فهرست
آماده برای بدبیاری، شایسته برای خوش‌شانسی
آماده برای بدبیاری، شایسته برای خوش‌شانسی

آماده برای بدبیاری، شایسته برای خوش‌شانسی

آی اسپورت - شایان مصلح را می‌توان قاطعانه بازنده هفته بیست‌ویکم لیگ دانست. تمام تلاش‌هایی که مسئولان باشگاه برای رساندن او به بازی بزرگ کورس سهمیه لیگ نوزدهم انجام دادند، با پنالتی و گل به خودی‌ای که او به پسران آبی هدیه داد، سوخت شدند اما این اشتباهات فردی از ارزش بازی غیرتمندانه و باصلابت استقلال کم نمی‌کند. آبی‌هایی که امسال کم با بدبیاری درون و بیرون مستطیل سبز مواجه نشدند، شب‌شنبه مستحق این نشان دادند که شماره ۶۹ رقیب راه فرار بزرگ به‌سوی آسیایی‌شدن را برایشان هموار سازد. جدای از بازیابی فنی و ذهنی تیم در ۵ هفته گذشته، نمایش تیم فرهاد مجیدی ۳ نکته امیدوارکننده جدید برای هواداران استقلال به‌همراه داشت.

۱- در جلوگیری از فروکش اعتمادبه‌نفس شاگردانش موفق بود و هم با یک تغییر تاکتیکی حساب شده، یعنی اضافه کردن محمد دانشگر و استفاده از چینش۲-۴-۳، تعادل عددی را در حمله و دفاع برقرار کرد. دانشگر از قید و بند حواشی اخیرش رها شده و راه اصفهانی‌ها را برای دزدیدن یک امتیاز از جیب مجیدی بست.

۲- چه با مصلح و چه بدون او، مجیدی یک نکته را به ‌خوبی می‌دانست، اینکه خط دفاع سپاهان بدون دفاع مرکزی تخصصی قرار بود شکل بگیرد. غیبت همزمان طیبی، ولسیانی و پورقاز، دست قلعه‌نویی را بسته بود و پیش‌بینی می‌شد که زوج مهدی‌زاده چه با مصلح و چه با سعید آقایی، در جایگیری‌ها و عدم ایجاد نیم‌فضاهای خالی در عمق دفاع سپاهان به مشکل خواهد خورد. استقلال از همین ضعف میهمانش استفاده کرد تا دیاباته را در موقعیت تک‌به‌تک قرار دهد و او نیز در همان پرده پنالتی منجر به گل اول آبی‌ها را گرفت.

۳- سپاهان شنبه‌شب، همانند استقلال لیگ چهاردهم و ذوب‌آهن لیگ هفدهم، برای جبران گل‌های خورده نقشه مطمئنی به‌جز ارسال‌های بی‌سرانجام روی دروازه تیم مقابل نداشت. تک گل سپاهان نه روی یک کار تاکتیکی، بلکه روی ذکاوت و مهارت شوتزنی فردی محمد محبی به‌ ثمر رسید. این یعنی، باخت ژنرال سابق فوتبال ایران به شاگرد سال‌های نه‌چندان دورش جنبه فنی داشته و ناشی از بن‌بستی است که تفکرات تاکتیکی قلعه‌نویی دست‌کم ۶ سال است که پشت آن گیر کرده است. پرافتخارترین سرمربی تاریخ لیگ برتر ۷ سال است که با چهار تیم متمول باشگاهی ایران موفق به فتح لیگ نشده و اگر اندیشه‌های فنی خود را به‌روزرسانی نکند، سال‌های بعدی نیز خبری از جام برای امیر قلعه‌نویی نخواهد بود.

رویارویی استقلال و سپاهان، صرفاً یک دیدار ۶ امتیازی در لیگ و یا یک دیدار با یک رقیب سرسخت برای پسران آبی نبود؛ بلکه فرهاد مجیدی باید سپاهان را کنار می‌زد تا سایه نزدیک‌ترین تهدید برای جایگاهش از میان گزینه‌های داخلی، یعنی امیر قلعه‌نویی را از نیمکتی که سکاندارش است، دور کند. تکرار این پیروزی در دوشنبه آتی و در جام حذفی، شاید امضای غیرقابل برگشتی باشد برای حکم بقای مجیدی، مگر اتفاق غیرمنتظره‌ای مانند مهیا شدن شرایط بازگشت آندره‌آ استراماچونی در حوالی سعادت‌آباد رخ دهد.

 

ایران ورزشی 

۳    
آی اسپورت
2020-08-06 01:30:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر