فهرست
جوکوویچ بزرگترین بازیگر تاریخ تنیس می‌شود؟
جوکوویچ بزرگترین بازیگر تاریخ تنیس می‌شود؟

جوکوویچ بزرگترین بازیگر تاریخ تنیس می‌شود؟

آی‌اسپورت- در بیشتر دوگانه‌ها همیشه گزینه سومی هم هست که معمولا نادیده گرفته می‌شود، هرچند گاهی از دو گزینه اصلی شایسته‌تر است. اگر دو قطب اصلی عملکردی ناامیدکننده داشته باشند، مانند آنچه معمولا در نمونه‌های سیاسی می‌بینیم، تبدیل شدن به گزینه سوم جایگاه ارزشمندی است و حکم راه نجات را پیدا می‌کند. در ورزش اما که معمولا دو قطب اصلی جایگاهی نزدیک به کمال دارند، کار گزینه سوم خیلی سخت‌تر است و مطرح شدن به تلاشی چند برابر نیاز دارد. کافی است به یاد بیاورید در سال‌های اخیر چند بازیکن قرار بوده دوگانه رونالدو - مسی را به هم بزنند و ناکام شدند. 

در دنیای تنیس اما که در تملک راجر فدرر و رافائل نادال بود، نواک جوکوویچ توانسته خودش را به این موقعیت برساند و آنقدر رشد کرده که توانسته روی دو اسطوره سال‌های گذشته هم سایه بیندازد. او زمانی در تنیس مطرح شد که فدرر و نادال سلاطین این رشته بودند. فدرر در سال ۲۰۰۳ نخستین قهرمانی در گرنداسلم و ویمبلدون را جشن گرفت و با پنج قهرمانی متوالی در لندن خودش را به‌عنوان سلطان چمن مطرح کرد. نادال هم در سال ۲۰۰۵ وقتی ۱۹ ساله بود برای نخستین بار قهرمان رولان‌گاروس شد و با ۴ قهرمانی متوالی به‌عنوان سلطان خاک مفتخر شد. 

جوکوویچ زمانی از راه رسید که علاقه‌مندان تنیس طرفدار فدرر یا نادال بودند. نفر سومی نمی‌توانست به دایره افتخارات یا محبوبیت آن دو نزدیک شود. جوکوویچ آرام آرام فاصله را کم کرد و نخستین قهرمانی گرنداسلم را در اوپن استرالیای ۲۰۰۸ جشن گرفت. آن روزها کنار زدن فدرر و نادال و بردن گرنداسلم کار خیلی سختی بود و موفقیت جوکو هم بیشتر یک اتفاق ارزیابی شد، ولی او سه سال بعد موفق شد سه گرنداسلم از ۴ تای سال (استرالیا، ویمبلدون و آمریکا) را ببرد و دوگانه دنیای تنیس را برای همیشه به هم بزند. جوکوویچ اما به دلایلی هنوز جایگاه فدرر و نادال را نداشت. کج‌خلقی‌های گاه و بیگاهش درون و بیرون زمین با وقار دو ستاره دیگر در تضاد بود و دافعه‌ای برای هواداران. از طرف دیگر فدرر و نادال هرکدام قلمرو و سبکی داشتند، در حالی که جوکو با بازی دفاعی‌‌اش شهرت داشت. 

این وضعیت هم دوامی نداشت. نوله توانست کیفیت بازی‌اش را ارتقا بدهد و به دو اسطوره تنیس نزدیک شود. فدرر با بالا رفتن سن و نادال با مصدومیت‌هایش نتوانستند ثبات گذشته را داشته باشند و جوکوویچ از این لغزش به خوبی استفاده کرد.

نفوذ به قلمرو فدرر 

فینال ویمبلدون ۲۰۱۹، یکی از زیباترین فینال‌های سال‌های اخیر، فرصتی برای جوکوویچ بود که فدرر را برای سومین بار در قلمرواش شکست دهد و در کنار چهره مغموم تنیسور سوییسی جام طلایی قهرمانی را بالای سر ببرد. او در فینال‌های ۲۰۱۴ و ۲۰۱۵ هم توانسته بود فدرر را شکست دهد و حالا با ۵ قهرمانی در ویمبلدون تهدیدی برای 8 قهرمانی فدرر روی چمن باشگاه لندنی است. 

تهدید اصلی اما جای دیگری است. او یکشنبه شب اجازه نداد فدرر برای بیست و یکمین بار قهرمان گرنداسلم شود و خودش شانزدهمین قهرمانی در گرنداسلم را جشن گرفت. تنیسور صرب حالا تنها دو گرنداسلم کمتر از نادال و چهار گرنداسلم کمتر از فدرر دارد. در تنیس عنوان بزرگترین بازیگر تاریخ به کسی اطلاق می‌شود که بیشترین گرنداسلم را برده باشد و حالا جوکوویچ فرصت دارد این عنوان را از دست فدرر بگیرد. زمانی که راجر توانست از رکورد ۱۴ قهرمانی پیت سمپراس عبور کند، به نظر می‌رسید که کسی به این زودی نتواند او را پشت سر بگذارد، ولی جوکوویچ حالا خیلی به او نزدیک شده و در ۳۲ سالگی فرصت زیادی برای کنار زدن اسطوره سوییسی دارد. 

انتقال این عنوان از فدرر به سمپراس با مقاومت زیادی روبه‌رو نشد و حتی از آن استقبال کردند. کارشناسان راجر را کامل‌ترین تنیسور تاریخ و وارث بر حق تنیسور آمریکایی می‌دانند، ولی این موضوع برای جوکوویچ صدق نمی‌کند. برای خیلی از کارشناسان و علاقه‌مندان تنیس قابل تصور نیست که روزی جوکو بتواند از تعداد قهرمانی‌های فدرر در گرنداسلم بگذرد و نسل‌های بعد وقتی این رده‌بندی را می‌بینند، کسی جز فدرر در آن بالا باشد. با این حال احتمال این جابه‌جایی بعد از فینال اخیر ویمبلدون بیشتر شده است.

بوریس بکر، طرفدار جوکو 

البته جوکوویچ طرفداران خودش را هم دارد. یکی از آنها بوریس بکر، تنیسور اسطوره‌ای آلمانی و مربی سابق نواک است. بکر که خودش سه بار قهرمان ویمبلدون شده، درباره فضای منفی فینال اخیر علیه جوکوویچ می‌گوید: «فدرر بزرگترین تنیسور تاریخ است و حق دارد که دوست داشته شود، ولی در طرف دیگر باید به کسی که 4 بار قهرمان ویمبلدون شده بیشتر احترام بگذارید. امیدوارم اگر سال بعد دوباره این دو به فینال رسیدند، فضای ورزشگاه متعادل‌تر باشد. زمانی که او وارد تنیس شد، انگار آمده بود جشنی که متعلق به راجر و رافا است را خراب کند، ولی بعد از ۱۶ قهرمانی در گرنداسلم مردم باید از خواب بیدار شوند و بزرگی نواک جوکوویچ را به رسمیت بشناسند.» 

بکر معتقد است جوکوویچ تا روزی که رکورد نادال و فدرر را نشکند، دست از تلاش برنمی‌دارد: «نواک هنوز از خودش راضی نیست. او یکی از بزرگترین تنیسورهای تاریخ است، ولی می‌خواهد بزرگترین آنها باشد. او باید بابت بردن ۱۶ گرنداسلم به خودش افتخار کند. اگر ۱۵ سال پیش به او می‌گفتید که به چنین افتخاراتی می‌رسد، حرف شما را باور نمی‌کرد. صادقانه باور دارم که او از رکورد نادال و فدرر عبور می‌کند، ولی نمی‌توانم این را با قطعیت بگویم. این رقابت هنوز ادامه دارد. این سوال بزرگ که پرافتخارترین تنیسور تاریخ کیست، تا زمانی که این سه بازی می‌کنند، ادامه خواهد داشت. هنوز هیچ‌کدام را در آخر خط نمی‌بینم و فکر می‌کنم هر سه نفر باز هم برنده گرنداسلم خواهند شد.»

۶    
آی اسپورت
2019-07-20 03:02:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر