فهرست
راه فینال آسیا؛ «بازی رفت» رمز موفقیت
راه فینال آسیا؛ «بازی رفت» رمز موفقیت

راه فینال آسیا؛ «بازی رفت» رمز موفقیت

آی اسپورت - ۱۶ دوره از عمر لیگ قهرمانان آسیا می‌گذرد و در ۱۵ دوره قبلی تنها دو بار تیمهای ایرانی مجال حضور در فینال را پیدا کردند که البته هیچ کدام از این دو مورد منجر به قهرمانی نشد. اولین تیم ایرانی که فینال لیگ قهرمانان آسیا را تجربه کرد، سپاهان اصفهان بود.این تیم در سال ۲۰۰۶ به عنوان فاتح جام حذفی در این مسابقات شرکت کرد. در آن دوره فرمت لیگ قهرمانان، هنوز به شکل فعلی در نیامده بود و از هر کشور فقط دو نماینده در این مسابقات شرکت می‌کرد و با توجه به کنار گذاشته شدن استقلال از این رقابتها، سپاهان تنها نماینده ایران در آن دوره بود.

سپاهان در مرحله گروهی، با الشباب عربستان، العین امارات و و الاتحاد سوریه همگروه بود و توانست با ۱۳ امتیاز به عنوان تنها تیمی که از گروه صعود می‌کند به مرحله یک چهارم نهایی راه یابد.در فرمت قدیم لیگ قهرمانان، تنها یک تیم از مرحله گروهی صعود می‌کرد و دور حذفی با ۸ تیم، آغاز می‌شد و از همین مرحله تیمهای غرب و شرق آسیا با هم روبه‌رو می‌شدند.

سپاهان در مرحله یک چهارم نهایی به قید قرعه با کاواساکی فرانتال روبه‌رو شد نبرد دو تیم در یک ماراتن ۲۱۰ دقیقه‌ای گلی نداشت تا اینکه سپاهان در ضربات پنالتی در خانه حریف جشن صعود به نیمه‌نهایی گرفت.در مرحله نیمه‌نهایی سپاهان با الوحده امارات بازی کرد و در بازی رفت در اصفهان با نتیجه ۳ بر یک به پیروزی رسید.برای سپاهان دو گل توسط محمود کریمی و یک گل توسط محرم نویدکیا از روی نقطه پنالتی به ثمر رسید.سپاهان که با حاشیه امنیت کافی پا به دیدار برگشت گذاشته بود توانست با تساوی بدون گل در خانه حریف صعود به فینال را جشن بگیرد هرچند که این تیم در فینال برابر اوراواردز ژاپن توفیقی نداشت ولی حضور در فینال، باعث شد که این تیم مجوز حضور در جام باشگاههای جهان را دریافت کند، اتفاقی که تاکنون برای هیچ تیم ایرانی دیگر تکرار نشده است.

1
1

بازهم اصفهانی

برای حضور دوم نمایندگان ایران در فینال چهار سال وقفه ایجاد شد.آن سالها که فوتبال ایران تحت سیطره دو تیم اصفهانی بود نوبت ذوب‌‎آهن بود که در سال ۲۰۱۰ فینال لیگ قهرمانان را تجربه کند.این تیم با کسب عنوان نایب قهرمانی در لیگ نهم به لیگ قهرمانان راه یابد.

ذوب آهن در گروه B مسابقات با بنیادکار ازبکستان، الاتحاد عربستان و الوحده امارات همگروه بود و با ۱۳ امتیاز صدرنشین گروه شد.در آن مقطع بازی مرحله یک هشتم نهایی به صورت تک بازی برگزار می‌شد و پس از تیمهای غرب و شرق آسیا با هم روبه‌رو می‌شدند.ذوب آهن در مرحله یک هشتم در اصفهان مس کرمان را از پیش رو برداشت تا در مرحله یک چهارم نهایی به مصاف پوهانگ استیلرز برود و این تیم را در مجموع دو بازی رفت و برگشت با نتیجه ۳ بر۲ حذف کرد.

الهلال عربستان حریف قدرتمند ذوب آهن در بازی نیمه نهایی بود که ذوب آهن هم در بازی رفت در اصفهان هم در بازی برگشت در ریاض با نتیجه یک بر صفر به پیروزی رسید تا دومین تیم ایرانی فینالیست تاریخ لیگ قهرمانان شود.هر چند که ذوب آهن هم در فینال توفیقی نداشت و در مصاف با ایلهواچونما که به صورت تک بازی برگزار می‌شد با نتیجه ۳ بر یک شکست خورد.

2
2

پرسپولیس که مثل ذوب‌آهن ۲۰۱۰ و سپاهان ۲۰۰۶ با ۱۳ امتیاز سرگروه خود در مرحله مقدماتی شده است می‌تواند پس از ۸ سال می‌تواند طلسم فینالیست نشدن تیمهای ایرانی را بشکند.این پنجمین حضور تیمهای ایرانی در نیمه نهایی لیگ قهرمانان آسیاست. سابقه قبلی نشان می‌دهد در ۲ باری که تیمهای ایرانی در بازی رفت مرحله نیمه نهایی نتیجه لازم را کسب کردند در دیدار برگشت موفق به حفظ آن شدند و به فینال رسیدند ولی در دو مرتبه‌ای که تیمهای ایرانی در دیدار رفت نیمه نهایی ناکام بودند (پرسپولیس ۲۰۱۷، استقلال ۲۰۱۳) در رسیدن به فینال توفیقی نداشتند.

نود

۷ ۳  
آی اسپورت
2018-10-21 17:13:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۳ نظر
لنگ حقیر آسیا
يكشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۷، ۱۷:۳۶
حالا که السد این بار رکوردشکنی کرد و لنگو جر داد میفهمید که لنگ با این آمار شخمی فینالیست بشو نیست
۵ ۲
کسری
يكشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۷، ۱۸:۴۲
الاغ تو همونی هستی که ادعا کرده بودی که الدوحیل سوراختون میکنه و از این زرها,به تو الاغ گفتم باشه اگه الدوحیل برد حق با توست,ولی گ و ه شدی الان هم گ و ه میشی و دکل السد هم تو ماتحتت میشکنه و عمودی هم میشه و ممکن جر بخوری پس مثل دفعه ی قبل قهوه ای میشی پس خفه
کاج کویر عاسیا
يكشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۷، ۱۹:۴۲
اونقدر ابله و بی عقلی که حاضری از دکل تیمی که کیسه رو جرواجر کرد هم بالا بری خخخخ شخمی تیم مفلوکته که با 22 تا بازیکن همین السد 5 تا گذاشت درش. یه بار اوج بی عقلی خودت رو نشون دادی
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر