فهرست
زبان احترام، زبان انسانیت و نزدیکی
زبان احترام، زبان انسانیت و نزدیکی

زبان احترام، زبان انسانیت و نزدیکی

آی اسپورت – فوتبال ایران هر روز شرایط و فضای تاریک تری را تجربه می کند. مشکلات عمده مدیریتی در فدراسیون و باشگاه‌ها، پرونده‌های مالیِ سنگین، قراردادهای حرف و حدیث دار، روابط نه چندان محترمانه مدیران و مربیان و بازیکنان با یکدیگر، تبعات افزایش قیمت دلار و بازیکنان برای تیم‌ها... همگی تنها نمونه‌ای از معضلات کنونیِ فوتبال ماست.

اما اگر بخواهیم منطقی و واقع بین باشیم، فقط نباید مشکلات سیستم و تشکیلات فوتبال را ببینیم. اگر نگاهی به خود و اطرافمان بیندازیم، متوجه می‌شویم یکی از نقاط تاریک این روزهای فوتبال، هواداران و ادبیاتِ هواداری است. این روزها به خاطر وجود کرونا و عدم برگزاری مسابقات با حضور تماشاگران، این دعواها و فحاشی‌ها به فضای مجازی و رسانه‌ها کشیده شده.

به راستی تا کِی و تا کجا قرار است به این رفتارها ادامه بدهیم؟ متاسفانه شاهد هستیم که هواداران در فضای مجازی تیم‌های رقیب با کلمات زشت و زننده مورد خطاب قرار می‌دهند. یقیناً عنوان کردن این کلمات در این یادداشت فقط برای روشن شدن افکار عمومی است و کاملاً آن‌ها را سرزنش می‌کنیم.

واقعا چرا باید باشگاه‌های رقیب را با عنوان کیسه، لنگ، شله زرد، سوراختور و...... صدا بزنیم؟! (باز هم به خاطر عنوان کردن این کلمات پوزش می‌خواهم.) آیا واقعا استفاده از این کلمات باشگاه رقیب را تخریب می‌کند؟ یا ما را بالاتر و قوی‌تر نشان می‌دهد؟؟؟

نه، در واقعیت اصلا اینطور نیست. شاید هم برعکس باشد، یعنی در واقع به نوعی ضعف ما را نشان می‌دهد. تصور کنید در جامعه، اطرافیان خودمان را بجای صدا کردن با اسم، با القاب ناپسند صدا کنیم. مثلا عینکی، کچل، چاق، لاغر مُردنی، دراز، کوتاه و... . چه جَوی در جامعه به وجود می‌آید؟

دیگر دوستی یا همسایه‌ای یا همکاری برای ما باقی می‌ماند؟ مطمئناً در زمان کوتاهی همه با هم دشمن می‌شوند و نسبت به هم موضع گیری می‌کنند. این دقیقا همان اتفاقی است که در فوتبال ما رخ داده و تبدیل به فاجعه شده. هواداران تیم‌ها، تبدیل به دشمن خونیِ هم شدند و گاهی شاهد درگیری‌های فیزیکی و وحشتناک هم هستیم. زبان، اولین و بهترین وسیله ارتباطی بین انسان‌هاست.

وقتی زبان خوش داشته باشیم می‌توانیم دل‌ها را به تسخیر خود در آوریم. چه کسی به یاد دارد اسطوره‌هایی مانند مرحوم حجازی، مرحوم پورحیدری، علی پروین، مرحوم جعفر کاشانی، محمود یاوری، محرم نویدکیا، احد شیخ لاری و حسن آذرنیا و..... از الفاظ زشت و زننده برای تیم‌های رقیب استفاده کنند؟؟

باید یاد بگیریم با احترام به یکدیگر، هم به خودمان احترام گذاشته‌ایم و هم بذر محبت و انسانیت را در دل دیگران کاشته‌ایم. تا وقتی اصلاح رفتار و گفتار را از خودمان شروع نکنیم، نباید انتظار اصلاح در سیستم و شاکله مدیریت فوتبال و باشگاه‌ها را داشته باشیم.

به امید آن روز.

 

 

۴ ۱  
آی اسپورت
2020-10-26 21:15:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۱ نظر
Bidad
سه شنبه ۶ آبان ۱۳۹۹، ۰۱:۱۲
دنبال چی می گردی ؟ مگه فقط فوتبال اینجوریه؟ فوتبالیستها که اکثرا سواد دانشگاهی ندارن . ما تو دکتر و مهندس و استاد دانشگاه و سیاستمدارا همهمینیم
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر