فهرست
روی پنهان تیم برانکو: باز هم قهرمان نمی‌شوند؟
روی پنهان تیم برانکو: باز هم قهرمان نمی‌شوند؟

روی پنهان تیم برانکو: باز هم قهرمان نمی‌شوند؟

آی اسپورت – شاید پرسپولیس این فصل، یکی از بهترین خطوط دفاعی ادوار لیگ و صاحب رکوردی جهانی در گل نخوردن باشند، اما بازی با ذوب آهن نشان داد تیم برانکو در کنار همه جذابیت‌هایش یک نقطه ضعف بزرگ دارد. آن‌ها بر خلاف فصل پیش، راحت گل نمیخورند و به همان اندازه هم سخت گل می‌زنند. در بین لیگ‌های بزرگ آسیایی و اروپایی، هیچ تیمی با وضع بد خط حمله مشابه پرسپولیس صدرنشین لیگ کشورش نیست.

با توجه به سبک‌ها و شرایط فوتبال، نمی‌توان تعداد گل‌های زده تیم‌های صدرنشین در لیگ‌های مختلف را با هم مقایسه کرد. برای مقایسه، در نظر گرفتن جایگاه خط حمله صدرنشین لیگ در مقایسه با دیگر تیم‌های همان لیگ، می‌تواند معیار مناسبی باشد. پرسپولیس در حال حاضر با 15 گل، نهمین خط حمله لیگ برتر است. یعنی پرسپولیسی‌ها، در جدول بهترین خطوط حمله لیگ برتر در نیمه پایین جدول قرار دارند!

بجز پرسپولیس، هیچ تیمی در کشورهای مطرح دنیا نتوانسته با چنین خط حمله ضعیفی صدرنشین لیگ باشد. رئال مادرید، بایرن مونیخ و یوونتوس بهترین خطوط حمله لیگ‌شان را در اختیار دارند و چلسی و نیس حداقل بین 5 خط حمله برتر کشورشان هستند. فصل پیش هم در پایان فصل، هیچکدام از قهرمان‌های لیگ‌های اروپایی، با خط حمله‌ای پایین‌تر از سه تیم برتر لیگ نتوانستند جام را به خانه ببرند. در آسیا هم اوراوا سال 2016 با دومین خط حمله قهرمان لیگ ژاپن شد و اف‌سی سئول قهرمان کره جنوبی، سومین خط حمله برتر کشورش بود. فشار پرسپولیس بخاطر ناتوانی در گلزنی، بازی با ذوب آهن فشار زیادی روی این تیم ایجاد کرد و شاید در ادامه فصل، این بار به جای خط دفاع بحران خط حمله رویای قهرمانی تیم برانکو را به باد دهد.

فشار گل اول

پرسپولیس این فصل، فقط در 3 بازی گل اول را خورده و هیچوقت، خط حمله ضعیفش نتوانسته جور خط دفاع را بکشد و در بازی‌هایی که گل اول را می‌خورند پیروز شوند. دو مساوی با فولاد و استقلال خوزستان و یک شکست از ذوب آهن، حاصل سه بازی بودند که پرسپولیس گل اول را از حریفش خورد. برای بردن بازی بعد از خوردن گل اول، پرسپولیسی‌ها نیاز به زدن حداقل دو گل دارند. اتفاقی که این فصل فقط در سه بازی‌شان افتاده و 11 بازی دیگر، با صفر یا یک گل زده برای آن‌ها به پایان رسیده‌اند.

تفاضل گل

پرسپولیس از هفته سوم که برای اولین بار صدرنشین لیگ برتر شد تا امروز، فقط سه هفته صدر جدول را از دست داده است. هر سه هفته، تراکتورسازی با تفاضل گل جای پرسپولیس را در صدرجدول لیگ گرفته بود. 6 برد از 8 برد این فصل پرسپولیس، با حداقل اختلاف گل بدست آمده‌اند و به همین دلیل، تفاضل آن‌ها فقط 2 تا از تعداد بردهای‌شان بیشتر است. تراکتورسازی با 2 امتیاز کمتر نسبت به پرسپولیس، تفاضل گل بهتری از آن‌ها دارد و تفاضل ذوب آهن با 5 امتیاز کمتر، برابر با سرخپوشان است. فصل پیش هم هفته‌های آخر، پرسپولیس قهرمانی را بخاطر تفاضل گل از دست داد. آن زمان گل‌های خورده زیاد عامل تفاضل ضعیف آن‌ها بود و این فصل، گل‌های زده کم به نقطه ضعف آن‌ها تبدیل شده است.

افت در بازی‌های بزرگ

فصل پیش استقلال خوزستان، پرسپولیس، استقلال، تراکتورسازی 4 تیم اول جدول لیگ بودند. هر سه رقیب اصلی پرسپولیس در راه قهرمانی، حداقل یکی از دو بازی رفت و برگشت را به پرسپولیس باختند و بجز استقلال خوزستان، دو تیم دیگر نتوانستند بردی مقابل آن‌ها داشته باشند. شکست تیم‌های بزرگ، میانبر پرسپولیس برای جبران فاصله و رسیدن به صدر جدول بود. این فصل ناکامی پرسپولیس در گلزنی مقابل تیم‌های بزرگ، کارنامه آن‌ها در این بازی‌ها را هم ضعیف‌تر کرده است. پرسپولیس این فصل از 6 بازی با تیم‌های دوم تا هفتم لیگ، فقط یک برد داشته و در 4 بازی از این 6 بازی نتوانسته گلی بزند. یک برد، یک باخت، 4 مساوی و 4 بازی بدون گل زده، آماری شبیه قهرمان‌های لیگ نیست.

۱۷ ۷  
آی اسپورت
2016-12-18 17:48:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۷ نظر
منتقد
يكشنبه ۲۸ آذر ۱۳۹۵، ۱۸:۰۲
هر کی قهرمان بشه الا ضد ایرانی ها
احسان
يكشنبه ۲۸ آذر ۱۳۹۵، ۱۸:۲۹
بعد از 14 هفته یه باخت دادیم ول کن دیگه فکر کنم از اول فصل هر هفته یه مقاله ضد پرسپولیس و برانکو نوشتید چون میبردیم نمی تونستید چاپ کنید حالا دارید همه رو با هم چاپ میکنید بسه دیگه
شاهین
يكشنبه ۲۸ آذر ۱۳۹۵، ۲۰:۱۲
قهرمانیم
۷
مهرداد
يكشنبه ۲۸ آذر ۱۳۹۵، ۲۰:۰۵
راه قهرمانی: کم گل بخور، دو امتیاز تو هر بازی، حریفای مستقیمو ببر. فعلا پرسپولیس سومی رو نداشته.
۶
امید
دوشنبه ۲۹ آذر ۱۳۹۵، ۰۷:۱۸
شک نکنید پرسپولیس قهرمان میشه. تراکتور توان رقابت با پرسپولیس را نداره و برای کسب سهمیه باید با تیمهایی مثل سپاهان و ذوب آهن و نفت تهران رقابت کنه. البته نقل و انتقالات نیم فصل خیلی مهمه و تا جایی که من میدونم خرید حداقل 4 بازیکن خوب و جدایی اوکراینی ها قطعی شده.
۵ ۱
کیان
دوشنبه ۲۹ آذر ۱۳۹۵، ۱۴:۵۸
پارسالم از این حرفا میزدید ک حسرتتون ۹ ساله شد،بپا حسرتت ده ساله نشه
۲
موراتا
دوشنبه ۲۹ آذر ۱۳۹۵، ۱۳:۵۱
تعطیلات نیم فصل و عملکرد مدیران تیم سرنوشت قهرمان رو مشخص میکنه
۱
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر