فهرست
یا راهی پیدا کنید یا از شرَم خلاص شوید!
یا راهی پیدا کنید یا از شرَم خلاص شوید!

یا راهی پیدا کنید یا از شرَم خلاص شوید!

آی اسپورت – بارسلونا فصل جاری شرایط دشواری داشته است؛ عملکرد آنها در زمین بسیار پرنوسان بوده و هنوز از شکست تحقیرآمیز ۴-۰ برابر لیورپول در نیمه‌نهایی لیگ قهرمانان اروپا که آخرین ناکامی چند سال اخیرشان در قاره سبز محسوب می‌شود، رنج می‌برند. ضمن اینکه در خارج از میدان هم این باشگاه درگیر جنگ داخلی شده است؛ پیش از تعلیق لالیگا در ماه مارس به دلیل شیوع ویروس کرونا، هواداران این تیم در اعتراض به «جوزپ ماریا بارتومئو» رئیس بارسلونا، در نیوکمپ دستمال تکان دادند چرا که بارتومئو متهم به لکه‌دار کردن نام مخالفانش از جمله «لیونل مسی» و «جرارد پیکه» با کمک رسانه «I3 Ventures» است. به همین دلیل نیز فوق‌ستاره آرژانتینی به عنوان کاپیتان تیم احساس وظیفه می‌کند که هر ماه در شبکه‌های مجازی به سرزنش سران باشگاه بپردازد.

نقطه درخشان این فصل باشگاه اما ظهور «آنسو فاتی» بود؛ نوجوانِ حالا ۱۷ ساله‌ای که در ماه آگوست نخستین بازی خود در لالیگا را تجربه کرد و در این مدت رکوردهای بسیاری را شکسته است. یکی از رکوردهای او تبدیل شدن به «جوان‌ترین گلزن تاریخ لیگ قهرمانان اروپا» بود که توانست در ماه دسامبر با فرو ریختن دروازه اینتر در «جوزپه‌مه‌آتزا» به آن دست یابد. ضمن اینکه او عنوانِ «جوان‌ترین گلزن تاریخ بارسلونا در لالیگا» را نیز در اختیار دارد؛ نخستین گل او در لالیگا در پنج دقیقه نخست او در بازی برابر اوساسونا به ثمر رسید که به عنوان یار جانشین وارد میدان شده بود. در پامپلونا، زمینی که برای بسیاری از ستارگان نامدار جهان فوتبال، جوی سنگین دارد.

در حقیقت بازی مقابل اوساسونا دومین بازی فاتی با پیراهن بارسا بود و هفته پیش از آن در دیدار برابر بتیس، اولین حضور خود در لالیگا با لباس بلوگرانا را تجربه نمود. نکته قابل توجه اینجاست که مسی برای گلزنی با پیراهن بارسا در دیداری رسمی، ۹ بازی انتظار کشید اما فاتی در دیداری که تیمش با 2 گل از اوساسونا عقب بود، توانست گل نخست آبی‌اناری‌ها را روی ارسال «کارلس پرز» با یک ضربه دقیق به ثمر برساند تا زمینه‌ساز تساوی ۲-۲ دو تیم شود.

«ایناکی لوردا» خبرنگار ورزشی اسپانیایی می‌گوید: «من برای این بازی با رادیو اونداسرو در پامپلونا بودم. پس از پایان بازی به میدان رفتم تا بازیکنان را ملاقات کنم که فیزیک بدنی او [فاتی] مرا تحت تاثیر قرار داد. آنسو تنها ۱۶ سال سن داشت اما می‌توانستید متوجه قدرت بدنی بالایش شوید. او هنوز هم جای رشد داشت. مانند «ریکی پویگ» جوان شکننده‌ای نیست. گلی که با ضربه سر زد، نشانه خوبی از توانایی‌های بالایش بود. او میان دو مدافع مرکزی تنومند به هوا برخواست. بی‌نظیر بود. می‌توانستید متوجه استعداد خاص او شوید.»

«ارنستو والورده» سرمربی وقت بلوگرانا در دیدار بعدی تیمش برابر والنسیا به دلیل مصدومیت دمبله، مسی و سوارز تصمیم گرفت به فاتی از ابتدا بازی بدهد، دیداری که در آن آنسو نیوکمپ را به محل آتش‌بازی خود تبدیل کرد و در همان دومین دقیقه مسابقه، پایش به گلزنی باز شد.    

«آلبرت پویگ» مدیر وقتِ آکادمی «لاماسیا» و عامل اصلی پیوستن فاتی به بارسلونا در سال ۲۰۱۲ درباره آنسو می‌گوید: «من عاشق این پسر هستم. او بازیکن توانایی است. در تمام پست‌های هجومی بازی می‌کند. سرعت بالا و تصور فوق‌العاده‌ای دارد. این مسئله ناشی از بازی کردن او در خیابان‌های آفریقا در کودکی است. اگر به آفریقا سفر کنید، متوجه منظورم می‌شوید و این غریزه و هوش فوتبالی را می‌بینید. من یک سال در آفریقا زندگی کردم. آفریقا بازیکن متفاوتی تولید می‌کند. با کودکان جهان غرب تفاوت حس می‌شود، زیرا غربی‌ها زندگی راحتی دارند و زبان فوتبال را در آکادمی می‌آموزند. آنسو هنگام بزرگ شدن در آفریقا بیشتر اوقات آزادانه بازی می‌کرد. این راهی ایده‌آل برای ساخت بازیکن است. او از هوش بالایی بهره می‌برد. ما چنین بازیکنانی را در اسپانیا، اسپابیلادو یا قایقِ تندرو توصیف می‌کنیم. او در میدان چیزی را می‌بیند که بسیاری متوجه نمی‌شوند و این حاصل بازی در آفریقا است.»

با تمام این اوصاف اما به نظر می‌رسد روند پیشرفت فاتی پس از شروعی رویایی متوقف شده. آخرین درخشش او به ماه فوریه و دبل برابر لوانته بازمی‌گردد. پس از آن و زیر نظر «کیکه ستین»، آنسو به ندرت به میدان رفته است. سرمربی جدید آبی‌اناری‌ها در زمستان «مارتین بِرِسوِیت» مهاجم ۲۸ ساله باشگاه لگانس را جذب کرد و به این ترتیب امید فاتی برای حضور در ترکیب کمرنگ‌تر شد.

لوردا می‌گوید: «ستین به تضمین نیاز دارد؛ او بسیار جذاب است اما تضمینی برای موفقیت نیست. برِسوِیت اما خود را ثابت کرده. او پیش از انتقال به بارسلونا در لگانس درخشید و خرید خوبی به حساب می‌آید. جذب او منطقی بود. او بازیکن درخشانی مانند گریزمان یا سوارز و مسی نیست اما بازیکن خوبی است و از آن دست بازیکنانی‌ست که ترکیب را کامل می‌کنند. او از روز نخست می‌دانست که به عنوان بازیکن فیکس به بارسا نمی‌آید. برِسوِیت به ستین اعتماد می‌بخشد‌. کیکه نشان داده در این مقطع به بازیکنان باتجربه مانند ویدال و راکیتیچ بیشتر از جوانان اعتماد می‌کند. مطمئن هستم او تمایل داشته به فاتی و ریکی بیشتر بها بدهد اما شرایط فعلی بارسا بی‌ثبات است و کیکه ترجیح می‌دهد به قدیمی‌ها اعتماد کند.»

در هفته‌های اخیر «دیاریو اسپورت» در گزارشی از علاقه باشگاه دورتموند به فاتی خبر داد و اعلام کرد باشگاه آلمانی او را جانشین «جیدون سانچو» در صورت جدایی مهاجم انگلیسی در فصل آینده می‌بیند. ویژگی‌های فاتی، از او گزینه مناسبی برای زنبورها ساخته، باشگاهی که جوانان بزرگی را به فوتبال تحویل داده است.

فراموش نکنید که بازگشت «نیمار جونیور» به نیوکمپ یا جذب «لائوتارو مارتینز» می‌تواند به شک و تردیدها درباره آینده آنسو فاتی اضافه کند. «خوان بائوتیستا» خبرنگار روزنامه «La Vanguardia» می‌گوید: «عوامل زیادی روی وضعیت آنسو در ترکیب فصل آینده موثر است؛ اگر نیمار بیاید یا نیاید، اگر باشگاه لائوتارو را جذب کند یا نکند. سوارز باز هم یک فصل خوب خواهد داشت؟ بازی کردن با این شرایط برای فاتی سخت خواهد شد. اگر برای مثال دمبله جدا شود اما شرایط آسان‌تر می‌شود. متغیرات زیادی وجود دارد. باشگاه باید برای کوتینیو هم یک راه حل اتخاذ کند. از طرفی به دلیل شیوع کرونا بازار آسیب دیده و قیمت‌ها به شدت کاهش یافته‌اند و اگر بارسا روی عدم فروش بازیکنان خود با قیمت‌های کاهش یافته اصرار کند، قطعا شرایطش سخت خواهد شد. وقتی دمبله و کوتینیو را دارید، قرض دادن فاتی تصمیمی منطقی به نظر می‌رسد. فکر می‌کنم در حال حاضر هیچ تیمی برای یک بازیکن بیش از یک‌صد میلیون یورو هزینه نمی‌کند. آن هم برای بازیکن همیشه مصدومی مانند دمبله یا بازیکن ناموفقی مانند کوتینیو.»

بارسا از عدم پیشرفت فاتی مضطرب می‌شود؛ آنسو در حال حاضر از نگاه ترانسفر مارکت دهمین بازیکن با ارزش بلوگرانا به حساب می‌آید و برای او بازی کردن امری ضروری است تا بتواند به پیشرفت خود ادامه بدهد اما به نظر سال آینده رقابت سنگینی داشته باشد.

بائوتیستا در اینباره می‌گوید: «باشگاه باید او را متقاعد کند که یک بازیکن مفید خواهد بود. آنسو نباید یک سال خارج از زمین باشد و به ندرت به میدان برود. در سن او بازی کردن برای پیشرفت ضروری است. او در بارسا با مسی مقایسه می‌شود اما لئو یگانه است. حتی در تابستان ۲۰۰۵ هم مسی پیشنهاداتی داشت و اسپانیول به جذب قرضی او می‌اندیشید. سپس مسی در جام خوان گمپر برابر یوونتوس درخشید و توجه فابیو کاپلو را جلب کرد. کاپلو از رایکارد خواست تا لئو را به آنها قرض بدهند و همین پیشنهادات، چشمان مسئولان باشگاه را گشود و آنها تصمیم به حفظ ستاره جوان خود گرفتند. شاید برای آنسو هم اتفاق مشابه تکرار شود. او باید به سران باشگاه بگوید من بازیکن بسیار خوبی هستم و می‌خواهم بیشتر بازی کنم. یا راهی پیدا کنید یا از شرم خلاص شوید.»

 

سازندگی 

 

۳    
آی اسپورت
2020-05-12 13:22:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر