فهرست
گلرهای ایران در جام جهانی‏؛ نمایش معمولی و آینده تلخ
گلرهای ایران در جام جهانی‏؛ نمایش معمولی و آینده تلخ

گلرهای ایران در جام جهانی‏؛ نمایش معمولی و آینده تلخ

آی اسپورت – ایران در چهار دوره حضورش در تاریخ جام جهانی از پنج دروازه‌بان استفاده کرد. در بین این گلرها هیچکدام موفق نشدند عملکرد فوق العاده‌ای ارائه کنند. علیرضا بیرانوند، رشید مظاهری و امیر عابدزاده این شانس را دارند که پنجمین دروازه‌بان ایران در تاریخ جام جهانی باشند.

۱۹۷۸- ناصر حجازی

 

1
1

ناصر حجازی دروازه‌بان بزرگ فوتبال ایران در دهه ۷۰ میلیاردی اولین گلر ایران در تاریخ جام جهانی بود. حجازی در جام جهانی ۱۹۷۸ آرژانتین در هر سه بازی ایران درون دروازه قرار گرفت و مقابل هلند، اسکاتلند و پرو مجموعا هشت گل دریافت کرد. دریافت هشت گل در سه بازی قطعا کارنامه جالبی به شمار نمی‌رود، اما فراموش نشود که ایران مقابل هلند و پرو تیم دست و پا بسته‌ای بود. از طرفی حجازی در آن بازیها چهار پنالتی و یک گل به خودی دریافت کرد. او البته بر سر یک پنالتی و گل به خودی می توانست بهتر عمل کند. حجازی روی گل اول پرو هم واکنش خوبی نداشت. مرحوم حجازی در مجموع نمایش بدی هم نداشت اما تفاوت کیفیت ایران و رقبا باعث شد تا بازیکنان ایران در سه بازی چهار پنالتی بدهند و حجازی هشت گل بخورد. بهرام مودت و رسول کربکندی دیگر بازیکنان ایران در آن جام بودند.

آمار: ۳ بازی، ۸ گل خورده، روی ۳ گل خورده نقش داشت

۱۹۹۸- نیما نکیسا

 

2
2

نکیسا بیست سال بعد این فرصت را پیدا کرد تا دومین دروازه‌بان ایرانی جام جهانی لقب بگیرد. مصدومیت احمدرضا عابدزاده پیش از شروع جام، یک فرصت طلایی در اختیار نکیسا قرار داد. او در بازی با یوگسلاوی با وجود نمایش خوب در نیمه اول، یک اشتباه بزرگ در نیمه دوم انجام داد و ایران یک-صفر بازی را باخت. نکیسا به غیر از آن یک لحظه که در جاگیری روی ضربه آزاد سینیشا میهایلوویچ اشتباه کرد در مابقی دقایق نمایش قابل قبولی داشت.

آمار: یک بازی، یک گل خورده، روی یک گل خورده نقش داشت

۱۹۹۸- احمدرضا عابدزاده

در دو بازی بعدی ایران در جام جهانی فرصت به احمدرضا عابدزاده رسید. اولین دروازه‌بان ایرانی که کاپیتان هم بود. عابدزاده در بازی با آمریکا که منجر به تنها برد ایران در تاریخ جام جهانی شده است خوب کار کرد، هرچند روی تک گل آمریکا خروج اشتباه داشت. عابدزاده در بازی با آلمان هم بازی کرد. آن بازی آخرین بازی ملی عابدزاده بود که در آن دو گل خورد. او روی گل اول می‌توانست بهترعمل کند. پرویز برومند دیگر دروازه‌بان ایران در فرانسه بود. عابدزاده تنها دروازه‌بان ایرانی است که برد در جام جهانی را تجربه کرده است. او در دو بازی سه گل خورد.

آمار: ۲ بازی، ۳ گل خورده، روی ۲ گل خورده نقش داشت

۲۰۰۶- ابراهیم میرزاپور

 

3
3

ابراهیم میرزاپور در جام جهانی ۲۰۰۶ آلمان به چهارمین گلر ایرانی جام جهانی تبدیل شد. او در بازی با مکزیک با یک پاس نامطمئن زمینه گل حریف را ایجاد کرد. ایران آن بازی را سه-یک باخت. در دو بازی بعدی هم میرزاپور سه گل خورد. اگر آن اشتباه بر سر گل دوم مکزیک کنار گذاشته شود میرزاپور کلا نمایش بدی نداشت و به ویژه در بازی با پرتغال که چند توپ خوب گرفت. وحید طالب‌لو و حسن رودباریان دو دروازه‌بان دیگر ایران در جام جهانی آلمان بودند.

آمار: ۳ بازی، ۶ گل خورده، روی یک گل خورده نقش داشت

۲۰۱۴- علیرضا حقیقی

 

4
4

علیرضا حقیقی در عین ناباوری گلر اول ایران در جام جهانی ۲۰۱۴ برزیل شد. مهدی رحمتی از تیم کنار گذاشته شد و کارلوس کی‌روش حقیقی را به رحمان احمدی و دانیل داوری ترجیح داد. تنها کلین شیت ایران در تاریخ جام جهانی به نام حقیقی ثبت شده است. او در بازی با نیجریه گل نخورد. مقاومت او در بازی با آرژانتین هم تا دقیقه ۹۰ ادامه داشت اما او مغلوب ضربه استادانه لیونل مسی شد. حقیقی در بازی با بوسنی و هرزگوین هم سه گل خورد و با چهار گل خورده در سه بازی به کار خود پایان داد. او در بازی با بوسنی چندان خوب کار نکرد.

آمار: ۳ بازی، ۴ گل خورده، روی ۲ گل خورده نقش داشت

نمایش متوسط

بیلان کاری پنج دروازه‌بان ایران در تاریخ جام جهانی نشان می دهد که آنها در ۱۲ بازی ۲۲ گل خوردند. هیچکدام خیلی ستاره نبودند و نمایشی متوسط ارائه کردند. دروازه‌بانان ایران در جام های جهانی روی ۹ گل از ۲۲ گل خورده ایران تقریبا مقصر بودند. روی حداقل دو گل دیگر هم می توانستند بهتر عمل کنند. علیرضا بیرانوند، رشید مظاهری و امیر عابدزاده در شرایطی راهی جام جهانی می شوند که اسلاف آنها عملکردی خارق‌العاده نداشتند.

آینده تلخ

بازی در جام جهانی چندان برای این پنج نفر خوش یمن هم نبوده است.

ناصر حجازی دو سال پس از جام جهانی ۱۹۷۸ در اوج پختگی و آمادگی با طرح عجیب ۲۷ ساله‌ها از تیم ملی حذف شد

نیما نکیسا پس از جام جهانی ۱۹۹۸ دوره کوتاهی در تیم ملی داشت.

جام جهانی ۱۹۹۸ آخرین بازی ملی احمدرضا عابدزاده بود.

ابراهیم میرزاپور هم در همان سال ۲۰۰۶ شماره یک تیم ملی را از دست داد.

عیلرضا حقیقی در جام جهانی ۲۰۱۴ دروازه‌بان اول ایران بود اما الان حتی دروازه‌بان سوم هم نیست.

۷ ۴  
آی اسپورت
2018-05-24 13:32:00
نظر دهید

۴ نظر
ادر
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۳۹۷، ۱۳:۳۸
ضعیف ترین گلر ایران از نظر فنی در جام جهانی ناصرحجازی بوده، مرد بزرگی که دلیل مردم داری و سر خم نکردن تبدیل به اسطوره شد. روحشان شاد
۲
معین
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۳۹۷، ۱۴:۴۲
اصولا سایت نود تاثیر مخربی روی تحلیل های فنی گذاشته و همه هم از این روش های المنکن استفاده می کنند چطور به این نتایج می رسیم مثلا نکیسا فقط یک بازی کرده و حجازی و حقیقی مقابل فینالیست های دوجام یعنی هلند و آرژانتین بازی کردند و عابدزاده از زوج تهاجمی کلینزمن بیرهوف قهرمان جام ملتهای اروپا فقط دوگل خورد بنظر من حجازی در همان بازی با اسکاتلند بشدت درخشید وعابدزاده مقابل ایالات متحد در حد یک سوپرمن ظاهر شد صدالبته که من هم قبول دارم حقیقی و میرزاپور بدترین گلرهای ایران در جام های جهانی بودند با حداقل سیو و لجاجت عجیب دو مربی خودمحور یعنی برانکو و کیروش بجای یک گلر شایسته این حضرات سنگربان های بی لیاقت ایران در دو جام جهانی بودند که میرزاپور در هر سه بازی شاهکار زد و حقیقی در برابرش یک خط دفاعی و هافبک منسجم بود وگرنه این جنس تقلبی هم در جام ملتها استرالیا به اصلش بازگشت بهرحال برمبنای یک یا دو بازی نمی توان نتیجه گیری کلی کرد بهترین راه برای تعیین کیفیت یک گلر تعداد سیوهایش است که بنظرمن در این زمینه حجازی عابدزاده در دو بازی اسکاتلند و امریکا که تیمهایی تقریبا نزدیک به ما بودند خوب عمل کردند الباقی خیر....
۲
....
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۳۹۷، ۱۷:۴۳
...
کیچی جیرو
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۳۹۷، ۱۷:۵۹
در جام جهانی 2006 آلمان، وحید طالب لو بجای میرزاپور بازی کرد و میرزا پور در دوباری اول مجموعا ۵ گل خورد و طالب لو هم در یک بازی، یک گل خورد از آنگولا
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر