فهرست
مربیان جوان، استعدادهای بکر
مربیان جوان، استعدادهای بکر

مربیان جوان، استعدادهای بکر

آی اسپورت – استقلال – نساجی و حالا پرسپولیس – بادران؛ دونمونه بارز از تقابل لیگ برتر و لیگ یک است. انتظار ما همواره این بود که تیم‌های لیگ برتر با اقتدار جشنواره گل راه بیندازند و با گل‌های فراوان بازی را ببرند اما این اتفاق در چندسال اخیر رخ نداده که می‌تواند نشانه‌ای آشکار از نزدیکی تیم‌های باشگاهی به هم باشد. در بازی استقلال و نساجی، شاگردان شفر به سختی از سد این تیم لیگ یکی گذشتند. آن روزها تصور می‌شد شرایط بحرانی استقلال پس از تغییر مربی دلیل این بازی نزدیک بوده است اما بازی دیروز پرسپولیس مقابل بادران نشان داد که دوران بردهای پرگل مقابل تیم‌های لیگ یکی به پایان رسیده و لیگ برتری‌ها باید برای عبور از تیم‌های لیگ یکی هم با جدیت به زمین بروند و بازی آسان دیگر وجود ندارد. اگرچه در بازی دیروز پرسپولیس، اختلاف سطح دو تیم آشکار بود اما شاهد بازی یکطرفه نبودیم و حریف لیگ یکی در دقایقی توانست صدرنشین لیگ برتر را تحت فشار هم بگذارد.

بد نیست نگاهی به لیگ دسته یک بیندازیم؛ مربیان تازه‌ای به چرخه لیگ یک اضافه شده و دوران مربیان سنتی به پایان رسیده است. در لیگ یک مربیان با انگیزه‌ای مثل جواد نکونام، محمود فکری، مهدی پاشازاده، داود مهابادی، علی لطیفی و همین محمد ربیعی را می‌بینیم که رقابتی جذاب و پرهیجان برای رسیدن به لیگ برتر دارند. تعدادی از این مربیان همین حالا می‌توانند در لیگ برتر روی نیمکت مربیگری بنشینند و چیزی کم از مربیان لیگ برتری ندارند. سال گذشته دو تیم از لیگ یک صعود کردند و امروز در لیگ برتر وضعیت جالبی دارند؛ پارس جنوبی جم تا همین چند هفته قبل با مربیگری مهدی تارتار صدرنشین بود و با پرسپولیس رقابتی تنه به تنه داشت. جنوبی‌های جم با تقویت تیم خود و حفظ ثبات مالی و مدیریتی در لیگ برتر به یک تیم موفق تبدیل شده‌اند اما دیگر تیم لیگ دسته‌ یک یعنی سپیدرود هم به نسبت وضعیت آشفته مالی و نداشتن مدیریت با برنامه، نتایج فاجعه‌باری کسب نکرده و اگر در چند هفته اخیر سیری نزولی در پیش گرفته، دلیلش بی‌ثباتی باشگاه است. این تیم که از لیگ دو با گروهی از بازیکنان خوب تا لیگ برتر بالا آمد، اگر شرایط منظم پارس جم را داشت، چه بسا در نیمه بالایی جدول همچنان جولان می‌داد و شرایط مناسبی داشت.

حضور مربیان جوان و با انگیزه در لیگ یک از یکسو، تغییر نگاه به این لیگ هم از سوی دیگر باعث پیشرفت سطح تیم‌ها شده‌ است. بازیکنان پیر که جایی در لیگ برتر نداشتند را در لیگ یک نمی‌بینیم چون مربیان دریافته‌اند که این دست بازیکنان دیگر صاحب انگیزه و انرژی نیستند و تنها با هدف گرفتن پول‌ به این لیگ می‌آیند. به همین دلیل روی آنها سرمایه‌گذاری نمی‌کنند و تیم خود را با محور جوان‌هایی که در لیگ برتر فرصت عرض‌اندام ندارند می‌بندند. کم نبوده‌اند بازیکنانی که در لیگ یک درخشیده و سر از لیگ برتر درآورده و اینجا هم موفق شده‌اند.

لیگ یک را باید جدی گرفت؛ تماشای بازی‌های آنها برای مربیان لیگ برتری یک ضرورت است. اگر به لیگ یک خوب نگاه شود، هستند بازیکنانی که می‌توانند مثل مهدی طارمی، قائدی، محمد انصاری و حتی شایان مصلح در لیگ برتر بدرخشند. یکی از نکات مهم صنعت فوتبال، کشف بازیکنان جوان و با استعداد و تبدیل کردن آنها به ستاره‌های بزرگ است. لیگ یک معدن استعدادهای ناب است؛ باشگاه‌هایی که این لیگ و بازیکنانش را زیر ذره‌بین بگیرند نه‌تنها ضرر نمی‌کنند که ممکن است از دل این معدن الماس‌هایی کشف کنند که با صیقل دادن در لیگ برتر قیمتی و استثنایی شوند.

۱۳ ۱  
آی اسپورت
2017-12-16 11:19:00
نظر دهید

۱ نظر
سهام
شنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۶، ۱۱:۵۳
احسنت.
انصافاً دیروز بادران خیلی خوب و چشم نواز بازی می کرد. خیلی از تیم های لیگ برتری توانایی بازی تک ضربی که بادران انجام میداد رو ندارن. باید تبریک گفت به سرمربی و مجموعه بادران.
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر