فهرست
هر چیزی باور نیست؛ باور قیمت ندارد!
هر چیزی باور نیست؛ باور قیمت ندارد!

هر چیزی باور نیست؛ باور قیمت ندارد!

آی‌اسپورت- برای هر چیزی قیمتی هست انگار. قیمت بازی نکردن مقابل تیم رژیم صهیونیستی هم برای مسعود شجاعی و احسان حاج‌صفی 800میلیون به علاوه یک آپارتمان بوده. قیمت را هم حجت‌الاسلام علی علیپور تعیین کرده. همان کسی که با نام کمیته اخلاق فدراسیون فوتبال گره خورده و با همین کمیته راهش را به فوتبال باز کرده.

قیمت بازی نکردن مقابل تیم‌های رژیمی که کودک‌کش می‌خوانیم‌اش و ناقض حقوق فلسطینی‌ها اصلا هم کم نیست. 800 میلیون به علاوه آپارتمان. کلی آدم بی‌خانه در همین تهران هست، در جاهای دیگر هم حتما هست. کلی آدم در ایران زندگی می‌کنند که ماحصل همه سال‌های کار کردن‌شان، اگر کاری داشته باشند به همین 800میلیون نمی‌رسد. البته که قیمت‌ها بالاتر هم رفته است، مثل بالاتر رفتن قیمت گوشت و مرغ، مثل قیمت خانه، قیمت بازی نکردن جلوی یک تیم رژیم صهونیستی، از 125هزار دلاری که به آرش میراسماعیلی برای بازی نکردن مقابل حریفش در دور اول بازی‌ها دادند تا حالا که 800میلیون شده است و یک آپارتمان. اعتقاد هم انگار دچار تورم شده است.

اعتقاد با این قیمت‌ها هم چه قدر آسان است. چه قدر آسان می‌شود پشت آن‌چه باید باور داشت پنهان شد و پول خرید و نائب‌رئیسی خرید و رئیسی خرید و مسئولیت داشت. چه قدر آسان شده است بازی کردن با اعتقاد، خریدن اعتقاد، تجارت اعتقاد و باور کردن آن‌چه باید باور کرد. چه قدر ریاکاری آسان است وقتی قیمت‌ها اینطور بالا است و بالاتر می‌رود‏، وقتی حتی به پول هم ختم نمی‌شود و صدرنشینی می‌آورد.

***

بازی کردن یا بازی نکردن مقابل اسرائیل خواهی نخواهی یک نشانه است. نشانه‌ از پذیرفتن یا نپذیرفتن یک کشور به صورت رسمی. با این همه معنای تام پذیرفتن یا نپذیرفتن یک کشور نیست. وقتی تیم‌ها و ورزشکاران ایرانی حتی نمی‌توانند اعلام کنند که مقابل تیم رژیم صهونیستی بازی نمی‌کنند بازی نکردن آن‌ها صرفا خودگویی و خودخندی است. همین آرش میراسماعیلی تحسین‌شده که 125هزار دلار و یک‌شبه مسئولیت‌های متعدد گرفت وقتی در آستانه محرومیت قرار گرفته بود گفت عمدی برای به وزن نرسیدن نداشته. وقتی ورزشکاران مختلف به قرعه اسرائیل می‌خورند خود را مصدوم جلوه می‌دهند که از محرومیت در امان باشند. دقیقا به همین دلیل حتی بازی نکردن مقابل ورزشکاران و تیم‌های اسرائیلی نپذیرفتن و رسمیت ندادن به آن‌ها نیست وقتی هزار دوز و کلک سوار می‌کنیم که این کار را انجام بدهیم. در نقطه مقابل بازی کردن، آن هم وقتی بازیکن ایرانی در یک تیم خارجی است پذیرفتن موجودیت چنین کشوری نیست. نه بازی کردن‌ها نشانه اعتقاد است و نه بازی نکردن‌ها نشانه بی‌اعتقادی.

***

هر چیزی را تبدیل به باور و اعتقاد می‌کنیم و روی هر باوری قیمتی می‌گذاریم. اینطور نه معتقدی باقی می‌ماند و نه اصلا باوری. در میانه تهدید به محرومیت و تهمت خیانت و همه چیزهایی که گفته شده و گفته می‌شود باید عاقلانه تصمیم گرفت. دو ورزشکار ما خودی هستند، از مایند، برای ما، همه ما جنگیده‌اند. اگر قرار است تصمیم بگیریم هم این را بدانیم و هم مراقب باورها باشیم. هیچ باوری به اجبار نمی‌ماند و به پول تداوم پیدا نمی‌کند.

۳۳ ۷  
آی اسپورت
2017-08-07 14:56:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۷ نظر
امیر
دوشنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۶، ۱۵:۲۸
می خوام برای ججت‌الاسلام علی علیپور یه چیزی بنویسم ولی هرچی فکر می کنم می بینم من مثل این اقا و دوستانش دریده نیستم و هوادارای واقعی فوتبال چه پرسپولیسی و چه استقلالی مثل علیپور کوچک مغز و ... نیستن
اسحاق
دوشنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۶، ۱۵:۴۱

تا دیروز تو خیابون اربده می کشیدی سطل اشغال اتیش می زدی حالا صغری کبری می کنی

برو سلفی بگیر
علی
دوشنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۶، ۱۸:۳۹
یه روز خوب میاد روزی که شماها رو بکنیم توهمون سطل اشغالها وراحت شیم از 4دهه حماقت
ss
دوشنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۶، ۱۹:۲۲
کاش چهار دهه پیش به کاش معنا نمی دادیم.
۷
شعبان بی مخ
دوشنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۶، ۲۳:۰۱
همین که اقرار می کنن اربده کشی وعقلت تعطیله، و زروت به سطل اشغال می رسه و دموکراسی و به شرط چاقو قبول داری چون الواتی کافیه
یه کلاس گذاشتن اداب برهورز با مهمان خارجی رو بهتون یاد بدن
همینین دیگه تکراری
۶
دکتر دادکان
دوشنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۶، ۱۵:۴۹
ما این علیپور رو آوردیم که نماز جماعتی برای بچه ها برپا کنه و امثالهم حالا شده رئیس کمیته اخلاق!
Sina
سه شنبه ۱۷ مرداد ۱۳۹۶، ۰۱:۰۸
آقا دست از سر کچل این ۲تا بازیکن بر دارین یعنی‌ مملکت هیچ مشکل دیگه نداره؟ برین به همین نماینده‌های بی‌ جنبه‌ حقیر و بی‌ آبرو که سلفی میگیرن گیر بدین.
۵
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر