فهرست
یادداشت فنی: دفاع لیورپول باز هم قهرمانی لیگ را از آنها می گیرد؟
یادداشت فنی: دفاع لیورپول باز هم قهرمانی لیگ را از آنها می گیرد؟

یادداشت فنی: دفاع لیورپول باز هم قهرمانی لیگ را از آنها می گیرد؟

isport.ir/  من سیتی را از همین حالا شانس اول قهرمانی می دانند و چندان بی راه هم نمی گویند. سیتی تمام بازی هایش را در لیگ برده و با 4 امتیاز اختلاف، صدر را محکم چسبیده است. این رکورد 100% و برد در دربی منچستر هواداران سیتی را به وجد آورده. اما مساوی برابر سلتیک در لیگ قهرمانان نشان داد سیتی هم بدون اشکال نیست.

می شود همین را در مورد لیورپول هم گفت. آن ها حالا دومین شانس قهرمانی بعد از سیتی محسوب می شوند و با وجود فاصله 5 امتیازی با صدر، این حق را دارند که بگویند بازی های مشکل تری نسبت به من سیتی داشته اند. غیر از یونایتد، دیگر تیم هایی که سیتی با آن ها بازی کرده همگی در 6 رده آخر جدول جا خوش کرده اند. لیورپول از آن طرف با تاتنهام (2)، آرسنال (3)، چلسی (8) و مداقع عنوان قهرمانی یعنی لستر بازی کرده. تنها باخت آن ها از این برنامه سخت برابر برنلی حاصل شده و این دلیل خوبیست تا شکاک ها هنوز با تردید به شانس های قهرمانی لیورپول نگاه کنند.

از زمانی که کلوپ به این تیم آمده، لیورپول همیشه در بازی های بزرگ نمایشی دلپذیر ارائه کرده. اما استاندارد های آن ها برابر تیم های ضعیف تر پایین می آید. شاید هواداران لیورپول برد 5-1 برابر هال سیتی را نقطه عطفی ببینند اما هنوز برای این قضاوت زود است. در این مسابقه هال سیتی با دادن یک پنالتی 10 نفره شد و لیورپول با وجود این که 1-0 جلو بود، باز هم نتوانست کلین شیت کند. خوردن گل های ساده مشکل اصلی لیورپولِ کلوپ بوده. او سعی کرده تیمش را طوری تربیت کند تا همیشه به فکر زدن گل های بیشتر نسبت به حریف باشند. اما نباید انتظار داشت در یک فصل طولانی، بتوان همه بازی ها را این گونه برد. اگر به قهرمان های اخیر انگلیس مانند چلسی و لستر نگاه کنید، همیشه مقاطعی در طول فصل بازی ها را با نمایشی نه چندان جذاب و اختلاف نزدیک می بردند. این سوال بزرگ در مورد توانایی لیورپول در کسب این گونه برد ها وجود دارد.

البته فعلا تماشای لیورپول کاری لذت بخش است. درست مانند فصل 2013/14 که باز با سیتی رقابت می کردند. آن فصل لیورپول با مثلث تهاجمی ویران کننده اش، استرلینگ-سوارز-استوریج، از 100 گل زده عبور کرد. اما آمار افتضاح دفاعی یعنی 50 گل خورده، بدتر از تیم 11 جدول یعنی پالاس، لیگ را از آن ها گرفت. به نظر می رسد دژاوو برای لیورپول و هوادارانش در حال تکرار است.

Liverpool1
Liverpool1

 

مانه (8.08)، فیرمینو (7.75)، کوتینیو (7.74) و لالانا (7.49) 4 بازیکن برتر فصل لیورپول بوده اند و به خوبی از پس پرسینگ شدیدی که کلوپ می خواهد بر می آیند. تمام کننده بسیار خوبی مانند استوریج هم روی نیمکت است اما هنوز این سوال وجود دارد که او به درد این سبک بازی می خورد یا خیر. بنتکه با ناکامی از لیورپول رفت و استوریج در صورت سازگار نکردن خودش، سرنوشت مشابهی را خواهد دید. 

به جای گرفتن توپ در مناطق خطرناک زمین با تکل، پرس سنگین لیورپول حریف را به اشتباه می اندازد. وقتی توپ را دارند آنقدر تغییر جا می دهند که تبدیل به یک کابوس برای حریف می شوند. کورتیس دیویس کاپیتان هال در توصیف آن ها می گوید:" مهار آن ها سخت است. وقتی همه بازیکنان مرتب تغییر جا می دهند، نمی توان آن ها را یارگیری کرد. تکل زدن هم سخت است. 1 ثانیه مانه در یک حفره است، بعد لالانا و بعد کوتینیو. بدون توپ هال فرصت نفش کشیدن نداشت."

مانع اصلی اما همچنان خط دفاعی تیم است. در فصل جدید لیورپول هنوز کلین شیت نکرده و از شروع 2016، آن ها کلا 4 بار دروازه شان را بسته نگه داشته اند. استون ویلا و نیوکاسلِ سقوط کرده هم همین تعداد کلین شیت را داشته اند. بدون شک با ادامه همین اوضاع، شانس های قهرمانی لیورپول به خطر می افتند. بازی روز شنبه برابر سوانزی فرصت خوبیست تا نشان دهند پیشرفت کرده اند. یک تیم قهرمان باید این گونه بازی ها را ببرد، همانطور که سیتی توانست سوانزی را شکست دهد. با تمام این اوصاف، اگر عدم توانایی لیورپول در ثبت کلین شیت ادامه پیدا کند، بهترین فوتبال هجومی و شناور دنیا هم برای کلوپ، لیگ را به ارمغان نخواهد آورد.

 

منبع:  هواسکورد

 

 

 

 

 

 

 

۴ ۱  
آی اسپورت
2016-09-30 19:43:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۱ نظر
امیررضا
جمعه ۹ مهر ۱۳۹۵، ۲۲:۲۱
بهترین مقالات روز از دنیای فوتبال رو تو آی اسپورت می‌خونم. چقدر خوبه که گرافیک سایت رو هم عوض کردین. عالیه
۱
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر