فهرست
هدف: کوچ به یکی از پنج لیگ اول اروپا
هدف: کوچ به یکی از پنج لیگ اول اروپا

هدف: کوچ به یکی از پنج لیگ اول اروپا

آی اسپورت- دستاوردهای مهدی طارمی در لیگ این فصل فوتبال پرتغال چیزی نیست که به آسانی بتوان از کنار آن گذشت. درست است که او شنبه شب یک گل به خودی زد تا حاصل کار ریوآوه مقابل پورتی موننسه در جام حذفی پرتغال چیزی بیش از تساوی یک - یک نباشد اما آنچه در دیدارهای قبلی ریو آوه طی فصل جاری به وی داده خبر از جا افتادن سریع مردی در لیگ برتر پرتغال می‌دهد که در صورت ظاهر و براساس منطق و علم و عرف ورزش، به وقتی بسیار کلان‌تر از این برای بهره‌دهی در لیگ پرتغال نیاز داشت. کارلوس کی‌روش که موزامبیکی‌الاصل اما تبعه پرتغال است بعد از دریافت اخبار درخشش‌های اولیه طارمی در مسابقات ریو آوه با افتخار گفته بود که از قبل هم می‌دانست این جوان بالنده در پرتغال جواب خواهد داد و تبدیل به یکی از بهترین‌ها خواهد شد. برآورد وی از طارمی زمانی صورت گرفت که این مرد بلندبالا در همان اولین بازی‌هایش برای تیم معمولاً متوسط ریو آوه یک بار هت‌تریک کرده و مرتبه بعدی سه ضربه پنالتی به سود تیمش گرفته و یک تنه سبب‌ساز پیروزی‌های تیمش شده بود.

وجوه اقتصادی ماجرا

برای مردی که تجربیات خارجی‌اش از بازی در لیگ قطر و پوشیدن پیراهن الغرافه فراتر نمی‌رفت چنین بیلانی اعجاب‌آور و فهرست کارهایش در بدو ورود به فوتبال اروپا باورنکردنی بود. نمی‌توان از وجوه اقتصادی ماجرا هم گذشت. شاید مهاجم بوشهری سابق پرسپولیس و آقای گل لیگ‌های برتر پانزدهم و شانزدهم ایران می‌توانست با رقمی درشت‌تر در جای دیگری مشغول به کار شود و حتی پرسپولیس نیز برای پس گرفتن او رقمی بالا را در ذهنش داشت اما طارمی ترجیح داد حداقل یک سال در ریو آوه بازی و کسب اعتبار و شهرت کند و سپس در سایه آن اعتبار به یکی از سه غول فوتبال پرتغال که پورتو، بنفیکا و اسپورتینگ هستند انتقال یابد و سرانجام چنین چیزی را سکوی پرتاب خویش به سوی لیگی بزرگ‌تر از پرتغال قرار دهد. لیگی که اگرچه به جمع ۸ لیگ ارشد اروپا تعلق دارد اما بدیهی است که به مدارج لیگ برتر انگلیس «سری A» ایتالیا، لالیگای اسپانیا، بوندس لیگای آلمان و لوشامپیونای فرانسه که پنج لیگ اصلی اروپا را شکل می‌دهند، نرسد.

کاری دور اندیشانه

وقتی طارمی به آن مقاصد برسد و پیراهن یکی از تیم‌های ولو غیر درجه اول این کشورها را به تن کند، بدیهی است که پولی بسیار بیشتر از رقم فعلی‌اش در ریو آوه بین ۳۰۰ تا ۳۵۰ هزار یورو برای یک فصل را دریافت خواهد کرد. با این اوصاف انتخاب ریوآوه برای نخستین فصل بازی‌اش در اروپا یک گزینش هوشمندانه و کاری دوراندیشانه بود و این اقدامی است که چند سال پیش از وی امثال علیرضا جهانبخش هم انجام داده بودند. مهاجم اسبق داماش گیلان کارش را در اروپا در تیمی کوچک در لیگ هلند شروع کرد و آنجا آنقدر درخشید که آلکمار معروف‌تر وی را خواست و چون با پیراهن این تیم آقای گل لیگ هلند شد، ‌تیم‌های ولو متوسط سایر لیگ‌های اروپا خواستار وی شدند و این چنین بود که او سر از برایتون درآورد و هر چند روند پیشرفت‌اش در این تیم درجه دوم و سوم انگلیسی کند و توأم با تأخیر بوده اما دیر یا زود می‌تواند پایه‌ای برای انتقال او به تیمی نامدارتر در انگلیس باشد. همین الگوی کاری دقیقاً برای سردار آزمون هم صدق می‌کند و او با اصرار در ابقا در لیگ روسیه و بازی در ترکیب ثابت امثال روبین کازان، روستوف و اینک زنیت سن پترزبورگ چنان اروپای غربی‌ها را شیفته خویش و خواستار خدمات خود ساخته که در میان مشتریان پرشمارش نام امثال لیورپول و آرسنال انگلیس و دورتموند آلمان هم که جملگی بهای زیادی به جوان‌ترها می‌دهند رؤیت شده است.

مورد وثوق کی‌روش و ویلموتس

پیشینه طارمی مبرا از برخی لغزش‌ها و زیاده‌خواهی‌ها و برنامه‌های بی‌منطق نیست و الحاق بسیار کوتاه مدت و نصف و نیمه او به ریزه اسپور ترکیه در تابستان ۱۳۹۶ و پیامدهای فاجعه‌بار آن روشن‌ترین نمونه است اما او با سختکوشی طی هفت هشت سال اخیر راهی طولانی را با سرعتی زیاد به سوی شهرت و اعتبار و ثروت طی کرده و اینک در حال چیدن بهره‌های آن است. آقای گل شدن این جوان پرتوان و پرحوصله در «لیگ یک» ایران پایه‌گذار انتقال او به پرسپولیس علی دایی شد و وی در نظام کاری حمید درخشان و به‌ویژه برانکو ایوانکوویچ بیش از پیش اوج گرفت و حتی کارلوس کی‌روش که اکثر گزینه‌های تهاجمی‌اش لژیونرهای ایرانی در اروپا بودند، شروع به انتخاب طارمی از دل لیگ داخلی کرد و جایی ثابت به وی در فهرست‌ها و تمرینات خود و مسابقه‌های تیم ملی داد و او نیز پاسخ این اطمینان را با زدن گل‌های پرتعداد داد. گل‌هایی که مسیر تیم ملی ایران به سوی جام جهانی ۲۰۱۸ را هموار و کار «یوزها» را در جام ملت‌های آسیای ۲۰۱۹ هم کامل‌تر کرد و مارک ویلموتس بلژیکی را نیز واداشته که به‌عنوان جانشین مربی پرتغالی جای ثابتی را برای او در نظر بگیرد.

بخشی کوچک

بازی شنبه شب ریو آوه مقابل پورتی موننسه که با ‌وجود تعلق داشتن به جام حذفی پرتغال برنده‌ای نداشت (مرحله اول جام حذفی در این کشور گروهی است و هر تیم چند بازی می‌کند تا صعود کند یا حذف شود) و طارمی طی آن یک اخراجی هم از تیم حریف گرفت، فقط بخشی کوچک از کارنامه‌ای است که طارمی در حال شکل دادن برای خود در پرتغال است و این قصه سر دراز دارد. صبر می‌کنیم تا نتایج روشن‌تر و گل‌های بیشتر و صعودهای فراوان‌تر و انتقال‌های بهتر ناشی از درخشش‌های او را ببینیم.

۵    
آی اسپورت
2019-10-07 12:57:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر