فهرست
میختاریان و سانچس؛ فوتبال با چاشنی دورویی
میختاریان و سانچس؛ فوتبال با چاشنی دورویی

میختاریان و سانچس؛ فوتبال با چاشنی دورویی

آی اسپورت – «بسیار خوشحالم كه این قرارداد را نهایی كردیم و از بودن در اینجا بسیار خوشحالم. این رویایی است كه به حقیقت پیوست، زیرا همیشه آرزوی بازی در آرسنال را داشتم. اكنون اینجا هستم و می‌خواهم بهترین بازی‌هایم را برای تاریخ‌سازی در این باشگاه به نمایش بگذارم.»هفته گذشته دو باشگاه لیگ برتری آرسنال و منچستریونایتد دست به معاوضه بازیكنانی زدند كه شاید دیگر فایده و تاثیر چندانی برای تیم‌های سابق‌شان نداشتند.

هنریك میختاریان پس از آمدن به لندن و باشگاه آرسنال، به رسم همیشگی ستارگانِ دنیای فوتبال بازی كردن در تیم جدیدش را یك آرزوی به‌جا مانده از دوران كودكی دانست و سخنان مطرح شده را بر زبان آورد. در آن سوی میدان نیز الكسیس سانچس اهل شیلی تئاتر رویاها را بهترین نقطه ممكن روی كره زمین خواند و از خوشحالی بی‌حد و وصف خود برای حضور در جمع شیاطین سرخ گفت.  حالا هنریك به عصای دست پیرمرد فرانسوی تبدیل خواهد شد و مهاجم اهل شیلی، مایه مباهات خوزه مورینیو لقب گرفته؛ در این بین آن‌چیز كه هواداران فوتبال را بیشتر از هر مورد دیگری آزار می‌دهد، تكرار یك سناریوی قدیمی است! هر دو باشگاه این انتقال را به‌نحوی وانمود می‌كنند كه گویا تمام تصمیمات‌شان در راستای این جابه‌جایی، با برنامه‌ریزی قبلی بوده و حتی مبالغ سنگین‌تر سایر تیم‌ها  نیز نمی‌توانسته مانع  وقوع این معاوضه  بشود.

سوال اساسی این است كه اگر من‌سیتی بعد از یك ‌سال تلاش بی‌وقفه برای جذب الكسیس پشیمان نمی‌شد و روی خرید مهاجم اهل شیلی پافشاری می‌كرد، بازهم معاوضه سانچس با میختاریان رقم می‌خورد؟ آیا سانچس رفتن به سیتی را بهتر از یونایتد نمی‌دانست؟ پس از قطعی شدن انتقال این دو بازیكن به تیم‌های جدیدشان الكسیس سانچس در برابر خبرنگار سایت یونایتد حاضر شد و گفت: «همیشه گفته‌ام آرزوی من بازی در منچستر بوده. این را برای این نمی‌گویم كه الان در یونایتد هستم و به‌آرزویم رسیده‌ام.» در چنین شرایطی بیننده تلویزیونی چگونه باید قبول كند كه سانچس عاشق من‌یو بوده و حتی اگر به دیگر باشگاه این‌شهر، یعنی سیتی نیز نقل مكان می‌كرده، به سایت خبری ستیزن‌ها نیز همین حرف‌ها را می‌زده؟

دوستداران فوتبال این روزها به ستارگان مستطیل‌سبز طعنه می‌زنند و می‌گویند هركس به هرجایی می‌رود، یقینا همیشه آرزویش را داشته و به هیچ عنوان بحث مالی مطرح نیست؛ جاه‌طلبی بازیكنان یعنی الكسیس سانچس در ازای پیوستن به منچستر یونایتد، افزایش قابل‌توجهی در دریافتی‌های خود مشاهده می‌كند و هنریك میختاریان برای توپ زدن در آرسنال، به قرارداد بلندمدت‌تری با یك باشگاه سطح اول دست یافته است. اكنون چه اهمیتی دارد كه هر دوی این بازیكنان ۲۹ساله ‌هستند و بدون شك دوران اوج‌شان را رو به اتمام و خود را در سراشیبی سقوط و نزول می‌بینند.

در ورژن جدید فوتبال كه تركیب شده با دورویی و فرصت طلبی‌، كلمات اهمیت چندانی ندارند و هر بازیكن فوتبال بعد از انتقالش به تیمی جدید، لب به سخن باز می‌كنند و همان حرف‌ها و سناریویی را تكرار می‌كند كه همه انتظارش را داشته‌اند. این عمل باعث می‌شود تا طرفداران باشگاه جدید راضی به نظر بیایند و فكر كنند ستاره تازه‌وارد‌شان از همان بدو تولد آرزوی بازی در باشگاه محبوب‌شان را داشته!

مطمئنا میختاریان در طول ۱۸ ماه بازی برای منچستریونایتد، یك بار نیز احتمال نمی‌داده تا مجبور شود به تیم رقیب برود و روزی شاگرد آرسن‌ونگر بشود؛ اما یادمان نرود فوتبال كنونی به سمتی حركت كرده كه باشگاه‌ها پول‌های غیر قابل باوری را برای بازیكنان هزینه‌می‌كنند و نمی‌توان تنها فوتبالیست‌ها و ستاره‌های مستعد را مقصر دانست.

در فوتبال امروزی پول و سرمایه بدون هیچ حسابرسی به‌خصوصی هزینه می‌شود و بسیاری از بازیكنان نخبه تنها برای بردن بیلبوردهای تبلیغاتی جابه‌جا می‌شوند و نه ضعف تاكتیكی؛ فوتبال در سال ۲۰۱۸ یعنی دورویی و فریب هوادار برای كسب درآمد بیشتر. با این همه یادمان نرود پول گل می‌زند، ولی به‌شرطی كه درست و برای خود فوتبال خرج شود!

 

اعتماد

۳    
آی اسپورت
2018-01-29 15:17:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر