فهرست
سامان قدوس و آن چند میلیون نفر
سامان قدوس و آن چند میلیون نفر

سامان قدوس و آن چند میلیون نفر

آی اسپورت- مهاجم تیم ملی فوتبال ایران که هنوز اکثر ایرانی‌ها بازی او را ندیده‌اند و تا چندی پیش حتی کسانی که فوتبال را حرفه‌ای دنبال می‌کنند از وجودش اطلاعی نداشتند، در حال تبدیل شدن به موفق‌ترین بازیکن ایرانی در بین بازیکنانی است که هنوز توپ می‌زنند. او فصل بعد قطعا در لیگ برتر انگلیس توپ خواهد زد و شایعات رسانه‌های انگلیسی تاکنون حدود ده تیم را به عنوان مقصد احتمالی سامان قدوس در نظر گرفته‌اند. از آرسنال بزرگ، تا کریستال پالاس، ساوثهمپتون، وست‌هام، وست‌بروم و برایتون و چند اسم دیگر. از هرتابرلین و آژاکس هم به عنوان دیگر تیم‌هایی که او را زیر نظر دارند نام برده می‌شود. و البته مورد سامان، مثل سردار آزمون ساخته و پرداخته ذهن رسانه‌های ایرانی که رفاقتی با او دارند نیست.

حدود سه تا شش میلیون ایرانی خارج از کشور زندگی می‌کنند. به‌خاطر شرایط خاص ایران و وقوع انقلاب و بعد از آن جنگ در چهل سال پیش، اکنون جوانان زیادی هستند که زاده کشورهای دیگر هستند اما اصالتی ایرانی دارند. در طول سال‌ها ذهن نگارنده درگیر این بود که چرا با وجود استعداد ذاتی ایرانی‌ها در فوتبال که مدام در گوشمان می‌خوانند و می‌گویند اگر امکانات باشد «ایران رونالدوهای زیادی دارد» پس چرا از بچه‌های مهاجر که در کشورهای توسعه‌یافته رشد کرده‌اند بازیکن بزرگی بیرون نمی‌آید.

با ورود کی‌روش به ایران و همزمان گسترش دسترسی به اطلاعات متوجه شدیم که اتفاقا بازیکنان خوب زیادی در سرتاسر جهان، از آمریکا و اروپا گرفته تا ژاپن داریم. اما کسی سراغشان را نگرفته بود و اگر هم مذاکره‌ای برای حضورشان انجام شده بود، توسط آنها رد می‌شد. گوچی و دژاگه که نقش اول‌های صعود ایران به برزیل بودند، دو بازیکن متولد ایران و رشد پیدا کرده در اروپا بودند. اولین بازیکن ایرانی که در کشور دیگری به دنیا آمده بود و به تیم ملی دعوت شد، دانیل داوری بود. دانیال البته توقعات را برآورده نکرد. استیون بیت آشور هم با وجود تولد در کالیفرنیا هیچ‌گاه نتوانست بازیکن ثابت تیم ملی باشد. فریدون زندی هم با وجود تولد در آلمان، به تیم‌های بزرگ جهان نرفت و بعد از دعوت به تیم ملی سیر نزولی در پیش گرفت تا در نهایت در لیگ ایران بازی کند.

سامان حالا اولین بازیکن ایرانی است که در خارج از کشور متولد شده و امید زیادی به درخشش او در سطح اول فوتبال جهان است. از بین جمعیت میلیونی ایرانی‌های مهاجر، که همیشه امید داشتم بازیکنان بزرگی از دل آنها رشد کند، سامان اولین بازیکن است که واقعا استعدادی در حد رسیدن به تیم‌های بزرگ دارد. با توجه به گزارش رسانه‌ها احتمالا از دو سه سال دیگر شاهد حضور ایرانی‌های مهاجر بیشتری در سطح اول فوتبال هستیم، اما سامان می‌تواند یک پیش قراول باشد. قدوس، متولد مالمو سوئد که دعوت تیم ملی این کشور را رد کرد، امید اول فوتبال ایران برای داشتن یک لژیونر بزرگ بعد از حدود یک دهه است. سامان، می‌تواند یک الگوی بزرگ برای بچه‌هایی باشد که در جامعه‌ای غیر از ایران رشد کرده‌اند و می‌توانند ساده‌تر از دیگر هم بازی‌هایشان به پیراهن یک تیم ملی و حضور در جام جهانی برسند.

انگار این یکی از خدمات انقلاب و کوچ میلیونی ایرانی‌ها است. فرزندان آنها در شرایطی با امکانات مناسب رشد کرده و حالا به کمک کشورشان می‌آیند تا در آوردگاه بزرگی مثل جام جهانی، تیم دست و پا بسته‌ای نباشیم.

فرهنگستان فوتبال

 
۷ ۴  
آی اسپورت
2018-03-11 13:27:00
نظر دهید

۴ نظر
رضا
يكشنبه ۲۰ اسفند ۱۳۹۶، ۱۴:۱۲
مطلب خوبی بود .قطعا بازیش به لیگ برتر میخوره .
۲
آرش
يكشنبه ۲۰ اسفند ۱۳۹۶، ۱۴:۲۶
البته اشکان دژاگه هم واقعا بازیکن خوبی بود که به دلایل مختلف افت کرد.
۱
ميلاد
يكشنبه ۲۰ اسفند ۱۳۹۶، ۱۵:۲۳
اشكان اولين بازيكن بود. قهرمان بوندسليگا و جام dfbو قهرمان اروپا با بازيكناني كه بعد قهرمان جهان شدند( اوزيل، خديرا و بواتنگ). در ليگ برتر انگليس و چنپيونزليگ هم بازي كرده. البته اميدوارم سامان هم به اين راه بره. البته معمولا بعد از جام جهاني بازيكنان دچار افت بدني ميشند تقريبا براي نيم فصل.
۳
علی زارع
يكشنبه ۲۰ اسفند ۱۳۹۶، ۱۸:۲۴
بعد میگن انقلاب بده
ببینین چه نتایج خوبی داره
ایشالا همه ایران مهاجرت کنن
قهرمانی جام جهانی نزدیکه.
۴
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر