فهرست
تبدیل رفاقت به دشمنی؛ یک دهه رقابت پپ-ژوزه
تبدیل رفاقت به دشمنی؛ یک دهه رقابت پپ-ژوزه

تبدیل رفاقت به دشمنی؛ یک دهه رقابت پپ-ژوزه

آی اسپورت - مهم ترین رقابت فوتبالی هزاره جدید میلادی کدام رقابت بوده است؟ مسی و رونالدو؟ شاید در دنیای بازیکنان اینگونه به نظر برسد، اما در دنیای مربیان هم رقابتی شکل گرفت که دست کمی از رقابت مسی و رونالدو نداشت. نابغه کاتالان و آقای خاص. رقابت گواردیولا و مورینیو در ابتدا چیزی نبود که کسی بتواند پیش بینی اش بکند. ژوزه یک مترجم ساده بود و گواردیولا سرمربی تیم دوم بارسلونا. اما سرنوشت طوری رقم خورد که شاهد یکی از جذاب‌ترین رقابت های تاریخ فوتبال میان دو سرمربی باشیم. رقابتی که در ابتدا یک رفاقت ساده و شغلی بود.

۱- ملاقات مترجم با اسطوره؛ ۱۹۹۶

بله! آنها یک زمان دوست یکدیگر بودند. در سال ۱۹۹۶ مورینیو به عنوان مترجم بابی رابسون به بارسلونا آمد. وظیفه اش این بود که پل ارتباطی میان بازیکنان و سرمربی باشد. طولی نکشید که مورینیو با پپ گواردیولا، یکی از رهبران با ارزش بارسا آشنا شد. بابی رابسون در مورد رابطه این دو نفر در آن زمان گفت: «آنها رابطه ای کاملا دوستانه با یکدیگر داشتند.» اما پپ بعد ها در مصاحبه ای این ادعای رابسون را به نوعی تکذیب کرد: «فقط یک رابطه شغلی با هم داشتیم.» به هرحال پس از اینکه رابسون بارسلونا را در سال ۱۹۹۷ ترک کرد، مورینیو همچنان و تا سال ۲۰۰۰ در تیم باقی ماند، این بار در کنار لوئیس فن خال. همان دوران بود که در یک جشن قهرمانی مورینیو فریاد زد و گفت: «امروز و برای همیشه، بارسلونا در قلب من است.»

۲- وقتی گواردیولا پپ را در مسیر رسیدن به نیمکت بارسلونا شکست داد؛ ۲۰۰۸

زمانی که بارسلونا در جستجوی امضای قرارداد با یک سرمربی جدید بود، مورینیو از ۲ تن از مسئولان وقت بارسلونا، یعنی تیکسی بگریستین و مارک اینگلا برای یک جلسه ارائه پاورپوینت دعوت کرد تا به پرتغال بروند. هر دوی آنها تحت تاثیر برنامه های مورینیو قرار گرفتند، اما از درگیری هایی که ممکن بود مورینیو در تیم ایجاد کند، هراس داشتند. اینگونه بود که پپ گواردیولا به عنوان سرمربی بارسلونا انتخاب شد. کسی که تنها دستاوردش به عنوان سرمربی، رساندن بارسلونا بی به لیگ دسته سوم اسپانیا بود. این دست ردی که بارسلونا به سینه مورینیو زد، به عنوان پس زمینه و نمادی از نارضایتی مورینیو از بارسلونا شناخته شد.

۳- انتقام ژوزه از بارسلونا؛ ۲۰۱۰

در دومین فصل حضور مورینیو روی نیمکت اینتر، نراتزوری باید در لیگ قهرمانان اروپا به مصاف مدافع عنوان قهرمانی، بارسلونای گواردیولا می رفت. کسب شش گانه تاریخی در فصل نخست حضور پپ در بارسلونا، شانس این تیم را برای صعود به فینال سانتیاگو برنابئو بیشتر نشان می داد. اما یک اتفاق پیش بینی نشده، تا حدود زیادی کار را برای بارسا سخت کرد. فوارن آتشفشان در آن سال، باعث شد که تمام پرواز های اروپا لغو شوند و بارسلونا مجبور شود با اتوبوس به میلان برود. سفری خسته کننده که از عوامل اصلی شکست ۳-۱ بلوگرانا مقابل اینتر مورینیو بود.  بازی برگشت در نیوکمپ، تیاگو موتا طی یک برخورد مشکوک با بوسکتس، از زمین اخراج شد. همان لحظه مورینیو به پپ گفت: «هنوز فکر نکن که بازی را بردی.»

با ارائه یک بازی تدافعی قدرتمند و اجرای موفق کاتاناچیو، اینتر توانست دست پر از زمین خارج شود. صعودی که با جشن مورینیو همراه شد. او به داخل زمین دوید و خوشحالی کرد و آنجا انگشت اشاره اش را بالا برد و جمعیت حاضر در ورزشگاه را غرق در سکوت کرد. بعد ها و در دوران حضور آقای خاص در رئال مادرید، او یک عکس از آن لحظه خوشحالی را روی دیوار دفترش نصب کرد.

۴- چهار ال کلاسیکو در ۱۸ روز؛ ۲۰۱۱

پرز مورینیو را از میلان به مادرید آورد تا هر طوری که شده، ترمز بارسلونای رویایی پپ را بکشد. به طرز جالبی شرایط طوری رقم خوردند که قرار شد در ۱۸ روز ۴ ال کلاسیکو برگزار شود. در ۳ تورنمنت مختلف. پس از اینکه در فینال کوپا دل ری ۲۰۱۱، رئال توانست بارسلونا را با نتیجه ۱-۰ شکست دهد، پپ در مصاحبه ای گفت: «یک تصمیم ۲سانتی متری از کمک داور هایی که باید یک دید فوق العاده داشته باشند، گل پدرو را مردود اعلام کرد.»

پس از آن بود که مورینیو حرف های پپ را به ریشخند گرفت و جنگ عملا شروع شد. چند روز بعد و در جریان کنفرانس مطبوعاتی پیش از دیدار دو تیم در لیگ قهرمانان اروپا، پپ سراغ دوربین مورینیو را گرفت و مستقیما به آن دوربین گفت: «در این اتاق، مورینیو یک مربی و رئیس مزخرفه. نمی خواهم اینجا با او رقابت کنم. اما به هر حال این یک مسابقه فوتبال است.»

۵- وقتی مورینیو به بارسلونا تهمت می زند؛ ۲۰۱۱

پس از جنگ هایی که در کنفرانس مطبوعاتی شکل گرفت، شاهد یک بازی خاطره انگیز و پر تنش میان دو تیم بودیم. بارسلونا بازی را در شرایطی ۲-۰ پیروز شد که په په از زمین بازی اخراج شد و داور مورینیو را به سکو ها فرستاد. پس از بازی، آقای خاص یک کنفرانس مطبوعاتی تاریخی برگزار کرد. ژوزه در این کنفرانس داوران یوفا را به دوست داشتن بارسلونا متهم کرد و دستاورد های پپ را بی ارزش خواند: «اگر آنها (داوران) آدم‌های خوبی هستند، قطعا نمی توانیم با این ماجرایی که پیش آمد آن را نتیجه بگیریم. امیدوارم گواردیولا یک روز این شانس را داشته باشد که یک جام پاک را کسب کند، جامی بدون ننگ.»

۶- حمله ژوزه به ویلانووا؛ ۲۰۱۱

در ماه آگوست، قرار شد که دو تیم در جریان سوپرکاپ اسپانیا، به مصاف یکدیگر بروند. پس از برخورد فابرگاس و مارسلو، یک درگیری تمام عیار شکل گرفت و در میان پرواز های مکرر کارت قرمز، مورینیو انگشت هایش را به چشمان تیتو ویلانووا، دستیار پپ فرو برد. پس از این جریان ها، هواداران رئال مادرید در سانتیاگو برنابئو به تشویق مورینیو پرداختند. در میان آن تشویق ها، یک بنر هم به اهتزاز درامده بود: «مو، انگشت تو راه را به ما نشان داد.» یکی از هواداران هم چنین جملاتی را به زبان آورد: «ژوزه عذرخواهی نخواهد کرد. او کاملا معتقد است که اقدامش در دفاع از منافع رئال مادرید بود.»

۷- پیروزی پپ به کمک قوانین یوفا؛ ۲۰۱۳

یک سال پس از اینکه گواردیولا بارسلونا را ترک کرد، تصمیم گرفت که به بایرن مونیخ برود. طولی هم نکشید که دوباره با مورینیو دیدار تازه کند. در جریان سوپرکاپ اروپا. مورینیو پیش از آن گفته بود که شک دارد بایرن مونیخ تحت هدایت سرمربی جدیدش بهتر شده باشد. آن بازی را بایرن در ضربات پنالتی برد اما ماجرا به همینجا ختم نشد. رامیرز با گوتزه درگیر شد و از زمین مسابقه بیرون فرستاده شد. آقای خاص پس از آن گفت: «هر وقت که من با پپ بازی می کنم، آخرش تیمم ۱۰ نفره می شود. این احتمالا یکی از قوانین یوفا است.»

۸-  چرا گواردیولا کچل است؟ مورینیو توضیح می دهد؛ ۲۰۱۴

در جریان اجلاس سالانه سرمربیان یوفا، موضوع اندازه چمن مطرح شد. پپ معتقد بود که طول دانه های چمن نباید بیشتر از ۱.۵ سانتی متر باشد و این موضوع می تواند به سرعت بازی کمک کند، اما مورینیو مخالف بود.

مورینیو: «هرکسی سبک بازی مخصوص خودش را دارد. باید به این موضوع احترام بگذارید. فوتبال می تواند به طرق مختلف تماشایی و جذاب باشد.»

گواردیولا: «زیبایی فوتبال بستگی به سرمربی دارد. من اینگونه فکر می کنم که ژوزه نتیجه را به بازی زیبا ترجیح می دهد.»

مورینیو: «وقتی شما از کاری که می کنید لذت می برید، دچار ریزش مو نمی شوید. گواردیولا کچل است. چون از فوتبالی که ارائه می کند لذت نمی برد.»

۹- تئوری تدارکاتچی؛ ۲۰۱۵

حدودا ۲ سال شده بود که تیم های پپ و ژوزه مقابل هم صف آرایی نکرده بودند. گواردیولا همراه با بایرن مونیخ، در حال قلع و قمع بوندس لیگا بود و مورینیو هم این را می دانست. پس از اینکه آقای خاص توانست چلسی را به عنوان قهرمانی لیگ برتر برساند گفت: «من باهوش ترین آدم در زمینه انتخاب باشگاه و کشور نیستم. می توانستم یک باشگاه دیگر در کشوری دیگر انتخاب کنم. جایی که می شد راحت تر قهرمان شوم. شاید به کشوری بروم که یک تدارکاتچی هم می تواند در آن قهرمان شود.»

۱۰- آتش بس موقت؛ ۲۰۱۶

تابستان ۲۰۱۶ قرار شد که این دو قله مربیگری، هدایت تیم های شهر منچستر را بر عهده بگیرند. اما از همان ابتدا معلوم شد که رقابتی در کار نخواهد بود. مورینیو گفت که تلاش برای بی ثبات کردن تیم گواردیولا کار منطقی نخواهد بود. چون در این صورت، دیگر تیم های تاپ سیکس می توانند از آنها پیشی بگیرند.

در پایان فصل، چلسی با آنتونیو کونته موفق شد جام قهرمانی را بالای سر ببرد. سال بعد، پپ توانست به راحتی سیتیزن ها را به قهرمانی برساند، در همان فصلی که منچستریونایتد مورینیو با ۱۹ امتیاز اختلاف، پشت سر او ایستاد. سال بعد شرایط اما برای ژوزه افتضاح شد. منچسترسیتی تحت هدایت گواردبولا به دومین قهرمانی پیاپی خود دست یافت. اما منچستریونایتد حتی موفق به کسب سهمیه لیگ قهرمانان اروپا هم نشد. سیتی در فصلی قهرمانی دومش با پپ را به دست آورد که مورینیو در ابتدای آن از کار برکنار شده بود.

۱    
آی اسپورت
2020-03-31 01:37:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر