حمله و حداقل گل، سه امتیاز بازی را به دست می‌آورند اما آیا این مسأله در مورد پرسپولیس 1399 صدق می‌کند؟ آمار بازی پرسپولیس و مس رفسنجان نشان می‌دهد سرخ‌ها 18 شوت به سمت دروازه حریف زده‌اند. در آمار هفته نهم فقط گل‌گهر سیرجان با 23 شوت بیشتر از این تیم دروازه حریفان را مورد هدف قرار داده و این نشان می‌دهد پرسپولیس در این بازی در مقایسه با سایر بازی‌های هفته نهم که به تعویق نیفتاده بود، دومین تیم تهاجمی لیگ بوده!

اما مسأله اینجاست که تنها یک سوم این شوت‌ها یعنی 6 ‌تای‌شان در چارچوب بوده و تنها یکی از آنها به تور دروازه نوشی‌صوفیانی نشسته است. از این جالب‌تر، بررسی آمار مالکیت توپ است که پرسپولیس در این هفته بیشترین مالکیت توپ را داشته. بر اساس آمار متریکا شاگردان یحیی از لحاظ تعداد پاس رد و بدل شده هم در رده دوم قرار می‌گیرند.

آیتم «امید گل» که این روزها حسابی مورد توجه علاقه‌مندان به فوتبال است و نشان از موقعیت‌های گل مهم تیم‌ها دارد هم نشان می‌دهد پرسپولیس با عدد 76/ 1 باید بیشتر از یک گل به ثمر می‌رسانده اما نبود مهاجم تمام کننده تیم یحیی را تنها با یک گل از بازی بیرون آورده. به قول یکی از سایت‌های ورزشی در این دو هفته اخیر گل‌نزن‌ترین بازیکن پرسپولیس یعنی سیدجلال حسینی موفق شده 6 امتیاز به دست بیاورد و مهاجمان و هافبک‌هایش گلی را به رقبا هدیه نداده‌اند.

خلاصه اینکه پرسپولیس اقتصادی بازی نمی‌کند اما پیروزی‌هایش آنقدر متزلزل به دست می‌آید که همه هواداران تا دقیقه آخر استرس این را دارند که نکند نتیجه طی یک اتفاق عوض شود.

۱۵ ۲  
آی اسپورت
2021-02-13 23:30:00
نظر دهید

۲ نظر
سیاوشان
يكشنبه ۲۶ بهمن ۱۳۹۹، ۱۵:۱۶
اقتصاد وزیر ورزش خیلی خوبه انصافا!
۱
اقلیت تاس
يكشنبه ۲۶ بهمن ۱۳۹۹، ۲۰:۳۱
همینطور به جهل و توهم ادامه بده کودن
۵
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر