فهرست
تیم ملی چین، ۷۲ ملتی می‌شود!
تیم ملی چین، ۷۲ ملتی می‌شود!

تیم ملی چین، ۷۲ ملتی می‌شود!

آی اسپورت - پروژه جدید چینی‌ها برای تقویت فوتبال، استفاده از ستاره‌های خارجی در ترکیب تیم ملی‌شان است. مارچلو لیپی سرمربی تیم ملی چین چندی پیش درخواست داد تا اجازه بازی برای بازیکنان خارجی در تیم ملی این کشور صادر شود و با آن موافقت شد. به این ترتیب بازیکنانی که چینی نیستند ولی برای فوتبال باشگاهی این کشور به میدان می‌روند، از این پس قادر خواهند بود تا با گرفتن تابعیت چینی، برای تیم فوتبال این کشور به میدان بروند. مقامات چینی با تسهیل قوانین اعطای تابعیت به خارجی‌ها، به لیپی این فرصت را دادند تا تیم ملی چین را برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۰۲ به جام جهانی برساند؛ دوره‌ای که تنها حضور چینی‌ها در این تورنمنت بزرگ لقب گرفت. نیکو یناریس هافبک زاده انگلیس که مادری چینی دارد، نخستین بازیکن متولد خارج از چین بود که در تیم تحت هدایت لیپی در یک بازی دوستانه در ژوئن به فهرست وارد شد و با نام «لی کی» ۵۵ دقیقه برای این تیم به میدان رفت.

سایت AFC دیروز در سایت رسمی خود نام الکسون را در فهرست تیم ملی چین اعلام کرد و بدین ترتیب به هفته‌ها گمانه‌زنی درخصوص اعطای تابعیت چینی به وی پایان داد؛ بر این اساس مهاجم ۳۰ ساله برزیلی، تیم تحت هدایت مارچلو لیپی را در دور دوم انتخابی جام جهانی ۲۰۲۲ همراهی خواهد کرد. الکسون در سال ۲۰۱۳ به باشگاه گوانگ‌ژو اورگراند در سوپر لیگ چین ملحق شد و گل‌های وی به این تیم کمک کرد تا در همان سال و سال ۲۰۱۵ جام قهرمانی لیگ قهرمانان را بالای سر ببرد؛ علاوه بر این گوانگ‌ژو با مهاجم زاده برزیل خود سه بار پیاپی سوپرلیگ چین را فتح و الکسون هم در سال ۲۰۱۳ و ۲۰۱۴ عنوان آقای گل را تصاحب کرد. ورود الکسون به ترکیب تیم لیپی قوای تهاجمی این تیم را در مواجهه با سوریه، فیلیپین، مالدیو و گوآم در گروه اول انتخابی جام جهانی قطر در منطقه آسیا افزایش خواهد داد.

ریکاردو گولارت از باشگاه گوانگ‌ژو، الان از تیانجین، آلویسیو از گوانگدونگ و فرناندینیو از هبی فورچون جدیدترین برزیلی‌هایی هستند که درخواست گرفتن تابعیت چینی را کرده‌اند و از بین آنها کار چینی شدن الکسون نهایی شده است. ریکاردو گولارت نیز اخیراً از دولت برزیل درخواست کرده تا شهروندی برزیل از وی سلب شود تا او بتواند به تابعیت کشور چین در بیاید. این در حالی است که اعضای خانواده این مهاجم 28 ساله که از سال 2015 برای گوانگ‌ژو بازی می‌کند، ملیت برزیلی خود را حفظ خواهند کرد.

۱    
آی اسپورت
2019-08-20 23:48:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر