فهرست
علیپور، همچنان در حسرت
علیپور، همچنان در حسرت

علیپور، همچنان در حسرت

آی اسپورت - وقتی علیپور پرسپولیس را رها کرد و عضو ماریتیمو شد، باورش این بود که اگر امیرعابدزاده در این تیم موفق بوده، دلیلی وجود ندارد که وی نیز نتواند یکی از مردان شاخص لیگ برتر فوتبال پرتغال باشد. شش ماه بعداز چنان انتقالی همه چیز‌ها ناقض چنان باوری است. آقای گل لیگ هفدهم و یکی از چهار گلزن برتر لیگ‌های هجدهم و نوزدهم ایران تا اینجای فصل فقط 163 دقیقه برای ماریتیمو به میدان رفته و این در 7 دیدار از 11 بازی برگزار شده ماریتیمو در این لیگ حاصل آمده است. فوروارد اسبق راه‌آهن فقط یک بار از آغاز وقت به میدان آمده و آن هم دیدار مقابل بله‌ننسه بوده که البته سران ماریتیمو با قطع امید از آن‌چه طی این دقایق دیدند، او را پس‌از 68 دقیقه از زمین بیرون کشیدند. طی این حضورها و مسابقات ماریتیمو بیشتر از 13 امتیاز نیاندوخته و فزون‌تر از 14 گل نزده و بدیهی است که با چنین کارنامه و بیلانی رتبه‌ای بالاتر از نهمی در جدول لیگ سهم و نصیب تیم اسبق نلو وینگادا نشده باشد.

این در حالی است که فاصله اندک بین تیم‌های اواسط جدول نشین این امکان و احتمال منفی را به‌وجود آورده که اگر ماریتیمو در یکی دو دیدار دیگر بلغزد، به رده‌ای بس نازلتر نزول کند. رتبه فعلی ماریتیمو و نزول احتمالی بیشتر این تیم قطعاً تقصیر علیپور نیست زیرا او چندان به میدان نرفته اما این که او در تمرینات و کارهای گروهی ماریتیمو چگونه ظاهر شده که مربیان به‌وی روی خوش نشان نداده‌اند، مسأله و نکته‌ای است که دقیقاً به خود او بر می‌گردد و اگر وی خوب و قانع کننده ظاهر شده بود، جایگاه لرزان و مکان فعلی را نمی‌داشت.

 

شایعات دور سر علیپور

طبیعی است که پس‌از نمایش‌هایی این قدر ضعیف شایعات مختلف دور سر علیپور به پرواز درآمده باشد و عمده‌ترین آنها امکان بازگشت عاجل او به جمع سرخ‌های تهرانی است. البته خود علیپور این امر را تکذیب کرده و گفته است فعلاً در پرتغال می‌ماند و اصولاً قرارداد او به این زودی پایان نمی‌یابد و خبری از تلاش و توافق ماریتیمو برای انتقال او در نیم فصل هم که نقل و انتقال‌های آن آغاز شده (و تا 10 بهمن ادامه می‌یابد) نیست. با وجود این استمرار وضعیت سست علیپور در ماریتیمو قطعاً سران این باشگاه را در پایان فصل جاری به صرافت انتقال وی خواهد انداخت و این رخدادی نیست که چندان دور از ذهن باشد. شاید شهریار مغانلو مهاجم پیشین پیکان هم در اولین فصل لژیونر شدنش در اروپا بیلان چندان بهتری را به جای نگذاشته باشد و حتی علیرضا بیرانوند هم پس از یک نمایش عالی برای آنتورپ در لیگ بلژیک دوباره از چشم سران این باشگاه افتاده است و آنها هم حاشیه امنیتی برای فصل بعدی ندارند اما تا آنجا که مربوط به علیپور می‌شود، او از جمله مردانی است که در انطباق خود با شرایط بسیار متفاوت لیگ‌های اروپایی هیچ توفیقی نداشته است. بعضی‌ها مثل علی قلی‌زاده و کاوه رضایی بسیار سریع با لیگ بلژیک هماهنگ شدند و هر دو محمدی (میلاد و مهرداد) هم در اروپا این تجربه را داشتند که البته مهرداد اینک به لیگ قطر کوچ کرده است. علیپور که در زمان حضور مهدی طارمی در پرسپولیس آشکارا زیر سایه او بود پس از رفتن وی شکوفا شد و پیشنهادات خارجی‌اش نیز از همین طریق و به‌همین سبب از راه رسید. او حالا در آستانه 27 سالگی در شرایطی بسیار متفاوت نگران این قضیه است که اگر ماریتیمو در پایان فصل جوابش کند چه کند و این ندانستن حتی بدتر از حسرتی است که او در شش ماه اخیر به سبب دور ماندن از عناصر و ملزومات درخشش در لیگ برتر پرتغال که یکی از 8 لیگ اصلی اروپا به حساب می‌آید متحمل شده است.

 

الگویی همچون طارمی

وضعیت او در ماه اول از زمستان 2021 مصداق کامل ضرب‌المثل معروف ایرانی «از اینجا رانده و از آنجا مانده» است. مرد جوان و پرامیدی که به انتخاب خودش از پرسپولیس جدا شد، حالا جای فعلی و خانه امیدش نیز که همانا ماریتیمو است، در کش و قوس روزگار کج مدار مانده و راه پس و پیش ندارد. شاید او باید مهدی طارمی را بیشتر از هر کسی الگوی خود قرار می‌داد زیرا «هم‌تیمی» سابق او ابتدا در تیم متوسط ریوآوه به مقام شامخ آقای گلی لیگ پرتغال رسید و سپس سر از پورتو در آورد که یکی از سه غول فوتبال این کشور است و آن قدر مهاجم خوب دارد که حتی بازی کردن صرف در این تیم نیز یک افتخار بزرگ به حساب می‌آید. با این حال طارمی به این اکتفا نکرده و با گلزنی‌های مکرر خود طی هفته‌های اخیر مربیان سفید و آبی‌های شهر پورتو را متقاعد ساخته که از این پس وی را یکی از مهاجمان اصلی و قطعی خود بینگارند و برای اکثر مسابقات خود و حتی دیدارهای حساس و مهم‌شان روی طارمی حساب باز کنند و این یک توفیق بزرگ برای او و کل فوتبال ایران در معادلات جهانی این ورزش است.

     
آی اسپورت
2021-01-03 19:01:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر