فهرست
نوش جان، آقای کی‌روش!
نوش جان، آقای کی‌روش!

نوش جان، آقای کی‌روش!

آی اسپورت - پیروزی دیرهنگام پرسپولیس برابر سپیدرود رشت، موج تازه انتقادها از کارلوس کی‌روش را به‌دنبال آورده است. آدام همتی که در دقیقه81 این مسابقه به زمین آمد و با شوت استثنایی‌‎اش تک‌گل سرخ‌پوشان را به ثمر رساند، چندی پیش مهمان ناخوانده جدل لفظی برانکو و کی‌روش شد. در اوج آن مناقشه، کی‌روش در اقدامی غافلگیرکننده ناگهان از همتی نام برد و خطاب به برانکو گفت: «انتخاب بازیکنی مثل آدام همتی، بیانگر سطح سلیقه فنی شماست.» با این اوصاف طبیعی بود که بعد از گل زیبای آدام، خیلی‌ها یاد کی‌روش و اظهارنظر عجیبش بیفتند و او را آماج تندترین طعنه‌ها قرار بدهند؛ نکوهش‌‌هایی که به‌نظر می‌رسد مربی پرتغالی این بار بیش از هر زمان دیگری سزاوارش بوده است.

برانکو در طول دوران حضورش روی نیمکت پرسپولیس روی سرنوشت حرفه‌ای بازیکنانی مثل محمد انصاری، صادق محرمی، کمال کامیابی‌نیا، علی علیپور، محسن مسلمان و خیلی‌های دیگر به شکل چشمگیر تأثیر مثبت گذاشت. او یا این بازیکنان را به سطح اول فوتبال ایران معرفی کرد و یا باعث احیا و ارتقای سطح فنی آنها شد. کی‌روش اما با نادیده‌گرفتن همه اینها، برای زخم‌زبان‌زدن به برانکو یک بازیکن جوان را از انتهای لیست 30نفره پرسپولیس بیرون کشید و بابت انتقالش به جمع سرخ‌پوشان به پروفسور سرکوفت زد؛ آیا این دیدگاه، عادلانه و جوانمردانه بود؟ گناه کی‌روش اما فقط همین نیست؛ چه اینکه او اساسا به‌خاطر جایگاهش حق نداشته هیچ بازیکنی را در هیچ رده‌ای به باد تحقیر و تمسخر بگیرد؛ مگر تنها همان 23نفری که با تیم ملی به جام‌جهانی رفتند یا 50نفری که در این سال‌ها به تناوب از سوی کی‌روش به اردوها دعوت شده‌اند، شاگرد این مربی هستند؟ واقعیت آن است که همه جای دنیا سرمربی تیم ملی، سرمربی بالقوه تمام فوتبالیست‌های حرفه‌ای و نیمه‌حرفه‌ای کشور محسوب می‌شود. از علیرضا جهانبخش و اشکان دژاگه بگیرید تا تک‌تک بازیکنان لیگ برتری و دسته‌های اول و دوم تا زیرگروه‌ها و زمین‌های خاکی، همه اینها که پاسپورت ایرانی دارند زیر چتر تیم ملی جا می‌گیرند، ولو اگر شانس دعوت‌شان به اردو یک در میلیارد باشد. با این اوصاف مشخص نیست کی‌روش چطور به‌خودش حق داد در رسانه‌ها بر آبروی یک فوتبالیست جوان چوب حراج بزند. اصلا از کجا معلوم که همتی 22ساله در این فوتبال «آینده» نداشته باشد؟ مگر بازیکنی مثل وحید امیری که در جام‌جهانی عالی عمل کرد، 6سال پیش کجا بود و چه می‌کرد؟ گابریل ژسوس که امروز در تیم ملی برزیل توپ می‌زند و در روسیه هم برای این کشور بازی کرد، پیش از جام‌جهانی 2014 کارگر روزمزد بود و در خاک کشورش جدول خیابان‌ها را رنگ می‌زد. پس واضح است که شما به‌عنوان سرمربی تیم ملی حتی حق دست‌کم‌گرفتن یک کارگر خیابانی را هم نداری.

آدام همتی در 10دقیقه‌ای که برای پرسپولیس بازی کرد، باعث کارت گرفتن یک بازیکن حریف شد، یک موقعیت گل درست کرد، روی شکل‌گیری کرنر منجر به گل نقش داشت و نهایتا خودش با یک شوت شلاقی، پرسپولیس را به رده دوم جدول رساند. با همه اینها باز هم ممکن است او هیچ‌وقت تبدیل به فوتبالیست بزرگی نشود، اما حتی در این صورت هم سرمربی تیم ملی باید نگاه حمایتی و مالکانه نسبت به چنین فوتبالیست‌هایی داشته باشد. جمله زشتی که کی‌روش در مورد آدام گفت و حالا مثل آوار بر سر خودش خراب شده، درست مثل این است که وزیر آموزش‌وپرورش یک دانش‌آموز کم‌استعداد را تحقیر کند یا وزیر فرهنگ، فلان بازیگر تئاتر در یک روستای دورافتاده را به باد سخره بگیرد. اخیرا ویدئوی شوخی‌های نابجای وزیر بهداشت با پیرمرد دردمندی که از هزینه‌های بالای فیزیوتراپی گلایه‌‌مند بود، واکنش‌های منفی بسیار زیادی را به‌دنبال آورده است. خیلی از کاربران برای قاضی‌زاده هاشمی نوشته‌اند: «این پیرمرد هم بیمار شماست و باید مثل یک پزشک متعهد برایش دلسوزی می‌کردید، نه اینکه دستش بیندازید.» ماجرای کی‌روش هم همین است و لابد مربی پرتغالی در لحظات اوج خشم فراموش می‌کند که امثال آدام همتی هم زیرمجموعه او هستند و باید محترم شمرده شوند؛ حداقل به اندازه بازیکنی مثل امید نظری که معلوم نیست از کجا آمد، چطور به پیراهن تیم ملی رسید و کجا رفت.

همشهری ورزشی

۱۲۷ ۱۸  
آی اسپورت
2018-09-25 21:57:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۱۸ نظر
Kaveh 6 & 4
سه شنبه ۳ مهر ۱۳۹۷، ۲۲:۰۵
فارغ از هر رنگی هزاران لایک به این مطلب صحیح و بجا...
ناصر شجاعی
سه شنبه ۳ مهر ۱۳۹۷، ۲۲:۰۸
بابا هول نشید، حالا یه گل زده ها، اگه بازیکنِ قابلی بود تو این بی بازیکنی لااقل یه بازی ۹۰ دقیقه ای بهش می رسید.
با غوره سردی تون میشه با یه مویز گرمی.
حالا صبر کنید ببینید تا نیم فصل روی هم ۹۰ دقیقه بازیش میدن یا نه ؟
666
سه شنبه ۳ مهر ۱۳۹۷، ۲۳:۰۲
مطلب راجع به حفظ شأن و شخصیت یه بازیکن یا یه انسان بود هرچند درکش واستون سخته
بیت المال خور
سه شنبه ۳ مهر ۱۳۹۷، ۲۲:۰۸
حالم از این سایت ها و روزنامه های درپیت بیت المال خور به هم میخوره. همه هم و غم شون شده تیم منفور پیروزی.حالا بعد از ده سال یه بازیکن.. وزشون یه گل زده تا یک ماه تحلیل و تمجید میکنن ازش فقط برا اینکه به بازیکنان منفور این تیم منفور روحیه بدن ولی تمام تلاششون رو میکنن تیم های دیگه مثل استقلال و تراکتور و سپاهان رو به حاشیه ببرن. واقعا حرامتون بشه حقوقی که از جیب ما ملت میگیرین
!!!
سه شنبه ۳ مهر ۱۳۹۷، ۲۳:۰۲
ما خیلی راضی هستیم که ارز دولتی رو ریختن تو حلق کیسه
***
سه شنبه ۳ مهر ۱۳۹۷، ۲۲:۱۸
کیروش از سر استیصال یه حرفی زد حالا چماق شده تو سر خودش. یکی نیست بپرسه خانزاده چرا پای ثابت اردوهای کیروشه
پرسپولیس واقعی
سه شنبه ۳ مهر ۱۳۹۷، ۲۲:۲۱
"ماجرای کی‌روش هم همین است و لابد مربی پرتغالی در لحظات اوج خشم فراموش می‌کند که امثال آدام همتی هم زیرمجموعه او هستند و باید محترم شمرده شوند؛ حداقل به اندازه بازیکنی مثل امید نظری که معلوم نیست از کجا آمد، چطور به پیراهن تیم ملی رسید و کجا رفت."

با این بند مقاله تون خیلی موافقم ، هرکس در هر سمتی نباید دیگران را وسیله تسویه حساب قرار دهد حتی اگر خودش به خاطر دیگران قضاوت شده باشد!
تمام بازیکنان رده سنی مختلف ، باید مورد احترام هر شخصی که سمت سرمربی گری تیم ملی هر کشوری را یدک می کشد قرار داشته باشد.
علی پرسپولیسی
سه شنبه ۳ مهر ۱۳۹۷، ۲۲:۵۹
جمله به جملشو باید قاب گرفت . دمت گرم . جالبه که نود و فردوسی پور کلا لال شدن در این مورد.
این وسط ۲تا کیسه کش کامنت دادن باز در مورد کیفیت فنی آدام همتی حرف زدن! آخه شل مغزا اصلا شماها فهم دارید؟! اصلا میخونید مطلبو که چی نوشته؟! یه سری کلا گاو به دنیا میان گاوم از دنیا میرن! اینا از همونان!تو مطلب نوشته مربی تیم ملی باید شعورش برسه بفهمه که به همه بازیکنای اون کشور در هر سطحی احترام بذاره و دید معلم و شاگردی بهشون داشته باشه و تحقیر اون فوتبالیست کار ناپسندیه؛ اونوقت این احمقا چی میگن! وقتی خوراک فکریتو از ۴تا بچه ۱۴ ۱۵ ساله که یه دستشون موبایله یه دستشون صابون گلناره که ادمین صفحه های کیسه کشان بگیری همین میشه دیگه . مخا تعطیل دهنا تا حلقوم باز!
.
سه شنبه ۳ مهر ۱۳۹۷، ۲۳:۰۱
.
۱
.
سه شنبه ۳ مهر ۱۳۹۷، ۲۳:۰۲
.
۱
فرزاد مهریار
چهارشنبه ۴ مهر ۱۳۹۷، ۰۰:۰۲
جناب «پرسپولیس واقعی»!
والله همه حرف و نقد ما به سرمربی تیم ملی هم همینه .
هیچ کس نباید از جایگاهی که در آن قرار دارد دیگران را وسیله تسویه حساب قرار دهد . و متاسفانه سرمربی تیم ملی نه یک بار که صدها بار از مقامش سو استفاده کرده و آن را وسیله تسویه حساب و حتی توجیه عملکردش با حرفهای ناصواب قرار داده . فقط مورد آخرش را در نظر بگیرید : هیچکس از خط خوردن وریا غفوری خوشحال نشد و اکثرا اعتراضات شدیدی کردند ، به رغم اینکه وریا غفوری از عزیزان اهل سنت بود . با این حال سرمربی تیم ملی در اظهاراتی خطرناک و قابل پیگیری ، دلیل خداحافظی سردار آزمون را توهین مردم به دلیل تفاوت های مذهبی و نژادی می داند . یعنی عالیجناب حتی امنیت ملی را هم برای توجیه خودش به بازی می گیرد. بماند از اعتراف ناخواسته ای که کردند که قرار بود با سو استفاده از مقام و موقعیت خود دو ستاره کنونی پرسپولیس را از باب رفاقت به تیم رقیب بفرستند که البته برق پول های امیرکهیر مال مردم خور ها قضیه را بر عکس کرد
بغداد بونجاح
چهارشنبه ۴ مهر ۱۳۹۷، ۰۰:۰۳
Ooo
۱
معین
چهارشنبه ۴ مهر ۱۳۹۷، ۰۱:۲۰
رسول بهروش هستم یک بوقچی پرسپولیس پنج ساله از اسفل آباد
مهمترین کار زندگیم پاچه خواری برانکوست ... !
۵
سعید
چهارشنبه ۴ مهر ۱۳۹۷، ۰۹:۱۵
کمی هم از افاضات برانگوه در باره کی روش و تیم ایران بگویید
۸ ۱
2
چهارشنبه ۴ مهر ۱۳۹۷، ۱۱:۴۲
گه اونیه که تو رو پس انداخته کیسه کش
سعید
چهارشنبه ۴ مهر ۱۳۹۷، ۱۳:۴۸
به 2
باز این 2 بی سروپا شروع کرده به ... خوری
بسه بابا
۴
من یک پرسپولیسیم
چهارشنبه ۴ مهر ۱۳۹۷، ۱۵:۳۴
به 2
آقای مجهول الهویه تو چقد ... خوری می کنی ؟؟؟؟!!!!
۲
احسان
چهارشنبه ۴ مهر ۱۳۹۷، ۱۷:۰۳
به 2
بی خاصیت و لمپن اینقدر دری وری نگو
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر