فهرست
«شجاع» بودن یا شجاعت داشتن؟
«شجاع» بودن یا شجاعت داشتن؟

«شجاع» بودن یا شجاعت داشتن؟

آی اسپورت – مهدی هاشمی‌نسب که از پرسپولیس می‌رفت، در همان روزهای آخر، همراه با بهروز رهبری‌فرد به دفتر یک نشریه (احتمالا پیروزی) رفت تا از طریق خطوط تلفن، با هواداران صحبت کند. دقت کنید! سالهای پایانی دهه ۷۰ است. موبایل هنوز یک کالای لوکس و تجملی به شمار میرود و حتی تلفن‌های بیسیم خانگی هم همه‌گیر نیست. پس، تنها راه ارتباط مستقیم هواداران با ستاره‌های محبوبشان، محدود میشد به همان تلفن‌های قدیمی دفاتر نشریات، که تازه باید مدتها در صف انتظار می‌ایستادی تا شاید سهمی از نوبتهای محدود مکالمه به تو برسد.

فیلمی از آن نشست، سالها بعد منتشر شد. فیلمی که در آن، هواداری مغموم، هرطور که شده خود را به دفتر نشریه رسانده و با هاشمی‌نسب رو در رو شده بود. اشک بود و در آغوش کشیدن و ابراز ناراحتی و البته آرزوی موفقیت برای کسی که ستاره محبوب و بی چون‌و‌چرای آن روزگار هواداران پرسپولیس بود. بماند که هاشمی‌نسب، بعدها به بدترین شکل ممکن، پاداش کسانی را که او را به عرش رسانده بودند و ارزش ۱۰۰میلیون تومانی‌اش را ایجاد کرده بودند، داد.

شیث رضایی، مثال دیگری است. بازیکن خوش استیل و متعصبی که در اولین دربی عمرش برای پرسپولیس گل زد و محبوب هواداران شد و در سالهای برزخی پرسپولیس اوایل دهه ۹۰، حتی به کاپیتانی تیم هم رسید. دورانی که رسانه‌ها پا در عرصه دیجیتال میگذاشتند و هواداران از طریق گوشی‌های هوشمندشان، زودتر از هر زمان دیگری، به اخبار و رخدادها دسترسی داشتند و در همان گوشی‌ها، واکنش نشان میدادند. شیث اما ارزش جایگاهش را درک نکرد و علیرغم توانمندیهای کمابیش‌اش، به دست خود در فوتبال ایران سقوط کرد. درست مثل بازوندی که از روی بازو، تا مچ دستش سقوط کرده بود.

این دو یادآوری برای شجاع خلیل‌زاده است. مدافع فنی و بسیار کارآمدی که در سایه ارزشهای فوتبالی خود و در جریان یکی از تاریخی‌ترین مقاطع باشگاه پرسپولیس، و در روزگاری که هر هوادار، بالقوه میتواند یک رسانه باشد، یکی از محبوب‌ترینها نزد طرفداران پرسپولیس است. کسی که تاثیرگذاری‌اش در روند نتایج پرسپولیس در سالهای اخیر انکار ناپذیر است.

این روزها اما خبرهای خوبی از شجاع به گوش نمیرسد. بارها (شوربختانه) شاهد درگیریهای بی‌جهت او با داور و بازیکنان حریف، در سالیان اخیر بوده‌ایم. اما وقتی چنین کنش‌هایی در دیدارهای بی استرس تدارکاتی (علیرغم جدی بودن رقابت) رخ میدهد، میتواند نشانگر عدم آرامش فکری و روحی بازیکن باشد. این وضعیت را حتی میتوان از مقایسه تصاویر شجاع در جریان تمرینات با همین تصاویر اما دو ماه پیش، به وضوح دریافت. شجاع شاد نیست. لبخندهای همیشگی را بر چهره‌اش نمی‌بینیم. می‌گویند از اثرات جدا شدن و نوع جداشدن رفیق و همخانه صمیمی‌اش، سروش رفیعی است. اما در نهایت این دلیل قانع کننده‌ای نیست. حضور شجاع در پرسپولیس هرگز مرتبط با حضور سروش نبوده که حالا با رفتن او، شاکله وضعیت شجاع در پرسپولیس به‌هم خورده باشد. او باید یکبار برگردد، به پشت سرش نگاه کند و مسیری را که آمده، دوباره ببیند. هرچند انسان موجودی است که به ندرت از تجربه گذشتگان درس میگیرد، اما یادآوری گذشته کسانی که به هر دلیل، در اوج انگیزه و حضور در تیم‌های مهم باشگاهی، با خودزنی و لجاجت، به ورطه سقوط از جایگاهشان رسیدند، می‌تواند برای امثال شجاع خلیل‌زاده درس‌ بزرگی باشد.

شجاع، یکبار، در مواجهه با تصمیم سرمربی وقت تیم ملی، واکنشی نشان داد که چندی از طلایی ترین سالهایی که میتوانست در فهرست تیم ملی بگذرد را، از او گرفت. این خود تلنگر مهمی است برای او، که در آغاز فعالیت سرمربی جدید، به عنوان یکی از برترین مدافعان فوتبال ایران، به هیچکدام از دو اردوی اخیر تیم ملی دعوت نشده است. این شجاعت نیست که به هر بهانه‌ای، دست به پرخاش و اعتراض بزنی. با این کار، شجاع از خود، تصویر یک بازیکن همواره نا‌آرام را در ذهن سرمربیان جدید ملی و باشگاهی‌اش ترسیم میکند. کنشی که بزرگترین لطمه را به خود او خواهد زد. برعکس، شجاعت در این است که شجاع خلیل‌زاده، ارزش و اهمیت جایگاهی را که در آن ایستاده، بیش از پیش درک کرده و نگذارد فرصتهای پیش رو، در نتیجه سهل‌انگاری و اعتماد به نفس کاذب، از دست بروند.

شجاع محبوب است. این را واکنشهای هواداران نسبت به او در فضای مجازی، به خوبی نشان میدهد. اما او باید بداند که تکیه بر قربان صدقه رفتن‌های مجازی دادن، منزل کردن در خانه پوشالی است. او باید شجاعت پذیرش ایرادات موجودش را داشته باشد تا بتواند با تمرکز، انگیزه، روحیه و تمرین، جای پایش را در فوتبال ایران و حافظه هواداران تیم ملی و پرسپولیس، برای مدت زمانی بسیار طولانی، مستحکم کند. شجاعت داشتن، لازم است. شجاع بودن، کافی نیست.

 

 

۱۰ ۳  
آی اسپورت
2019-08-15 18:56:00
نظر دهید

۳ نظر
حرف حساب
جمعه ۲۵ مرداد ۱۳۹۸، ۲۰:۲۵
شجاع باغیرت و با تعصب و تو زمین با تمام وجود بازی میکنه و نیازی به دایه های مهربانتر از مادر خبردلاران دوزاری نداره...
مقایسه شجاع با دو بازیکن که اولی خیانت کار و دومی ابله بود نشان از عدم شعور و فهم نویسنده داره
۱
محسن
جمعه ۲۵ مرداد ۱۳۹۸، ۲۲:۵۵
اقا چطور این رفیق ما در بازیهای دوستانه اخراج میشه اما در بازیهای رسمی،داور و اهل و عیال،به ایشان سرویس دهی میکنند؟!
۱
همانطور
يكشنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۸، ۰۷:۳۶
که سالهاست کیسه سرویس میده به پرسپولیس
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر