فهرست
زمستان‌های داغ فردوسی‌پور/ تذکر به عدالت
زمستان‌های داغ فردوسی‌پور/ تذکر به عدالت

زمستان‌های داغ فردوسی‌پور/ تذکر به عدالت

 آی‌اسپورت- زمستان های «عادل فردوسی پور» گاهی هم طعم سیاست زدگی داشته اند؛ مجری و تهیه کننده برنامه «90» که محبوبیت و مقبولیتش در جامعه طی سال های اخیر دچار نوسان شده اما نه خودش و نه برنامه پربیننده تلویزیونی او از نگاه و قضاوت عموم دور نمانده اند.

عادل به صورت آشکار صاحب دو وجه متمایز در جامعه است؛ گروهی او را به سان «رابین هود» در قلعه «پرنس جان» می دانند که برای روشن‎گری جامعه اش، دل به صداوسیما زده است. دسته ای دیگر وی را «سوپاپ اطمینان» برای صداوسیما و رسانه حکومتی می خوانند. تفکر و تضاد مانند دو سایه، سال ها است که پا به پای عادل در ایران قدم زده اند.

ششم بهمن ماه، «محمدرضا عرب‌سرخی» به عنوان یکی از اعضای «مرکز نظارت و ارزیابی» سازمان صداوسیما از تذکر به عادل فردوسی ‌پور و مدیر «شبکه سه» سیما خبر داد: «در پی اظهارات اخیر عادل فردوسی‌پور درباره ماجرای پلاسکو و ورود غیر حرفه‌ای و غیر تخصصی‌ ایشان، هم آقای "پورمحمدی"، مدیر شبکه سه سیما و هم عادل فردوسی‌پور تذکر دریافت کردند.»

یعنی عادل و «90» دوباره به سوژه گرم جامعه تبدیل شدند. او چند سالی هست که دیگر در برنامه فوتبالی 90 فقط یک مجری، کارشناس فوتبال، مفسر یا مصاحبه گر نیست. شاید آغاز پوست انداختن فردوسی پور به دی ماه سال 86 خورشیدی برگردد؛ سالی که فدراسیون فوتبال ایران به دلیل دخالت های سیاسی دولت ایران در امور فدراسیون با تعلیق روبه رو شد و البته انتخابات فدراسیون به تعویق افتاد.

«محسن صفایی فراهانی» به عنوان عضو «کمیته انتقالی» فدراسیون فوتبال و یکی از نمایندگان «فیفا»، میهمان برنامه 90 می شود. عادل از طرف دیگر دعوا، یعنی «محمد علی آبادی»، رییس وقت سازمان تربیت بدنی برای حضور در برنامه دعوت می کند. سازمان ترجیح داد در زمان مناظره، نماینده ای در این برنامه نداشته باشد اما «محمد آخوندی»، سخن گو و مدیرکل آن روزهای روابط عمومی سازمان تربیت بدنی روی خط زنده برنامه رفت. صفایی فراهانی در توصیف آخوندی روی خط زنده برنامه گفت: «من ایشان را یک بار در سفر به مالزی دیدم؛ شبیه یکی از همین جوانانی بود که این روزها در دولت زیاد می بینیم.»

عادل به شکلی مستمر در مناظره جانب فدراسیون و کمیته انتقالی را گرفت و در نهایت جملاتی مانند «تلویزیون حق دخالت در مسایل مدیریتی ورزش را ندارد» یا «ما هم در سایت خودمان برای مدیر شبکه سه نظرسنجی می‌گذاریم»، از سوی آخوندی بر زبان آمد. فردوسی پور هم چندان ساکت ننشست و با جملاتی مانند «شما در شأن برنامه 90 نیستید» یا «سیاست‌گذاری برنامه با ما است نه روسای شما»، مقابل سازمان قرار گرفت.

تبعات مجادله روی آنتن زنده از دقایقی بعد از برنامه آغاز شد و تا امروز ادامه دارد. مدیران سیما فردای همان روز با تذکرات جدی از سوی دولت روبه رو شدند. عادل برای اولین بار به جلسه نظارت و ارزیابی دعوت  شد و «عزت الله ضرغامی»، رییس وقت سازمان صداوسیما هم به صورت مستقیم برخلاف همیشه با فردوسی پور جلسه ای سه ساعته برگزار کرد. هفته بعد، نظرسنجی پیامکی عادل در برنامه 90 این بود: «به نظر شما، در اختلافات اخیر بین سازمان تربیت بدنی و برنامه 90، چه کسی مقصر است؟»

یک ساعت قبل از شروع برنامه، به دستور عزت الله ضرغامی، متن نظرسنجی پیامکی برنامه عادل به صورت کامل تغییر کرد. مرکز نظارت و ارزیابی سازمان هم پیش از آن که برنامه آغاز شود، بیش از یک ساعت و 10 دقیقه از کنداکتورهای 90 در مورد سازمان تربیت بدنی را حذف کرد. عادل برای اولین و آخرین بار با صورتی اصلاح نشده روبه روی دوربین نشست، فقط و فقط داوری های لیگ را با حضور «محمد فنایی»، کارشناس داوری بررسی کرد، متن بیانیه رسمی روابط عمومی صداوسیما در مورد عدم طرف‎داری این سازمان از جناحی سیاسی در برنامه 90 را خواند و درحالی که نشان می داد پیامک های مردم به مقصد نمی رسند، خداحافظی کرد.

عادل دی ماه 84 به شعار هواداران در ورزشگاه های کشور بدل شد. در تمام ورزشگاه های ایران، بدون هیچ هماهنگی قبلی، فردوسی پور با شعار هواداران مورد حمایت قرار گرفت. هفته بعد در برنامه اش گفت: «تا روزی که روی این صندلی سست می نشینم، از حق و حقیقت دفاع می کنم.»

عادل، خواسته یا ناخواسته بدل شد به یک قهرمان ملی؛ کسی که با ابزار فوتبال، مقابل دولت احمدی نژاد قرار گرفت.

قطع شدن برنامه 89 پس از انتخابات ریاست جمهوری سال 88 از او باز هم یک قهرمان ساخت. عادل فردوسی پور به عنوان یکی از اساتید دانشگاه «صنعتی شریف» شناخته می شد. او دو ماه برنامه 90 را روی آنتن نبرد. حرفی از چرایی آن نزد اما خبری دهان به دهان می شد که این اعتراضی است به جریان حاکم بر صداوسیما. سرانجام آبان ماه سال 88 بخش خبری «20:30» گزارشی کوتاه از عادل روی آنتن برد که در آن می گفت: «دلیل تاخیر در پخش برنامه 90، یک سری اصلاحات جزیی است. به زودی با فرم جدیدی از برنامه در خدمت مردم خواهیم بود.»

او برگشت اما باز زمستانی گرم برای خودش ساخت. زمستان سال 88 بود و ادامه اعتراضات سیاسی. عادل از «محمد دادکان»، رییس سابق فدراسیون فوتبال دعوت کرد تا میهمان برنامه 90 باشد. گفت و گو در مورد ریشه های ناکامی تیم ملی در راه رسیدن به جام جهانی آفریقای جنوبی سوژه مباحثه بود. دادکان مانند همیشه با بی پروایی محض گفت: «من همواره به خانواده‌ام می‌گویم سه افتخار در زندگی‌ام دارم كه به آن می‌بالم؛ نخست دریافت نشان لیاقت از دست آقای خاتمی، دوم رفتن تیم ملی به جام جهانی ۲۰۰۶ و سوم اخراج در دوره علی‌آبادی و دولت آقای احمدی نژاد.»

عادل ناگهان به یک اعتراض نه چندان مهم از سوی یکی از مربیان در مورد آرای نظرسنجی برنامه 90 اشاره کرد و با طعنه ای معنی دار گفت: «تا روزی که من در این برنامه هستم، از تک تک آرای شما مانند جان و ناموس خودم حفاظت می کنم و به احدی اجازه نمی دهم در آرای شما دست ببرد.»

اظهارات عادل با واکنش هایی هم روبه رو شد؛ روزنامه «وطن امروز» هفته بعد از آن گزارشی منتشر کرد و برای آن تیتر زد: «صدهزار نفر علیه نود». این روزنامه ادعایی هم کرده بود در مورد «تقلب» عادل در نتیجه نظرسنجی ها. روزنامه وطن امروز البته در عداوت با عادل، پیش‎قراول بوده و هست. ریشه آن را هم می توان در مدیر مسوولی دید به نام «محمد آخوندی»، یا همان سخن گوی سابق سازمان تربیت بدنی. وطن امروز زمستان سال پیش حجت را برای عادل تمام کرد؛ عادلی که به هزارویک دلیل فنی و به واسطه اجرای متفاوت و برنامه ریزی برای 90، محبوبیتش در جامعه رو به افزایش بود را بدل کرد به «رابین هود» در قلعه «محمد سرافراز». این روزنامه در 28 آذرماه سال گذشته از مصاحبه عادل با «محمدجواد ظریف»، وزیر امور خارجه ایران به مناسبت شب یلدا باخبر شد. در سرمقاله خود، به عادل لقب «سیاسی پور» داد و تصمیم سیما برای پخش این گفت و گو را «سرافرازانه» خواند.

عضو مرکز نظارت و ارزیابی سازمان صداوسیما مدعی شده که علی‌اصغر پورمحمدی هم به واسطه گفته های عادل، تذکر گرفته است. پورمحمدی از سال ۸۲ مدیر شبکه سوم سیما بود. پس ‌از آن که او انتقاداتی به نحوه مدیریت «علی دارابی»، معاون سابق سیما و تیم همراه او مطرح کرد، در سال ۹۱ و به‌صورت ناگهانی از سوی دارابی از مقام خود عزل شد.

 پورمحمدی در مراسم تودیع خود از نحوه مدیریت و یارگیری عزت‌الله ضرغامی نیز انتقاد کرد و عادل فردوسی‌پور در اولین برنامه ۹۰ بعد از تودیع پورمحمدی، لب به ستایش او گشود. عادل او را «پدر معنوی» کار خود در سازمان خواند، برای او آرزوی موفقیت کرد و روی خط زنده برنامه تلویزیونی آرزو کرد که باز روزی بستری فراهم شود تا پورمحمدی را در صداوسیما ببیند.

حالا عادل در برنامه 90 از حادثه «پلاسکو» به عنوان فاجعه انسانی یاد کرده و گفته هرجای دنیا که بود، مدیران استعفا می دادند و اخراج می شدند. برای همین اظهارات، هم او و هم مهم ترین حامی یا به قول خودش، پدر معنوی او از سازمان تذکر گرفته اند.

این بار هم زمستان برای عادل گرم شد؛ مردی که سال ها است در اظهارات و گزارش های خود، از چارچوب نقد فوتبال خارج می شود، کنایه هایی سیاسی می زند و حتی به سانسورهای صداوسیما هم بند می کند. یک بار در جریان گزارش بازی «لیورپول» و «دورتمند» در لیگ قهرمانان اروپا و درحالی که سیما تصویر تماشاگران را قطع کرد و ناگهان تصویری از موتورسواری نشان داد، با صدای بلند گفت: «به خدا قسم من بلد نیستم موتورسواری گزارش کنم. لطف کنید همین بازی لیورپول را بیاورید روی تصویر، من یک حرفی برای زدن داشته باشم.»

با همه این کنایه ها، نیش ها، رابین هود شدن ها، حملاتش به قلعه «پرنس جان»، گرفتن تذکر و توبیخ و حذف کنداکتور و تغییر مسابقه پیامکی، باز هم قدرتمندترین گزارش گر و مجری برای سیما است. هرگز هم سر سبزش مانند «رضا رشیدپور»، «فرزاد حسنی»، «داریوش کاردان»، «امیرحسین بابازاده» و دیگر همکارانش، تاوان زبان سرخش را نداده است. 

پیام یونسی‌پور

۱۲ ۵  
آی اسپورت
2017-01-30 15:49:00
نظر دهید

۵ نظر
آرش
دوشنبه ۱۱ بهمن ۱۳۹۵، ۱۶:۴۰
بیخودی بهش گیر دادن، چیزی نگفته که! من فکر کنم موقع اجرای برنامه افق زاویه نشستنش طوری بوده که همه فکر کردن داره اعتراض می کنه .
عبدالله
دوشنبه ۱۱ بهمن ۱۳۹۵، ۱۹:۱۳
فردوسی پور بارها می گفت برنامه 90 یک برنامه تخصصی فوتبالی است و به مسایل دیگر نمی پردازه. حالا چرا به پلاسکو پرداخت؟ چرا یک اتش نشان از صومعه سرا را به برنامه آورد و روی آنتن زنده، از امکانات آتش نشانی کلانشهر تهران ازش سوال می کرد، یعنی در واقع به او خط میداد که چه بگوید.
اگه غرض نداشت، از سازمان اتش نشانی تهران دعوت میکرد تا فردی را برای توضیح بفرستد ، نه اینکه کارشناس آتش نشانی صومعه سرا را بیاورد در برنامه و از او در مورد آتش نشانی شهرداری تهران سوال بپرسد. نکنه ساختمان پلاسکو ،در شهرصومعه سرا بود؟
چرا به حادثه قطار که یک ماه قبل اتفاق افتاد و حدود 50 نفر از هموطنان تبریزی از بین رفتند فقط در حد یک تسلیت گفتن پرداخت و به استعفا و عزل و محاکمه مدیران نپرداخت ؟ باوجوی که آن موضوع یک موضوع 100درصد مدیریتی بود.
چرا اون موقع کارشناس راه اهن از صومعه سرا نیاورد تا توضیح بدهد؟
پرداختن بیش از 30 دقیقه با یک حادثه آتش سوزی چه ربطی به برنامه تخصصی فوتبالی90 داشت؟
اگر رابط دارد چر در موارد مشابه سکوت کرد؟
آیا امشب به سیل سیستان و بلوچستان که دهها نفر بی خانمان شدند و کل زندگیشان با سیل از بین رفت و یا به گرد و غبار خوزستان و قطع شدن آب و برق در اهواز به مدت 24 ساعت که موجب تعطیلی مدارس شد می پردازد؟
آیادر این موارد هم خواهان عزل و استعفا می شود؟
فردوسی پور دریک برنامه ورزشی و فوتبالی محض تلاش داشت تا کارسیاسی انتخاباتی بکند و رقیب روحانی یعنی قالیباف را مقصر جلوه دهد.
مگر فردوسی پور رییس دادگاه است؟
مگر وکیل مدافع مالکان پاساژ است؟
مگر دادستان و مدعی العموم است؟
مگر شورای شهر تهران است؟
حالا ببینیم موارد مشابه بعدی اگر از مدیران جناح سیاسی که به آن منتسب هست یا حداقلش به آنها علاقه دارد هم غفلت کنند محکوم می کند و بیش از 30 دقیقه برنامه فوتبالی 90 را به آن اختصاص خواهد داد ؟

امیدوارم آنقدر به ازادی بیان باور داشته باشید که این کامنت را درج کنید
۱
قرمز
دوشنبه ۱۱ بهمن ۱۳۹۵، ۱۶:۵۲
بیچاره کارشناس هواشناسی که ده ثانیه به امریکا اعتراض کرد. به دولت محترم برخورد و دیگه بهش اجازه ندادن بیاد تلویزیون. حالا همین آدما اگه یه نفر به نفع خودشون حرف بزنه بهش میگن قهرمان ملی.
۸
رضا
دوشنبه ۱۱ بهمن ۱۳۹۵، ۱۸:۴۳
عادل فردوسی پور یک مرد واقعی و به تمام معناست، یک آزاده واقعی در جامعه‌ای که منفعت‌طلبی و خودخواهی آزادگی را در آن کشته است... عادل فردوسی‌پور یک انسان به تمام معناست، نماد امید در اوج نا امیدی... نماد رویش در سنگلاخ...
آقای فردوسی پور همه ما به شما بدهکاریم، بابت مجاهدت های صادقانه ات برای احقاق حق و برقراری عدالت و گفتن حرف های مگوی ما در سازمانی که افرادی مثل تو را می‌بلعد.. بجنگ ما بازهم تو را حمایت خواهیم کرد و اجازه نمی‌دهیم تو را حذف کنند...
زنده باد عادل فردوسی پور
زنده باد آزادگی زنده باد عدالت :)
عباس
دوشنبه ۱۱ بهمن ۱۳۹۵، ۲۱:۵۰
خیلی خیلی محافظه کار شده نسبت به قبل ولی همچنان دوست داشتنیه
۲
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر